Klastinga tuberkuliozė pasiekė aukštumas Telšių apskrityje

Medikai sunerimę: Telšių apskrityje, 2014 metų duomenimis, sergamumas tuberkulioze buvo vienas didžiausių visoje šalyje. Lyginant su 2013-aisiais, sergamumo rodikliai šoktelėjo aukštyn beveik dvigubai. Regioninės Telšių ligoninės gydytoja pulmonologė SIMONA SIMAITYTĖ pristato, kokia tai liga, kokie yra gydymo metodai ir kaip įmanoma jos išvengti.
Donata Kazlauskienė

Slaptąja (latentine) tuberkulioze galime sirgti daugelis
Regioninėje Telšių ligoninėje gydytoja pulmonologe S.Simaitytė dirba beveik pusantrų metų, yra baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą. Taip pat čia medikė atliko internatūrą, o rezidentūros metu atvažiuodavo budėti į šią ligoninę, tad per šešerius su puse metų gydytoja jau spėjo susipažinti su gydymo įstaigos darbo metodika. „Tuberkuliozė — tai viena labiausiai pasaulyje paplitusių infekcinių ligų. Sukėlėjas — tuberkuliozės mikobakterija. Infekcijos šaltinis, nuo kurio galima užsikrėsti, yra kitas sergantis žmogus. Esama įvairiausių tuberkuliozės formų. Viena jų — latentinė arba slaptoji. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad žmogus yra infekuotas tuberkuliozės mikobakterijomis, bet jis nėra pavojingas aplinkai ir negali užkrėsti kitų, neturi tuberkuliozei būdingų simptomų“,— sakė S.Simaitytė.
Gydytojos pasiteirauta, iš kur žinoti, kad sergama lėtine tuberkulioze? Ar tai reiškia, kad daugelis iš mūsų yra užsikrėtę šia liga, tik to nežinome? „Didžioji dalis žmonių tikrai yra užsikrėtę ir to nežino, pasaulyje yra daugiau kaip 9 milijonai tuberkuliozės mikobakterijomis infekuotų asmenų. Tačiau, susidūrus su sukėlėju, suserga tik mažoji dalis, nes sveikas organizmas sugeba kovoti. Įtakos turi imuninė žmogaus sistema, ligos sukėlėjo agresyvumas bei jo kiekis“,— aiškino medikė.
Visuomenei pavojingi asmenys, sergantys atvira tuberkulioze. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą sergančiam žmogui kalbant, kosint ar čiaudint. Sveikas žmogus užsikrėsti gali įkvėpdamas užteršto oro, per nešvarius daiktus, rankas, tačiau sąlytis turėtų būti gana artimas. Gydytoja pulmonologė išvardino simptomus, kurie būdingi sergantiems atvira tuberkuliozės forma: silpnumas, greitas nuovargis, svorio kritimas, neaukšta temperatūra, atsiranda kosulys, skrepliavimas, sunkesniais atvejais jaučiamas dusulys, skausmas krūtinėje, atsikosėjus gali pasirodyti kraujo. „Simptomai nėra būdingi vien tuberkuliozei, jie gali pasireikšti ir sergant kitomis plaučių ligomis“,— akcentavo S.Simaitytė.

Ligos diagnozavimas
Siekiant išsiaiškinti, ar iš tiesų sergama tuberkulioze, būtina atlikti tyrimus. Gydytoja pulmonologė sakė, kad iš pradžių padaromas plaučių rentgeninis tyrimas, kuriame gali būti matomi tuberkuliozei būdingi pakitimai plaučiuose. „Diagnozei patvirtinti atliekamas skreplių tyrimas, jei skreplių ištirti neįmanoma, atliekama bronchoskopija ar imama biopsija iš pakitusio plaučių audinio“,— aiškino medikė. Regioninė Telšių ligoninė kol kas bronchoskopo aparato neturi, tačiau jo jau laukiama. Tikimasi, artimiausiu metu pacientams atlikti nuodugnesnius tyrimus.
Gydytoja informavo, kad, įtarus plaučių tuberkuliozę, pacientai siunčiami toliau gydytis arba į Klaipėdos Respublikinės ligoninės tuberkuliozės filialą arba į Šiaulių tuberkuliozės ir plaučių ligų kliniką. Regioninėje Telšių ligoninėje šia klastinga liga sergantys pacientai nėra gydomi stacionare, išskyrus abejonių keliančius atvejus. Tuomet ligoniai paguldomi, tačiau stengiamasi izoliuoti nuo kitų Vidaus ligų skyriuje gydomų pacientų.
S.Simaitytė patvirtino teiginį, jog dažniausiai šia liga serga asocialūs asmenys. Taip yra dėl to, kad žmonės skiria mažiau dėmesio savo sveikatai: labiau piktnaudžiauja alkoholiu, rūko, nevisavertiškai maitinasi, yra nusilpęs imunitetas. Be to, gyvena tokioje aplinkoje, kur susirgti yra didesnė tikimybė. „Tuberkulioze nesergantys asmenys bijo susirgti šia liga. Visuomenėje nusistovėjusi nuomonė, kad tai — asocialių asmenų liga. Net gėdijamasi, bijoma pasisakyti, kad sergama tuberkulioze, tačiau nuo susirgimo nesame apsaugoti nė vienas“,— pastebėjo gydytoja.
Tuberkuliozei gydyti skiriami mažiausiai 4 vaistai. Medikamentai kompensuojami. Po stacionarinio gydymo, jis tęsiamas ambulatoriškai, ir pacientai kasdien turi atvykti išgerti vaistus. Po daugelio metų išrasti du nauji vaistai. Tai labai svarbu, kadangi tuberkuliozės atsparumas dabar turimiems vaistams kasmet didėja.

