Ant septynių kalvų

Telšiai vilioja užsieniečius savanorystei

„Labas“,— gražia lietuviška kalba pasisveikino Telšių jaunimo centro (TJC) savanoriai AVTANDIL GERMANASHVILI iš Gruzijos ir ALEKSI OLLONEN iš Suomijos (nuotraukoje). Nuo liepos mėnesio metams Telšiuose įsikūrę jaunuoliai dalinasi įspūdžiais apie gyvenimą Lietuvoje ir pasakoja neįtikėčiausias istorijas.

Monika Saulenė

Viskas pagal planą
Seniai teko sutikti tokį racionalų ir tikslingai gyvenimo keliu žengiantį žmogų kaip Avtandil. Iš pirmosios pažinties susidarė įspūdis, kad jis kažkur mažoje savo švarko ar džinsų kišenėlėje nešiojasi „gyvenimo grafikėlį“ ir pagal jį dėlioja savo planus.
Telšiuose savanoriaujantis jaunuolis kuria planus ir toliau gyventi Lietuvoje, vaikinas kitąmet ketina krimsti tarptautinės diplomatijos mokslus Vilniaus universitete. A.Germanashvili kilęs iš Rustavi miesto, esančio greta Gruzijos sostinės Tbilisio. 22 metų vaikinas baigė ekonomikos studijas, nuolat domėjosi savanoryste ir Europos savanorių tarnybos (EST) veikla. Avtandil Lietuva nebuvo negirdėta, mistinė šalis. Jis šį kraštą pažįsta jau seniai, turi nemažai pažįstamų ir draugų iš Šiaulių, Vilniaus, Telšių, dalyvavo projekte apie vizų liberalizavimą Trakuose. Pažinodamas nemažai lietuvių, gruzinas neatsitiktinai išgirdo ir apie TJC. „Gruzijoje savo mieste dirbau vienoje nevyriausybinėje organizacijoje su jaunimu, buvau lyderis, komandos mentorius, todėl tokio pobūdžio veikla man nėra svetima. Apie TJC girdėjau daug gražių dalykų ir puikių atsiliepimų, tad pasirinkimas atvykti čia nebuvo spontaniškas, bet gerai apgalvotas“,— kalbėjo savanoris.
Avtandil neslėpė simpatijų ir miestui: „Telšiai man patinka. Tai mažas, mielas ir jaukus miestas, turtingas savo istorija, architektūra“.

Suomiška patirtis
Aleksi — jaunas, 21-erių suomis iš mažo Pello miestelio Laplandijos regione. Ne taip ir toli nuo jo namų — poliarinis ratas. Jaunuolio šeima senas tradicijas (net 70 metų!) puoselėja augindami elnius. Vaikinas dar turi už save dvi vyresnes seseris. Pasmalsauta, gal jis asmeniškai pažįsta Kalėdų senelį? „Deja, bet galiu pasakyti, kad jis atrodo lygiai taip pat, kaip atviruke“,— pastebėjo Aleksi.
„Kaip aš atsidūriau čia? Tiesiog neturėjau ko veikti,— juokaudamas į klausimą atsakė Aleksi ir tęsė mintį. — Baigiau mokslus, darbo neturėjau, netikėtai gavau pasiūlymą savanoriauti ir jo neatsisakiau. Manau, kad tai labai įdomi patirtis. Mane ypač domina darbas gatvėje su jaunimu. Pažįstu nemažai paauglių, kuriems reikalinga pagalba“,— kalbėjo A.Ollonen.
Savanoris iš Suomijos Telšiuose dirba su jaunimu, kuris ateina į TJC Plungės gatvėje. „Su jaunimu dirbu nuo 2011 m. Dar pats būdamas jaunas mokinys, jau atlikau pirmąją praktiką jaunimo centre. Lietuvoje gyvenantys jaunuoliai susikaustę, problemų čia netrūksta, bet visi lietuviai labai draugiški ir malonūs, o tai mane džiugina, nes greitai galime rasti bendrą kalbą. Suomių jaunimo kultūra kiek kitokia — jaunimas laisvesnis, o ir jaunimo centrus lanko didesnis būrys.

Jaunuolių noras tėvų nežavi
Avtandil — vienintelis vaikas šeimoje, todėl nenuostabu, kad namiškiai ne itin džiaugėsi jo sumanymu savanoriauti, tačiau į sūnaus norą pažvelgė tolerantiškai ir suprato, jog jam tai labai svarbu. „Mama sakė, kad mane į armiją metams paėmė“,— juokavo  A.Germanashvili. Nepaisant to, kad vaikiną ir šeimą skiria šimtai kilometrų, jis su namiškiais internetu bendrauja kasdien, pasakoja kaip sekasi. „Pirmomis viešnagės savaitėmis lengva nebuvo, adaptaciją išgyventi teko, tačiau, net ir būdamas toli nuo namų, didelės nostalgijos nejaučiu, juolab, kad jau gruodį vyksiu namo atostogoms. Puikiai jaustis padeda kolegos. Žmonės, su kuriais dirbu, man yra paslaugūs, kolegiški ir draugiški“,— atviravo Avtandil.
Aleksio šeima taip pat ne itin noriai priėmė šį iššūkį, ypač mama, tačiau suvokė, jog tokia patirtis kiekvienam jaunam žmogui neįkainojama. Bendraujant su vaikinais, Aleksiui vis suskambdavo telefonas. Pasirodo, tai jo mama. „Jūs manęs klausiate, kaip dažnai bendrauju su namiškiais. Štai ir atsakymas. Matote, netilsta telefonas. Skambina mama“,— nusišypsojo pašnekovas.

