Knyga, menanti mokyklos istoriją

„Džiugo“ gimnazijoje pristatyta prisiminimų knyga „Atodairos. Telšių 5-oji vidurinė mokykla. Dabar „Džiugo“ gimnazija“. Susirinko buvę ir dabartiniai mokytojai, mokyklą lankę mokiniai. Su puikia iniciatyva pasveikinti knygos sudarytojai ir leidėjai.

Donata Kazlauskienė

Knyga sudaryta iš keturių dalių: pirmojo mokyklos direktoriaus Kazimiero Valančausko išsaugoti faktai; direktoriaus pavaduotojų darbo ir kūrybos akcentai; iš mokytojų atminties lobyno; 23 mokinių laidų prisiminimai (1974-1998 m.).
Pristatymo vakarą režisavo Telšių Žemaitės dramos teatro režisierė Laimutė Pocevičienė. Meninėse improvizacijose mokiniai skaitė prisiminimus iš knygos: pasakojo apie nelegalų lankymąsi šokiuose Kultūros centre, kur dainavo Kęstutis Jablonskis, buvę mokiniai prisiminė apie sportinius užsiėmimus, mankštas, senelių šventes, draudimą mergaitėms dažytis, nešioti auskarus, naują mokyklos pastatą, tebekvepiantį dažais…
Knygą parengė ir redagavo vadovas K.Valančauskas, Irena Radzienė, Adolfina Varnelienė, Aušra Ramančauskienė, Petras Sabaliauskas. Susirinkusiesiems koncertavo 14 laidos abiturientas atlikėjas Juventas Radzys. Taip pat pasirodė Telšių muzikos mokyklos pučiamųjų ansamblis. Jam vadovauja buvęs Telšių 5-osios vidurinės („Džiugo“ gimnazijos) mokytojas.
Prisiminimais dalijosi buvusios užklasinio ir užmokyklinio darbo organizatorės Valdonė Pikiotienė, A.Varnelienė, I.Radzienė. Pedagogės pasakojo, kad dirbdamos vadovavosi devizu, jog nauja mokykla turi būti geriausia. Anot jų, taip ir atsitiko. Su naujai „užgimusiu“ kūriniu sveikino buvusi mokyklos direktorė Justina Vitkienė. „Nėra Lietuvoje mokyklos, kuri išleistų tokią gražią knygą“,— sakė ji.
Pasveikinti atvyko 6-osios laidos abiturientas Remigijus Satkauskas, taip pat žurnalistas Saulius Bartkus, mokytoja Daiva Slavinskaitė-Brazauskienė, Telšių rajono savivaldybės mero patarėja Eva Rumbutytė-Stonkevičienė, kuri perdavė ir mero Petro Kuizino linkėjimus. „Tai pirma knygos dalis. Antroji ir trečioji — yra, tik parašyti reikia. Linkiu, kad atsirastų ir ketvirtoji dalis“,— sakė D.Slavinskaitė-Brazauskienė.
Knygos pristatyme taip pat dalyvavo Telšių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė, Tarybos narė Vilija Bačionienė, buvęs fabriko „Mastis“ generalinis direktorius Kęstutis Stanžys. Naujai gimusiu kūriniu, menančiu mokyklos istoriją, džiaugėsi dabartinis „Džiugo“ gimnazijos direktorius Mindaugas Sabaliauskas. Mokytoja A.Ramančauskienė padėkojo savo  mokiniams už triūsą.
„Mokykla be praeities — tarsi medis be šaknų. Jos tvirtybė — istorija, buvę mokytojai ir mokiniai. Telšių 5-oji vidurinė mokykla savo istoriją pradėjo rašyti 1974-aisiais metais. Per keturiasdešimt metų mokykla jau trečią kartą keitė savo vardą (dabar „Džiugo“ gimnazija). Sumanyta, jog ženklūs pėdsakai neturi išnykti, kad visus prisiminimus apie 5-ąją vidurinę mokyklą reikia įamžinti istorinėje knygoje „Atodairos“. Darbo ėmėsi buvę mokytojai bei moksleiviai kartu su manimi, buvusiu mokyklos direktoriumi Kazimieru Valančausku. Prasidėjo įtemptas ir sunkus darbas. Tikėtasi daugiau prisiminimų. Sulaukta keturiasdešimties. Surinkta medžiaga apie visų 23 abiturientų laidų gerus pasiekimus moksle, meno saviveikloje, sporte, olimpiadose. Atsiprašau tų mokinių, kurie buvo daug pasiekę, bet nepaminėti, nes dalis mokyklos archyvo dėl vandentiekio avarijos sunyko, o aš savo dienoraštyje platesnės informacijos neturėjau. Ir patys auklėtiniai nepriminė mums apie save. Be to, ir mano atminties „diskelyje“ jau daug kas išsitrynė. Dėkoju visiems mokytojams ir mokiniams, parašiusiems savo prisiminimus, juos redagavusiems I.Radzienei, A.Varnelienei, A.Ramančauskienei, spaudai paruošusiam P.Sabaliauskui, dėkoju knygos leidybos rėmėjams, ypač Kęstučiui Kurliui, S.Bartkui, R.Satkauskui, Silvai Juknienei, Rimantui Budreikai, Neringai Vitkauskienei, K.Stanžiui, Nijolei Narmontaitei, Vidmantui Jakui, pirmajam mokyklos korespondentui Augustinui Jonušui, 21 laidos XIIa klasės abiturientams ir visiems, be kurių istorinė knyga nebūtų išvydusi dienos šviesos. Mieli mokytojai ir mokiniai, ir po daugelio metų, atsivertę savo mokyklos istoriją, bandykite ją perskaityti širdimi“,— knygoje rašė ir jos pristatyme kalbėjo K.Valančauskas.
Knyga išleista 400 egzempliorių tiražu leidykloje „Žuvėdra“. Vilniaus leidyklai vadovauja Stasys Lipskis, kuris į knygos pristatymą neatvyko, tačiau atsiuntė ilgą laišką, o jį pagarsino V.Pikiotienė.

Nuotraukoje: Knygos „Atodairos“ rengėjus ir sudarytojus Ireną Radzienę, Aušrą Ramančauskienę, Adolfiną Varnelienę, Kazimierą Valančauską sveikina gimnazijos direktorius Mindaugas Sabaliauskas.