Gąsdinantys skaičiai
Nors pasitaiko atvejų, tarp vaikų sergamumas tuberkulioze nedidelis. Pateikiami senesni duomenys, nes praėjusių metų rezultatų dar nėra. 2014 metais Telšių apskrityje susirgo vos vienas vaikas. Medikė atkreipė dėmesį, jog dažniau serga 35-54 metų amžiaus vyrai. Nors suserga ir gerą socialinę padėtį užimantys asmenys, vis dėlto socialinės rizikos grupei priklausančių asmenų daugiau.
Prieš dvejus metus Telšių apskrityje sergamumas tuberkulioze buvo vienas didžiausių visoje Lietuvoje. Apskritai iš 27 Europos Sąjungos šalių sergamumas tuberkulioze didesnis yra tik Rumunijoje. Nustatyti 99 atvejai, iš jų 97 — plaučių tuberkuliozės, kiti du — kitokios ligos lokalizacijos. 100 tūkst. gyventojų teko 48,8 atvejo. 2013-aisiais metais sergamumas pavojinga liga buvo mažiausias, 100 tūkst. gyventojų teko 25,7 atvejai. Per metus sergančiųjų padaugėjo bene dvigubai.
S.Simaitytė pasakojo, kad vasarą tuberkulioze sergančių pacientų išaiškinama daugiau. Tam įtakos turi ir iš užsienio grįžtantys tautiečiai. „Pasitaiko ypač sunkių ligos formų. Ten susirgusieji tuberkulioze niekur nesikreipia, gydosi namie savarankiškai, o jau į mus kreipiasi tik tuomet, kai liga būna „užleista“. Prasideda ilgas ir atsakingas gydymas“,— sakė gydytoja pulmonologė ir pridūrė, jog seniai sergantį, bet nesigydantį asmenį įmanoma atpažinti net iš išvaizdos: jis būna sulysęs, išsekęs, veidas pilkšvas.

Sunkiai priima žinią
Išgirdę diagnozę, žmonės stresuoja, sunkiai priima žinią. „Tuberkuliozė žmogui lygi vėžio diagnozei. Tenka ilgai kalbėtis, raminti susirgusiuosius, tačiau su ligoniais būtina kalbėtis griežtai, kartais reikia ir pagąsdinti, kad tik važiuotų gydytis“,— kalbėjo medikė.
Nors liga sunki ir klastinga, ji nėra mirtina. Jeigu atsakingai ir uoliai gydomasi, pasveikstama ir laikui bėgant nebelieka jokių padarinių. Per metus Lietuvoje miršta apie 70-90 žmonių, praėjusiais metais Telšių rajone nuo tuberkuliozės mirė du asmenys.
Norint visiškai pasveikti, vaistus nuo tuberkuliozės gerti privaloma kasdien, ne mažiau kaip šešis mėnesius. Kartais gydymas trunka iki dvejų metų. Rekomenduojama atsisakyti rūkalų, nevartoti alkoholio, laikytis gydytojo nustatyto režimo. „Ypatingai rizikos grupėje yra narkotikus vartojantys asmenys, ŽIV nešiotojai, sergantys AIDS. Jei visi sergantieji laikytųsi gydytojų nurodymų, būtų daug lengviau valdyti ligą ir susirgimo atvejų sumažėtų“,— akcentavo S.Simaitytė.

Skiepai vaikams
Nuo tuberkuliozės Lietuvoje skiepijami 2-3 dienų amžiaus kūdikiai. Pagrindinė BCG (Bacille Calmette-Guerin) vakcinos paskirtis — apsaugoti mažylius nuo sunkių ir mirtinų tuberkuliozės formų ankstyvoje vaikystėje, kai imuninė sistema dar tik formuojasi ir yra labiausiai imli užkrečiamoms ligoms.
S.Simaitytė informavo, kad po skiepo ilgalaikis imunitetas nuo tuberkuliozės nesusidaro, po 10 metų vakcinos poveikis silpsta, o skiepijant vyresniame amžiuje vakcina yra mažiau veiksminga. „Vyresni vaikai ir suaugę revakcinuojami tik tuo atveju, jei jie patenka į padidintos rizikos grupes“,— teigė medikė.