Po liūčių išlindo daugiabučio renovacijos brokas

Telšių miesto Žemaitės gatvės 30-ojo daugiabučio 41 buto savininkė Teresė Katišovienė skundėsi, kad po gausesnio lietaus pro balkono lubas sunkiasi vanduo. Kartu su jos sūnumi Petru apsilankėme pas telšiškę, prieš dešimtmetį įsikūrusią ketvirtame aukšte esančiame bute, ir išvydome dar daugiau po renovacijos palikto broko.

Danutė Jackutė

Statybininkų aplaidumas
„Dabar puikūs orai, o prieš keletą dienų pro įstiklintą balkoną čiurkšlėmis veržėsi vanduo. Sustačiau kibirus, puodus, dubenis, nes baiminausi, kad neužlietų trečiame aukšte gyvenančius kaimynus. Šaukiausi pagalbos. Atėjo statybininkas, patepė silikonu, tačiau tas nepadėjo“,— rodė ponia Teresė vandens paliktus ženklus ant lubų.
Ji sakė, kad tokio broko net sovietmečiu niekas nedarydavo. Šeimininkė ir daugiau skundų pažėrė  dirbusiems statybininkams. „Pažiūrėkite, kokią skylę paliko prie radiatoriaus vamzdžio. Balkono duris kaip įdėjo, visur paliko cementą“,— rodė moteris ir teigė, kad bijo valyti, nes gali ką nors neatsargiai nugramdyti.
„Man antra liga toji renovacija“,— kalbėjo ponia Teresė, prisiminusi, kaip statybininkai keitė vamzdžius jos neseniai suremontuotoje vonioje. „Pradėjo daužyti plyteles. Gerai, kad sūnus atskubėjo ir dailiai likusias nuėmė. Tik dalį sudaužytų teko naujomis pakeisti“,— pasakojo šeimininkė.

Renovacija išgelbėjo daugiabutį
Daugiabučio namo, kuriame 45 butai, bendrijos pirmininkė Zofija Remezienė maloniai sutiko pakalbėti apie sausio mėnesį baigtą renovaciją ir iki šiol tebetaisomą broką. Namą renovavo UAB „Džiugo statyba“, kuriai vadovauja direktorius Stasys Pukšmys.
Z.Remezienė papasakojo, koks apgailėtinas buvęs daugiabutis, kai jame  apsigyveno ir tapo pirmininke. Sužinojusi apie galimybę gauti Europos Sąjungos paramą, ji suvokė, kad būtina  renovuoti namą. Anot jos, kitos išeities nebuvo — laukti, kol namas nugrius ar renovuoti. Svarbiausia reikėjo įtikinti visus gyventojus. Ši užduotis nelengva, nes teko organizuoti susirinkimus, netgi kalbėtis su kiekvienu atskirai ir suprantamai  aiškinti.  Todėl ir rezultatas pasiektas — net 96 proc. namo gyventojų pritarė renovacijai. Ne tik gyventojus pirmininkei teko įtikinėti, bet ir parengti kalnus dokumentų, derinti namo renovacijos projektus, kurie keisti tris kartus. Gyventojai savo parašais patvirtino pirmininkei teisę rūpintis visais su renovacija susijusiais klausimais, imti banko paskolą. Tad dabar ir su pretenzijomis dėl nekokybiškai atliktų darbų žmonės kreipiasi tik į ją.

Nuolatiniai skundai
Z.Remezienė patikino, kad nusiskundimų dėl nesandarių balkonų turėjo ir kiti gyventojai. Statybininkai nedelsdami taisė broką. „Kitiems pataisė, tik jai vienai kažkur vanduo prateka“,— stebėjosi pirmininkė, kad T.Katišovienė ne jai pasiskundė, o kreipėsi į Redakciją.
„Man nusibodo vis su trūkumais kreiptis į statybininkus, o pastariesiems ir aš atsibodau, kartais net ir į telefono skambučius nebeatsako“,— guodėsi pirmininkė ir patikino, kad stengiasi dėl ja pasitikėjusių daugiabučio gyventojų. Ir dabar kovoja su renovaciją atlikusia bendrove dėl nekokybiškai sutvarkytos namo sienos. „Siena marga, nes, pritrūkę tos pačios spalvos plokštės, įdėjo kitokią. Renovacijai per milijoną litų išleidome, sutartį pasirašėme, tad privalo pakeisti ir sutvarkyti“,— paaiškino Z.Remezienė.

Taiso klaidas
Nedelsdami susisiekėme su UAB „Džiugo statyba“ direktoriumi S.Pukšmiu. „Penkis kartus buvome tame bute ir dar penkis kartus važiuosime. Žinome visas bėdas ir tvarkome. Visų gyventojų balkonus patikrinome, užsandarinome, tačiau tik viename 41-ajame bute po lietaus prateka“,—  teigė direktorius ir pažadėjo pašalinti broką.
Priminiau ir apie namo fasado plokštes. Direktorius paaiškino, kad tokio dydžio ir spalvos plokščių iš Švedijos nebegauna, jų pritrūkę, uždėjo kitokią. Dabar ruošia atitinkamos spalvos dažus ir bandys nudažyti.
„Plokštės spalva šilumai įtakos juk neturi“,— nusistebėjo tokiu skundu direktorius.
Z.Remezienė įsitikinusi, kad reikalauja teisėtai, nes žmonės pinigus sumokėjo ir nori kokybiškai atliktos renovacijos — gyventi ne tik šiltuose butuose, bet ir gražiame name.
Nors renovacijos techninė priežiūrą vykdė atsakingas specialistas Vytautas Tutlys, o priimant UAB „Džiugo statyba“ atliktus darbus dalyvavo įvairių žinybų apie 15 specialistų, klaidų neišvengta.
Renovavusi namą bendrovė su daugiabučio gyventojais neatsisveikins dar penkerius metus, nes tiek laiko numatytas garantinis terminas brokui išaiškinti.
Trigubai atpigo šiluma
Apie mokesčius už šildymą su ponia Terese nekalbėjome, nes dabar, kai lauke apie 30 laipsnių karščio, tie klausimai nebeaktualūs. Žemaitės 30-ojo daugiabučio pirmininkė Z.Remezienė patikino, kad ji, gyvendama trijų kambarių bute, akivaizdžiai pastebėjo skirtumą, nes trečdaliu  atpigo šildymas. Už jį praėjusių metų vasario mėnesį sąskaita siekė apie 300  litų (87 eurus), o 2015 metų vasario mėnesį — 100 litų (29 eurus).
„Seniau mokėdavau daug, o bute vis tiek būdavo drėgna, šalta. Renovavus namą, mano bute būna po 20 ir daugiau laipsnių šilumos, nors radiatoriai gana šalti. Be to, kiekvieno buto šeimininkas pats gali pasireguliuoti, kokios nori šildymo temperatūros“,— renovacijos  rezultatais džiaugėsi Žemaitės 30-ojo namo bendrijos pirmininkė  Z.Remezienė.

Nuotraukoje: Žemaitės 30-ojo namo siena po renovacijos atrodo taip: pritrūkę tos pačios spalvos plokštės, statybininkai įdėjo kitokią.