Keturiasdešimtasis Traumatologijos skyriaus pavasaris

Penktadienį Regioninėje Telšių ligoninėje įvyko respublikinė traumatologų konferencija 40-ajai Traumatologijos skyriaus sukakčiai paminėti. Dalyvavo 164 traumatologų, kineziterapeutų, reabilitologų iš visos Lietuvos. Pasveikinti atvyko garbūs svečiai.
Donata Kazlauskienė

„Žemaitijos sostinėje, senojoje Telšių ligoninėje, buvo atidarytas Ortopedijos-traumatologijos skyrius. Pirmuoju vedėju ir skyriaus įkūrėju buvo talentingas, neeilinės asmenybės gydytojas Vytautas Purlys. Jo visas gyvenimas buvo tarsi žavi intelekto pramoga, nukreipta į didžiulį darbą, jo veiklą Telšių regione. Jis pasišventė gerinti sveikatą, gyvenimo kokybę telšiškiams ir visiems Lietuvos gyventojams. V.Purlys — pirmasis, atlikęs sąnario transplantaciją Lietuvoje“,— konferencijos atidarymą pradėjo Regioninės Telšių ligoninės direktorė Alma Vitkienė ir pristatė Lietuvos traumatologų elitą: gydytoją ortopedą-traumatologą prof.Narūną Porvanecką, Lietuvos traumatologų draugijos valdybos narį dr.Giedrių Kvedarą, Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos centro vedėją Robertą Mikalauską.
Šviesios atminties medikas V.Purlys, kiti Anapilin išėję gydytojai ir slaugytojai pagerbti Tylos minute.
Susirinkusius į konferenciją pasveikino Telšių rajono meras Petras Kuizinas, LR Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė.
P.Kuizinas įteikė padėkos raštus Traumatologijos skyriaus vedėjui Sigitui Kakčiui, gydytojui traumatologui Algirdui Švikui, vyr.slaugytojai Danutei Jarienei-Jaruševičienei.
Seimo narė pastebėjo, kad šioje srityje daugiausiai dirba vyrai, bet pasidžiaugė, jog Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyrius turi vieną gydytoją ortopedę-traumatologę Kristiną Norkutę, taip pat be atvangos pluša ir slaugytojos.
Pasidžiaugta, kad ligoninei bus skirtas finansavimas „Minkštiesiems“ projektams, į Žematijos sostinę atkeliaus trys greitosios medicinos pagalbos automobiliai, vienas jų — reanimobilis. Lietuvoje taip pat numatoma įsteigti septynis traumatologijos centrus, Telšių ligoninė taps vienu iš jų.
Konferencijos dalyvius, Regioninės Telšių ligoninės darbuotojus pasveikino prof.N.Porvaneckas. „Iš Žemaitijos buvau „ištremtas“ į Vilnijos kraštą. Vilniečiai medikai siunčia kolegoms linkėjimus ir sveikina. Šiandien grįžęs į tėviškę labai gerai jaučiuosi, esu laimingas“,— sakė medikas. Jis puikiai atsiliepė apie Šviesios atminties gydytoją V.Purlį, su kuriuo teko dirbti.
Prof.N.Porvaneckui Traumatologijos skyriaus vedėjas S.Kaktys įteikė proginį medalį ir XII a. Žemaitijos žemėlapį, kad niekada nepamirštų kelio į Žemaitiją.
R.Mikalauskas sveikino su sukaktimi, džiaugėsi puikiu bendradarbiavimu tarp Telšių ir Šiaulių ligoninių, bet pasiguodė, jog mažai sulaukiantys pacientų iš Telšių. Taip nutinka todėl, kad Telšiuose dirbantys traumatologai puikiai susitvarko patys ir spėjama aptaranauti visus pacientus.
Konferenciją apibendrinęs S.Kaktys sakė, kad Traumatologijos skyrius atitinka šiuolaikinius reikalavimus. Būtinoji pagalba suteikiama laiku ir kvalifikuotai. Plėtojama dienos chirurgija. Jos apimtys išaugo per pastaruosius trejus metus nuo 5 iki 15 nuo visų atliktų operacijų skaičiaus, todėl ligoniai trumpiau gydomi, galima racionaliau panaudoti lovas, užtikrinti ekonomiškesnę skyriaus veiklą. „Ypač reikšmingas įvykis ligoninės ir skyriaus gyvenime — naujo Branduolių magnetinio rezonanso aparato nupirkimas bei panaudojimas. Tai labai brangus ir itin kokybiškas tyrimas, leidžiantis ir ne mikroskopiniame lygyje atpažinti iki šiol nediagnozuojamą sąnarių patologiją“,— teigė S.Kaktys.
Baigiantis oficialiai konferencijos daliai, pasisakė V.Purlio dukra Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė: „Ačiū! Ačiū, kad gausiai susirinkote, ačiū, kad prisimenate mano tėtį. Ačiū traumatologams, jie tokie artimi mano sielai. Augau gydytojų šeimoje, mačiau visą jų darbą“.
Respublikinėje konferencijoje pranešimus skaitė prof.N.Porvaneckas, dr.G.Kvedaras, R.Mikalauskas, K.Norkutė („Riešo traumų gydymo aspektai VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje“), Liudas Bazaras („Stipinkaulio tipinės vietos lūžis. Sprendimo priėmimas: konservatyvus/operacinis gydymas“), Klaudijus Beinaravičius („Čiurnos lūžių gydymo patirtis VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje“), Vytautas Kimtys („Kulkšnelių lūžių operacinis gydymas“), Silva Juknienė („Riešo bei čiurnos traumų reabilitacijos problemos klinikinėje praktikoje“), Egidijus Kontautas ir Vytautas Toliušis („Osteosintezė rakinamomis plokštelėmis: dizaino, naudojimo, biomechanikos pagrindiniai aspektai“), V.Toliušis ir Nerijus Baika („Osteosintezė rakinamomis plokštelėmis. Kaip išvengti komplikacijų?“), Andrei Pijadin ir V.Toliušis („Žąstikaulio tolimojo galo lūžiai. Trigalvio žąsto raumens skeliantis pjūvis“), S.Kaktys („VšĮ Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos traumatologijos skyriaus 40-mečio sukaktis“).

