Eva Stonkevičienė: „Geriau renkuosi iššūkius“

Sėslumas — dažnas lietuvio būdo bruožas. Dažniausiai prie ryžto keisti viską iš esmės Lietuvoje priveda „padėtis be išeities“. Ar gali būti, kad nepakeliamos darbo sąlygos lėmė dideles permainas ir Telšių rajono kultūros darbuotojų gretose? Į Telšių kultūrą įsisuko viesulas. Prieš kurį laiką Žemaitijos sostinę paliko režisierė Giedrė Kavaliauskaitė, o neseniai — ir Telšių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos pavaduotoja Eva Stonkevičienė. Kultūros bendruomenę, o ir žurnalistus, apėmė nemaloni nuojauta, kad kažkas vyksta negero.

Donata Kazlauskienė

Daugiau tolerancijos ir įvertinimo
Nepagrįstos kalbos, kad Telšių rajono savivaldybėje tvyro neigiamas mikroklimatas, sklando jau seniai. Valstybinėje įstaigoje dirbantys asmenys neretai lepteli vienokį ar kitokį komentarą, kad dirbti nėra lengva. Įtarimams patvirtinti, o gal priešingai — jiems išsklaidyti — kreipėmės į E.Stonkevičienę.
— Dėl kokių priežasčių išeinate iš darbo? Ar tai Jūsų asmeninis apsisprendimas? Galbūt neturite kito pasirinkimo, jaučiate spaudimą?
— Išėjimas iš darbo — mano asmeninis apsisprendimas, kuriam neturėjo įtakos joks vadovų spaudimas. Sprendimas tikrai nebuvo skubotas, brendo jau kurį laiką. Manau, kad jaustis komfortiškai veiklose, kurios užima didžiąją gyvenimo dalį, yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas. Aš jį padariau. Linkiu visiems turėti ryžto keisti situacijas, kurios netenkina arba riboja galimybes tobulėti. Man, matyt, būtent dabar atėjo tas laikas, kada reikėjo pokyčių. Suprantu, kad šis sprendimas privers iš naujo įvertinti savo galimybes. Vis tik geriau renkuosi iššūkius negu frustraciją situacijose, kuriose neturiu įtakos.
— Kiek metų dirbote šiose pareigose? Koks Jūsų išsilavinimas, kokia darbo patirtis iki tos dienos, kol užėmėte skyriaus vedėjos pavaduotojos pareigas?
— Esu baigusi Telšių „Džiugo“ gimnaziją, Vilniaus universiteto Istorijos fakultete įgijau archeologijos bakalauro ir istorijos magistro kvalifikacinį laipsnį, kultūros paveldo apsaugos profesinę kvalifikaciją. Šiuo metu mokausi Mykolo Romerio universitete, Teisės fakultete, siekiu teisės specialybės bakalauro diplomo, esu neakivaizdinių studijų paskutinio kurso studentė.
Po studijų buvau išvykusi į Jungtines Amerikos Valstijas. Įgijau neįkainojamos patirties, sutikau nuostabių žmonių, puikiai įvaldžiau anglų kalbos subtilybes. Pasiilgau savo gimtojo miesto, šeimos, todėl nusprendžiau grįžti ir įsitvirtinti Telšiuose.
2008 m. laimėjau konkursą į Telšių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vyriausios specialistės pareigas. Vėliau skyrius reorganizuotas į Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyrių. Nuo 2014 m. buvau paskirta į skyriaus vedėjo pavaduotojos pareigas.
— Pasidalinkite savo nuveiktais darbais.
— Visada stengiausi dirbti atsakingai, nuosekliai ir produktyviai. Ne tik klausytis, bet ir girdėti, ne tik dirbti, bet ir pasiekti apčiuopiamų rezultatų. Vertinu neįkainojamą patirtį, kurią įgijau dirbdama Telšių rajono savivaldybės administracijoje. Dėkoju kolegoms už konstruktyvų darbą ir nuoširdumą sprendžiant sudėtingus klausimus. Dėkoju kultūros ir meno žmonėms, su kuriais turėjau galimybę dirbti. Jūs darote begalinius darbus, dažnai — tiesiog vedini savo idėjų ir kupini tikėjimo dvasinėmis vertybėmis. Esate verti didesnio dėmesio ir geresnio vertinimo. Aš tikrai taip manau. Gal tada ir šypsositės daugiau, ir Jūsų gretose bus daugiau tolerancijos vienas kitam. Gaila, kad vienam Žmogui, kuris tikrai manimi visada tikėjo, kuris sugebėdavo motyvuoti ir įkvėpti pasitikėjimo savimi, nebeturiu galimybės pasakyti Ačiū…
Nauji projektai, kuriems reikalingas didelis pasirengimas, man buvo didžiausia motyvacija dirbti ir judėti į priekį. Džiaugiuosi, kad mūsų parengtas projektas „Ant septynių kalvų — septynios meno kalbos“ laimėjo Telšiams Lietuvos kultūros sostinės titulą 2016 metais. Didžiuojuosi, kad per tuos metus pavyko atlikti nuoseklią Telšių rajono savivaldybės biudžetinių kultūros įstaigų finansavimo ir paslaugų teikimo kokybės analizę, parengti Telšių rajono savivaldybės kultūros įstaigų optimizavimo planą ir jį įgyvendinti. Didžiulis iššūkis man buvo ir Žemaičių Krikšto 600 metų jubiliejaus paminėjimo kultūrinės programos parengimas ir įgyvendinimas. Be abejo, išskirtinių pastangų ir organizacinių įgūdžių pareikalavo vadovavimas darbo grupei, atsakingai už pasirengimą LNK televizijos projektui „Lietuvos Supermiestas“, kuriame Telšiai garbingai užėmė trečiąją vietą.
Dirbdama Telšių rajono savivaldybės administracijoje turėjau galimybę įgyvendinti daugybę įdomių projektų kartu su LRT televizija, JAV ambasada, Europos Sąjungos valdymo institucijomis, miestais-partneriais ir kitomis organizacijomis.
Nė vienas projektas nebūtų įgyvendintas sėkmingai be Telšių rajone veikiančių kultūros įstaigų darbuotojų pastangų. Esant reikalui, mes mokėjome susitelkti ir būti stipri komanda. Tačiau tam, kad visos sugeneruotos idėjos būtų įgyvendintos, kas dieną dirba šimtai žmonių, kurių darbas, atrodytų, neturi nieko bendra su kultūrinėmis veiklomis. Didžiulę pagarbą jaučiu Telšių miesto seniūnijos, Telšių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos, Telšių Pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotojams, Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovams ir pareigūnams. Jų nuolatinė geranoriška pagalba sprendžiant renginių organizavimo ir miesto erdvių saugumo užtikrinimo klausimus man visada buvo konstruktyvaus bendradarbiavimo pavyzdys, kaip galima visiems kartu kurti kultūriškai aktyvų miestą.
— Galbūt turite kitą darbo pasiūlymą? Jei ne, ką planuojate veikti palikusi Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos pavaduotojos pareigas?
— Savo asmeninių ateities planų nenorėčiau atskleisti. Planuoju rasti daugiau laiko sūnui, šeimai ir veikloms, kurias aš mėgstu. Galiu pasakyti tik tiek, kad šiuo metu mokausi. Tiesiog bandysiu gyventi ilgai ir laimingai.
— Kaip galėtumėte apibūdinti savo darbovietės (ir savo skyriaus) mikroklimatą? Kokius išskirtumėte privalumus ir trūkumus?
— Vienas man labai artimas žmogus yra pasakęs: priimk kiekvieną patirtį kaip galimybę tobulėti. Labai stengiausi ir galiu pasakyti, kad tų galimybių tobulėti turėjau apsčiai. Įvairios, labai skirtingos patirtys, manau, tikrai praturtino ir sustiprino mane kaip asmenybę.
Drąsiai konstatuoju, kad Telšių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriuje dirba išskirtiniai žmonės — tikri savo srities žinovai, profesionalai, sugebantys priimti sprendimus ir išlikti konstruktyvūs netgi pačiose sudėtingiausiose situacijose. Begalinė atsakomybė, milžiniški darbo krūviai ir nuolatinis vertinimas — paprasta šių žmonių kasdienybė. Manau, kad tame veiklų sūkuryje ir nuolatinėje įtampoje jiems norėtųsi daugiau harmonijos, paprasto jų sunkaus darbo įvertinimo. Vis tik mūsų skyriaus kolegų gretose prioritetas buvo žmogiškumas ir savitarpio pagalba. Kolegos, Jūs verti didžiausios pagarbos!

