Lietuva? Tai kažkas naujo…

Telšių Žemaitės gimnazijoje šiuo metu mokosi viešnia iš Italijos Respublikos Chiara Atzori (nuotraukoje). Ji Telšiuose gyvens ir Žemaitės gimnazijoje  mokysis vieną pusmetį.

Elė Kakanauskienė

Viešnia
Mergina atvyko į mūsų miestą pagal tarptautinę mainų programą „Youth for understanding“. Telšiuose gyvena nuo rugpjūčio dvidešimt pirmos dienos. Šiaip, pasak Chiaros, ji norėjo vykti į kokią šiaurės šalį, bet paskaičiavus išlaidas, paaiškėjo, kad pusmetis gyvenimo kurioje nors iš Skandinavijos šalių jos tėvelių kišenei kiek per brangus. Tačiau Lietuvoje irgi būna sniego, be to, apie šią šalį jaunoji moksleivė visiškai nieko nežinojo. Tad pamanė, kad čia pavyks patirti kažką naujo ir įdomaus.

Sardinija
Chiara gyvena nedideliame Iglesias mieste (apie 30 tūkst. gyventojų) Sardinijos saloje. Miestelis įdomus tuo, kad jame yra bene trisdešimt penkios katalikų bažnyčios. Praktiškai kiekvienai gatvei po bažnyčią ir ganytoją. Net ir pats miesto pavadinimas, išvertus iš ispanų kalbos, skambėtų kaip „Bažnyčia“. Jeigu lankysitės Sardinijoje (šiuo metu ši sala yra Italijos provincija), dauguma gyventojų nepamirš jums priminti, kad jie nėra italai. Jie yra sardai ir bent jau šiaurinėje salos dalyje gyventojai kalba sardų kalba, kuri tikrai nėra italų kalbos tarmė. Chiara sardų kalbą išmoko iš močiutės ir  ja puikiai kalba, tačiau Iglesias gyventojai bendrauja italų kalba. Taip pat sardai gamina puikų raudoną vyną, kuriuo didžiuojasi ir laiko žymiai  geresniu už itališkus vynus.
Mergina mokosi vienoje iš septynių miesto mokyklų, kuri pavadinta Carlo Baudi di Vesme vardu. Tai kalbinės pakraipos mokykla. Privalomos yra anglų ir prancūzų kalbos, trečią kalbą pasirinkti galima vokiečių arba ispanų. Jokių kitų pasirenkamų dalykų nėra. Baigus pagrindinę mokyklą, galima rinktis tik kryptį — humanitarinius arba tiksliuosius mokslus. Kasdien — penkios pamokos, kurios Sardinijoje vyksta ir šeštadieniais. Vertinimas tas pats — dešimtbalėje skalėje.

Šeima
Tėvas — gydytojas, mamos profesija kažkuo panaši į visuomenės sveikatos centro darbuotojos — tikrina vandens švarą. Anot Chiaros, vandens priežiūros inspektorė. Nors šiuo metu tėvai gyvena atskirai ir yra oficialiai išsiskyrę, su dukra bendrauja ir jos lavinimusi bei laisvalaikiu rūpinasi abu. Moksleivė atostogų metu pabuvojo bent keliose pasaulio šalyse — Ispanijoje, Prancūzijoje, Danijoje, Airijoje, Švedijoje, Tunise, Latvijoje ir Estijoje. Jungtinėje Airijos ir Didžiosios Britanijos karalystėje mokėsi anglų kalbos tobulinimo kursuose. Pasak merginos, šias keliones labiausiai remia tėtis, kuris mano, kad svarbu yra pažinti pasaulį, kol dar esi jaunas. Sardinijos provincijoje mažiausias gimstamumas Italijoje, tad nieko nuostabaus, kad Chiara vienintelis savo tėvų vaikas.

Telšiuose
Be pamokų gimnazijoje, viešnia dar papildomai mokosi lietuvių kalbos. Ją kartu su dviem Jaunimo centro savanoriais — gruzinu Avtandil Germanashvili bei suomiu Aleksi Ollonen moko Žemaitės gimnazijos anglų  kalbos mokytoja Elė Kakanauskienė.
Kas įdomaus Žemaitijoje? Viešnia, be mūsų miesto, jau pabuvojo Šiauliuose, Vilniuje, Klaipėdoje, Plateliuose. Paragavo visų įdomesnių lietuviškų patiekalų, nors kol kas dar neragavo žemaitiškų „patrovų“. Viskas buvo labai skanu, nors mūsų virtuvė, pasak viešnios, labai skiriasi tiek nuo itališkos, tiek nuo sardų. Klasėje susirado draugų, su kuriais gali bendrauti laisvalaikiu. Jos nuomone, žemaičiai vis tik gerokai „šaltesni“ ir abejingesni nei italai. Jei jos mokykloje svetimšaliai mainų programos mokiniai paprastai sulaukia didelio dėmesio — visi domisi, nori padėti, kalbina, tai Žemaitės gimnazijoje niekas ja pernelyg nesistebi ir nesidomi. Net apie  mokyklos ar miesto įvykius dažnai nepraneša. Ne todėl, kad būtų priešiški — tiesiog pamiršta, nes žemaičiams reikia laiko priprasti prie naujų dalykų. Tiesa, kadangi viešnia graži mergina, tai netrūksta vaikinų dėmesio. Šie panašūs kaip ir Italijoje — pro simpatišką merginą retai praeina „neužkliuvę“.

Pomėgis
Tai plaukimas. Plaukioja nugara, mėstamiausia — dviejų šimtų metrų distancija. Aktyviai treniravosi dešimtį metų. Turėjo du trenerius — vieną mokykloje, kitą privatų bendro fizinio pasirengimo. Telšiuose irgi kasdien vieną valandą praleidžia baseine. 2014 metais plaukdama buterfly stiliumi nacionalinėse moksleivių varžybose savo amžiaus grupėje buvo trečia.
Vasario mėnesį Chiara grįš į savo mokyklą Sardinijoje, tikriausiai pasakos įspūdžius iš tolimos Žemaitijos, kurie gal ir nėra ypatingai originalūs ar pritrenkiantys, bet vis šis tas įdomaus patirta ir pamatyta. Jaunystė — tikrai puikus laikas pasauliui pažinti.