Ant septynių kalvų

Savitą aurą turinti „SamogitiART“ — tarp geriausių šalies inovatyviai veikiančių įmonių

„Mūsų galerija šiemet įvertinta kaip sėkmingiausiai Lietuvoje veikiantis regioninio meno verslo pavyzdys. Džiaugiamės, kad atkaklūs mūsų žingsniai įtraukti į Mokslo ir technologijų agentūros (MITA) leidinį INOVATIVE LITHUANIA 2015. Šiame leidinyje atrinktos geriausios inovatyviai veikiančios įmonės, kurios pristatomos užsienio partneriams, investuotojams ir klientams“,— pasidžiaugė meno galerijos „SamogitiART“ įkūrėja DAIVA MAŽONIENĖ (nuotraukoje).

Danutė Jackutė

Didžiulė Telšių patriotė
Prieš trejetą metų ryžtas imtis gana ambicingos bei savitos veiklos Telšiuose pasirodė pagrįstas ir yra aiškus įrodymas, kad meno galerijos gali veikti ne tik didmiesčiuose. Šiandien „SamogitiART“ galerija, turinti savitą aurą — viena jaukiausių erdvių ne tik Telšiuose, bet ir visame Žemaitijos regione.
„Aš — didžiulė Telšių patriotė, esu tikra žemaitė! Iš meilės savo kraštui bei pareigos jausmo miestui ir gimė galerija“,— teigė pašnekovė ir pridūrė, kad svarbiausias tikslas — nešti žinią apie kūrybingą Žemaitijos kraštą bei skleisti po pasaulį jo menininkų kūrinius. Tačiau meno galerijos vadovė neslepia, kad mastė ir apie  komercinius tikslus: „Svarsčiau, ar vietiniai supras tikrąją galerijos funkciją. Juk esame tarpininkai tarp menininko ir pirkėjo. Tas vaidmuo nėra fiktyvus, mes padedame menininkams, dažnai neturintiems vadybos įgūdžių, realizuoti savo darbus meno rinkoje, o pirkėjams tą meną atrasti“,— aiškino D.Mažonienė. Ji džiaugėsi, kad Lietuvoje atsiranda vis daugiau žmonių, galinčių sau leisti įsigyti meno kūrinių.

Gyvena iš to, ką daro
Sudėtingiausi, anot pašnekovės, pirmieji veiklos metai. „Atkakliai stojomės ant kojų ir jau galime gyventi iš to, ką darome“,— sakė galerijos savininkė ir prisipažino nemetusi pradėto verslo tik dėl žemaitiško užsispyrimo.
Dabar galerijoje „SamogitiART“ galima pamatyti per 200 menininkų darbų: nuo mažyčio suvenyro iki didžiulio paveikslo. Čia parduodami tapybos, keramikos, metalo, stiklo plastikos darbai, galima įsigyti skulptūrų, juvelyrinių dirbinių. Vietiniai „SamogitiART“ vadina Žemaitijos meno ambasada, nes čia eksponuojami ir parduodami darbai tik tų menininkų, kurie vienaip ar kitaip susiję su šiuo regionu: čia gimė, gyvena, atitekėjo, baigė mokslus ar rado įkvėpimą. Pirkėjams pirmiausia siūloma įsigyti profesionalių menininkų darbų, tačiau nenusigręžiama ir nuo gabių jaunuolių, ką tik baigusių studijas ar tebestudijuojančių. Taip pat dažnai organizuojamos profesionalių menininkų bei pradedančių jaunų menininkų, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto dėstytojų bei studentų kūrybinių darbų parodos, seminarai ir netgi koncertai.
Meno galerija turi ir elektroninę parduotuvę, joje parduodama apie 40 proc. visų kūrinių. „Prekyba elektroninėje erdvėje mums labai svarbi. Ji atvėrė nemažai užsienio rinkų. Esame išsiuntę darbų į Švediją, Olandiją, Vokietiją, Prancūziją, Angliją, net Australiją ar JAV“,— pasakojo pašnekovė ir pridūrė, kad plačiausiai reklama apie galeriją svečiose šalyse sklinda iš Telšiuose apsilankiusių turistų lūpų.

Išmokome džiaugtis
„Gyvenu menu, mene ir iš meno“,— kalbėjo D.Mažonienė ir pati laisvą akimirką imanti į rankas teptuką arba kurianti lėles.
Galerija yra vienas aktyviausių idėjinių veikėjų garsinant Telšių miestą. Pamažu ir telšiškiai išmoko džiaugtis, didžiuotis, kad turi savo „meno ambasadą“, noriai į ją užsuka su svečiais. „Labai smagu, kad telšiškiai suprato, jog galerija yra ne tik ta vieta, kur meno kūriniai parduodami, bet ir ta vieta, į kurią malonu užsukti kavos puodelio, „paganyti akis“ ir turėti malonų pašnekesį vienoje jaukiausių Telšių miesto erdvių“,— pastebėjo galerijos savininkė.

Norisi atsikratyti provincijos ženklo
D.Mažonienė jau gali džiaugtis „SamogitiART“ sėkme ir pasiektu žinomumu tarp visų, netgi didžiųjų Lietuvos galerijų.
„Man norisi, kad Telšiai atsikratytų provincijos ženklo ir rinktųsi skoningą intelektualią veiklą ir muziką, kad jie iš tiesų ne vien architektūra, bet ir vidumi taptų Lietuvos kultūros dalimi. Taip pat labai tikiuosi, kad atsiras mūsų krašte žmonių su idėjomis ir galimybėmis jas įgyvendinti, kaip dar pagyvinti turizmo sektorių, pritraukti kuo daugiau atvykstančių žmonių, sukuriant platesnes turistų apgyvendinimo galimybes, kad jie pas mus užsuktų ne porai valandų pakeliui į Palangą, o čia ir liktų? Juk, anot gido Andriaus Daciaus, Telšiuose galima ilsėtis kone kaip Šveicarijoje!“,— kalbėjo idėjų nestokojanti galerininkė.

Idėjas remia artimieji
„Dabar meno galerijoje „SamogitiART“ yra pats darbymetis, įgyvendinant dar vieną idėją, skirtą kitų metų titului „Kultūros sostinė“ įtvirtinti. Mat tokį titulą 2016-aisiais gaus Žemaitijos sostinė. Kartu  su filmo autoriumi savo sūnėnu Linu Mažonu kuriamas apie Telšių miestą profesionalus filmas, kuris vadinsis „Aš — žemaitis“. Filmą planuojame pristatyti šių metų gruodžio mėnesį, tai bus kalėdinė dovana visiems telšiškiams“,— dalinosi planais pašnekovė.
„Labai džiaugiuosi, kad turiu savo šeimoje žmonių su stipriu kūrybiniu užtaisu. Linas ir jo brolis Martinas Mažonai, mano dukra Liucija, ją besivejanti mažoji Julija ir, be abejo, didžiausia mano atrama — vyras Rolandas. Tai žmonės, su kuriais suremiame ne tik ragus, bet ir pečius“,— džiaugėsi artimųjų palaikymu galerijos savininkė D.Mažonienė.