Rimta darbo aplinka
Geros reputacijos darbuotoja E.Stonkevičienė jau pakėlė sparnus, atsiveikino ir išėjo. Ieškomas kitas kandidatas į jos vietą. Apie darbo aplinką Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriuje teiravomės skyriaus vedėjos Danutės Mažeikienės. Jos nuomone, ne vien skyriaus vedėja rūpinasi kultūros reikalais.
„Eva mane informavo, kad susidėliojo prioritetus ir norėtų pabaigti studijas, taip pat ji turėjo antraeiles pareigas. Mūsų skyriaus mikroklimatas yra toks, koks ir turėtų būti rimtoje valstybės tarnybos institucijoje. Darbo apimtys didelės. Reikia gebėti koordinuoti ganėtinai didelio skaičiaus įstaigų veiklą, bendrauti su įvairių profesijų, skirtingų požiūrių ir pažiūrų žmonėmis,— sakė D.Mažeikienė.  — Santykiai su E.Stonkevičiene buvo normalūs. Kiekvienas turime atlikti savo pareigas. Eva — puiki darbuotoja. Manau, kad ji pasieks savo užsibrėžto tikslo. Kultūros reikalais rūpinosi ir rūpinasi toli gražu ne tik skyriaus vedėjo pavaduotoja. Artimiausiu metu bus skelbiamas konkursas — rengiami dokumentai. Šiuo metu darbai sparčiai vyksta rengiantis Kultūros sostinės metams. Lapkričio mėnesio taryboje bus pristatoma tiksli Kultūros sostinės renginių programa, svarstomas tam skirtas biudžetas, pateiktas rinkodaros planas“.