Sudarkei medžius — lauk aplinkos apsaugos inspektorių nemalonės

Pavasariškas oras įkvėpė žmones tvarkytis aplinką. Kol pumpurai neišsprogo — pats geriausias metas genėti medžius. Tik ar visi žinome, kaip tai daryti, kad neužsitrauktume gamtosaugininkų nemalonės?

Giedra Akavickienė

Pirmas pažeidimas — Ryškėnų kaime
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Telšių rajono agentūros vyresnysis valstybinės aplinkos apsaugos inspektorius Alfredas Zaveckas teigė, jog kasmet visuomenė šviečiama, kaip teisingai genėti medžius, tačiau atėjus pavasariui išlenda nauji pažeidėjai.
Aplinkos apsaugos inspektoriui tenka rašyti administracinius teisės pažeidimo protokolus, o prasižengėliams — mokėti baudas.
Šiemet pirmasis itin prastas medžių genėjimo pavyzdys užfiksuotas Telšių rajono Ryškėnų kaime. „Kalvotajai Žemaitijai“ paskambinęs pilietis prašė nuvažiuoti į Ryškėnų kaimo Masčio gatvę, kur stipriai sužalota apie dešimt liepų. Kartu su Telšių rajono agentūros vyresniuoju valstybinės aplinkos apsaugos inspektoriumi A.Zavecku leidžiamės į kelią ir netrukus įsitikiname, kad pranešėjas buvo teisus šimtu procentų.
Kadangi netoli sudarkytų liepų stovi gyvenamasis namas, užsukame ten pasiteirauti, kam priklauso vargšai medžiai ir kas juos taip nemokšiškai nugenėjo. Namo šeimininkė Stanislava Viliušienė savo atsakymu pribloškė — medžius nugenėjo Ryškėnų seniūnija.
Seniūnijoje sužinome, kad medžius nugenėjo vyriausiasis specialistas Kazys Gedminas.  
Darbuotojas teisinosi, jog liepos auga po elektros laidais, viršūnės jau rėmėsi į juos, tad buvo žodžiu įspėtas  elektros tinklų specialisto spręsti problemą. Be to, K.Gedmino  nuomone, genėdamas gražiai suformavo medžių vainikus.
Aplinkosaugininkas A.Zaveckas paprieštaravo, kad vis dėlto medžiai nugenėti labai negražiai, o žaizdos nepateptos nei specialiu sodo tepalu, nei dažais. Todėl gali įsimesti puvinys.

Pamoka kainavo 43 eurus
Ilgametis Ryškėnų seniūnijos darbuotojas K.Gedminas sėdo rašyti paaiškinimą, kuriame pasižadėjo nedelsdamas medžių žaizdas užtepti dažais.
Išnagrinėjęs surinktą medžiagą, aplinkos apsaugos inspektorius A.Zaveckas pažeidėjui surašė protokolą už Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių želdynų ir želdinių ne miškų ūkio paskirties žemėje apsaugą, tvarkymą, želdynų kūrimą, projektavimą, želdinių veisimą, nevykdymą ar pažeidimą.
Priminsime, kad neteisėtas želdynų naikinimas arba neteisėtas saugotinų medžių ir krūmų, augančių ne miškų ūkio paskirties žemėje, žalojimas, naikinimas arba persodinimas užtraukia baudą piliečiams nuo 57 iki 202 eurų ir pareigūnams — nuo 86 iki 289 eurų. Prie pastarųjų priskiriamas ir seniūnijos darbuotojas.
Kadangi K.Gedminas dėl padaryto pažeidimo nuoširdžiai gailėjosi, surašytas įsakymas ir paskirta pusė minimalios baudos — 43 eurai.

Kad medžiai nevirstų šluotomis
Pasidairius po Telšių miestą galima konstatuoti — daugiau prastai nugenėtų medžių negu tinkamai.
Vyresnysis valstybinės aplinkos apsaugos inspektorius A.Zaveckas pažymėjo, kad žmonės didžiausią klaidą daro drastiškai genėdami medžių šakas. Jas nupjauna iki pat kamieno ir palieka medį tarsi stulpą, o kitais metais išleidęs ūglius, jis tampa panašus į šluotą.
Kalbėdamas apie genėjimo pradžiamokslį A.Zaveckas aiškino, jog medžius reikėtų pradėti genėti nuo jaunumės. Tada gražiau formuojasi vainikas“. Netrukdome gyventojams genėti ir tam išduodame leidimus, jeigu šakos kliūva į namo sieną, trukdo eismui, medis dėl amžiaus ir ligų papuvęs ir t.t.“,— sakė inspektorius.
2008 metais Aplinkos ministro patvirtintose Medžių priežiūros taisyklėse nurodyta, kad medžių viršūnių nupjauti negalima, visas šakas nupjauti ar jas patrumpinti iki stagarų taip pat draudžiama. Galimas sanitarinis genėjimas pašalinant nudžiūvusias, ligotas šakas, nupjauti apatines šakas lajai pakelti.
Neteisingai nugenėjus medį, po dvejų metų ataugus ūgliukams, juos būtina praretinti, 1/3 sutrumpinti ataugusias šakeles, taip tvarkingai suformuoti medžio šakų rutulinį vainiką.

Ore sklando puvinio užkratas
„Daugelis pamiršta, kad po kiekvieno genėjimo žaizdas būtina patepti aliejiniais dažais arba dezinfekuojančiomis medžiagomis (su iki 3 proc. fungicido priemaiša). Mat į anksti pavasarį padarytas pjūvių žaizdas ypač lengvai patenka puvinio užkratas — tuo metu ore ypač gausu ką tik subrandintų augalus pažeidžiančių sporų“,— pabrėžė aplinkosaugininkas A.Zaveckas.
Kaip teigė pašnekovas, daugelį sumedėjusių augalų rūšių galima sėkmingai genėti ne tik pavasarį, bet ir visus metus.

Jeigu nežinai, geriau pasitark
Neišmanančiam, kaip teisingai nugenėti medį, geriau to darbo net nepradėti, kad vėliau netektų gailėtis dėl užsidirbtos baudos. Šį atsakingą darbą galima patikėti licenciją turinčiai Savivaldybės įmonei „Telšių butų ūkis“.
Taip pat galite drąsiai užeiti konsultacijos pas aplinkosaugininkus. Dėl visiško medžio nupjovimo šaligatvio zonoje ar privačioje valdoje, bet gatvės apsauginėje zonoje, reikėtų kreiptis į Želdinių tvarkymo komisiją. Tam prašymo blanką galima gauti kreipiantis į darbuotoją Savivaldybės pastato pirmajame aukšte.

Nuotraukoje: Ryškėnų kaime, Masčio gatvėje, nugenėtos liepos labiau primena stulpus negu medžius.