Apie skyrių
Skubi traumatologų pagalba Regioninėje Telšių ligoninėje užtikrinama visą parą. Traumatologijos skyriuje dirba 7 gydytojai (A.Švikas, K.Beinaravičius, K.Norkutė, Audrius Dervinis, Paulius Rumbutis, Evaldas Petkevičius, S.Kaktys), 11 bendrosios praktikos slaugytojų, 3 padėjėjos. Skyriui vadovauja gydytojas S.Kaktys.
Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyriuje taikomi šiuolaikiniai tradiciniai ir mažai invaziniai operacinio gydymo metodai: artroskopinės peties sąnario raumenų ir raiščių rekonstrukcinės operacijos, artroskopinės kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcinės operacijos, lūžusių ilgųjų kaulų intramedulinė osteosintezė užrakinamomis skersinio tvirtinimo vinimis, sąnario kremzlės plastikos, osteosintezė užrakinamomis plokštelėmis esant sąnariniams ir kitiems lūžiams, atvirųjų, skeveldrinių, sąnarinių, taip pat infekuotų, nesuaugusių ilgųjų kaulų lūžių gydymas išorinės fiksacijos aparatais, esant infekcijos uždegimams, pertempimo ligoms ir artrozei. Atliekamos artroskopinės kelio bei peties sąnarių operacijos; klubo, kelio, sąnarių pirminio ir revizinio endoprotezavimo operacijos ir kt.

Nuotr.Rimantė Šalaševičiūtė, Alma Vitkienė, Sigitas Kaktys.