Mobilus darbas su jaunimu
Į Žemaitijos sostinę aštuntus metus atvyksta savanoriauti jaunuoliai iš įvairių Europos šalių. Jau lankėsi jaunimas iš Vokietijos, Suomijos, Kroatijos.
A.Germanashvili vykdo mobilų darbą su jaunimu, kartu su dviem jaunimo darbuotojomis lankosi devyniuose Telšių kaimuose ir miesteliuose. „Su jaunuoliais šnekamės, žaidžiame įvairius žaidimus, diskutuojame apie praėjusią dieną“,— pasakojo Avtandil.
TJC darbuotojai pasakojo, kad per aštuonerius metus, kai Telšiuose lankosi savanoriai iš užsienio, pasikeitė daug kas, atsirado visai kitoks požiūris į užsieniečius, teko išgirsti įvairiausių savanorių istorijų apie tai, kaip juos priima jaunimas iš kaimų ir miestų. Šiandien jaunuoliai, akivaizdu, visai kitokie: jie liberalesni, laisvesni ir drąsesni. Toks įspūdis susidarė bendraujant su Avtandil. „Susirinkusiam jaunimui pristačiau Gruziją, papasakojau, kaip gyvena mano šalis, kokia  kultūra. Jaunuoliai labai draugiški ir malonūs, neblogai bendrauja angliškai, nesunku susikalbėti“,— pasakojo savanoris.

Kalbai išmokti reikia laiko
Avtandil ir Aleksi nuo spalio mokosi lietuvių kalbos. Užsiėmimus jiems veda Telšių Žemaitės gimnazijos mokytoja Elė Kakanauskienė. „Gyvenimas Telšiuose dinamiškas. Turiu daug veiklos, užsiėmimų, o kalbos mokymasis tik dar labiau priartina prie lietuvių kultūros. Kalba nėra sunki, bet jai išmokti reikia laiko, noriu su jaunuoliais komunikuoti jų kalba, tapti artimu draugu kiekvienam iš jų. TJC kalbos barjero nejaučiu, su kolegėmis bendraujame angliškai ir rusiškai“,— pasakojo Avtandil.
Kristina džiaugiasi savanorių darbu Telšiuose: „Pirmiausia smagu tai, kad jiems atvykus pajutome vyrišką kompaniją, pagalbą, pačioms nebereikia nešioti sunkių daiktų (juokiasi,— Red.). Avtandil ypač noriai priima mūsų kaimo jaunimas, džiaugiamės, kad abu vaikinai aktyviai dalyvauja įvairiose veiklose, yra kupini genialių idėjų“.
TJC jau daug metų aktyviai veikia Europos savanorių tarnybos (EST) srityje, programoje „Erasmus+“. Tai savanoriškos veiklos programa, pagal kurią jauni žmonės gali išvykti savanoriauti į kurią nors iš Europos valstybių arba už ES ribų. Savanoris gali rinktis įvairias veiklos sritis, pavyzdžiui,— socialinė, menas ir kultūra, sportas, žiniasklaida, aplinkosauga ir kt. Nuo pernai TJC ne vien tik priima savanorius, bet ir padeda jiems išvykti. Tad kiekvienas Telšių jaunuolis, norintis išbandyti save tarptautinėje savanorystėje, sužinoti daugiau informacijos, gali kreiptis į Jaunimo centrą.
EST tikslas — padėti jauniems žmonėms įgyti naujos patirties bei sudaryti jiems sąlygas pažinti kitą valstybę, kultūrą, pramokti užsienio kalbų, skatinti plėsti akiratį ir rasti savo kelią. Savanoriška tarnyba gali trukti nuo 2 iki 12 mėnesių. Savanorystę pagal šią programą gali išbandyti visi, kam 17-30 metų. Dalyvavimas EST projekte savanoriui nieko nekainuoja. Visas su savanorio projektu susijusias išlaidas (apgyvendinimo, maitinimo, kelionės, parengimo, kalbos mokymo išlaidas ir savanorio kišenpinigius) apmoka Europos Sąjungos programa „Erasmus+“.

Numatomi nauji projektai
Avtandil labai patinka matematika ir viskas, kas su ja susiję, tad vaikino siekis — pasidalinti savo žiniomis su Telšių jaunimu ir išmokyti šio to naujo. „Norėčiau suorganizuoti konkursą, kūrybines dirbtuves ar tiesiog užsiėmimus, susijusius su matematika. Juk per ją taip pat puikiai galime bendrauti“,— pastebėjo pašnekovas. „Konkretaus tikslo, kokius užsiėmimus įgyvendinsime su jaunimu, dar neturiu, tačiau planų yra visokių. Dabar organizuojame įvairius stalo futbolo ir teniso turnyrus, vyko suomiškas vakarėlis, kuriame pristačiau savo šalį“,— gražiu suomišku akcentu angliškai kalbėjo Aleksi.