Draugystės šimtmetį įprasminanti paroda

Į parodos atidarymą atvyko JAV ambasados Vilniuje atstovė Rita Snieškuvienė ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus vadovas Arūnas Antanaitis.

Gegužės 10 dieną Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius“.

Lina Dijokienė

Į parodos atidarymą atvyko JAV ambasados Vilniuje atstovė Rita Snieškuvienė ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus vadovas Arūnas Antanaitis. Pastarasis papasakojo apie parodos idėjos pradžią, brandinimą ir įgyvendinimą.
Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos ketvirtame aukšte eksponuojama paroda įprasmina Lietuvos ir JAV bičiulystės šimtmečio puslapius. A.Antanaitis papasakojo, kaip Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui skirtą parodą „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius“ kūrė JAV ambasada Lietuvoje, Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus suburta istorikų komanda kartu su Fulbright moksliniu darbuotoju iš JAV Čarlzu Perinu.
Paroda atskleidžia per šimtmetį brandintų ir puoselėtų Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos santykių dinamiką. Parodos kūrėjai — Lietuvos ir JAV istorikai — surinko unikalius dokumentus, fotografijas ir kitą istoriografinę medžiagą, vaizduojančią svarbiausius bendros istorijos faktus ir galbūt mažiau girdėtus pasakojimus apie Lietuvos ir Amerikos bendravimo ir bendradarbiavimo santykius bei istorines asmenybes, formavusias bei lėmusias šiuos santykius. Paroda leidžia pažinti amerikiečius ir lietuvius per juos vienijančias tarpvalstybinės ir kultūrinės veiklos sritis: meną, sportą (be abejo, krepšinį!), ekonomiką, saugumą ir diplomatiją. Nauju žvilgsniu parodoje pažvelgiama į lietuvių išeivijos Amerikoje ir jos vaidmenį, įkūnijant svarbiausias lietuvių viltis ir lūkesčius tarpukario metu, per sovietų okupaciją bei Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Nemažai dėmesio parodoje skiriama ir kitam aspektui — čia atskleidžiami Lietuvos ir Amerikos mokslininkų, menininkų ir sportininkų ryšiai, bendri jų sumanymai, kuriuos vienijo siekis dalintis abi šalis praturtinančia patirtimi.
Pasak JAV ambasadorės Lietuvoje Anne Hall, šis istorikų ir diplomatų kūrinys — tai simbolinis Amerikos ir Lietuvos ryšių brandos patvirtinimas. „Paroda pagerbia daugybę vyrų ir moterų abipus Atlanto, kurie kūrė kultūrinius, ekonominius ir politinius ryšius tarp mūsų dviejų didžių tautų. Jaučiame jiems didžiulį dėkingumą. Amerikos vyriausybė ir žmonės tikisi dar 100 metų draugystės ir partnerystės su Lietuva“,— sako ambasadorė.
Paroda „Per Atlantą: Lietuvos ir JAV draugystės amžius“ savo kelionę po Lietuvą pradėjo Vilniuje. Per 2018 m. ji apkeliaus daugiau nei dešimt Lietuvos miestų ir miestelių. Nuolatinė jos ekspozicija bus pristatyta Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje, Kaune. Po parodos atidarymo svečiai pabendravo su Telšių rajono savivaldybės vicemeru Kęstučiu Gusarovu, Savivaldybės tarybos nare Vilija Bačioniene, architektu Algirdu Žebrausku, Telšių Karolinos Praniauskaitės viešosios bibliotekos administracija bei darbuotojomis. Svečiai neslėpė susižavėjimo Žemaitijos sostine ir džiaugėsi turėję progą pasigrožėti pavasariškoje saulėje besimaudančiais Telšiais.