„Mes visos esame svarbios: moterys, mamos, dukros“

„Jei reikės, aš paprašysiu vyro, kad šienainio rulonus jis atgabentų į Šilalės miesto centrą ir juos pamatytų kuo daugiau moterų. Todėl, kad mes esame svarbios. Moterys, mamos, dukros“,— sako 38 metų kartu su vyru Vygantu Šilalės rajone, Kvėdarnos seniūnijoje, Pajūralyje, ekologiškai ūkininkaujanti Inga Jokubaitienė.

Steponas Likštupis

Suintrigavo straipsnis „Pienininkystės“ laikraštyje
Ingos sutuoktinis Vygantas Jokubaitis ūkininkauja apie 20 metų ir visą laiką pieną tiekia tik „Žemaitijos pienui“. Ūkis ekologine pienininkyste užsiima apie 14 metų.
Inga pernai vasarą Tauragės rajone, laukuose, pastebėjo rožinės spalvos šienainio rulonus, kurie ją suintrigavo. Vėliau ji perskaitė straipsnį apie Žygaičių seniūnijos ūkininkus Aida ir Darių Jakštaičius, kurie solidarizuojasi su projektu „Nedelsk“ ir šienainiui sukti perka rožinės spalvos plėvelę, taip ragindami moteris nemokamai išsitirti dėl krūties vėžio. Žinoma, rožinės spalvos plėvelė kainuoja brangiau, negu įprastinė balta, tačiau už gautas lėšas gali savo misiją įgyvendinti projektas „Nedelsk“
„Ši misija, žinios perdavimas moterims, kad jos nedelstų ir pasitikrintų dėl krūties vėžio mane įkvėpė“,— sakė I.Jokubaitienė.
Nors nei Inga, nei septynios jos seserys, nei draugės neserga krūties vėžiu, tačiau moteris užsidegė noru žinią skleisti visų pirma savo krašte, ar net — visoje Lietuvoje.
Inga vyro paprašė nupirkti rožinės plėvelės, ir šienainį sukti būtent į ją. Moterį paskatino ir tai, jog dalis pinigų, surinktų už plėvelę, skiriama krūties vėžio prevencijai.
„Aš kiekvienais metais noriu padaryti kažką gero. Tokia jau esu. Buvo įvairių mano iniciatyvų ir daugiau, o štai šiemet nusprendžiau prisidėti prie rožinės akcijos“,— sakė I.Jokubaitienė.
Moteris viliasi, jog jos pavyzdys paskatins ne tik Šilalės krašto, bet ir visos Lietuvos ūkininkus šienainį pakuoti į rožinės spalvos rulonus.
„Juk mūsų krašte tiek daug ūkininkų, užsiimančių gyvulininkyste. Čia įgyvendinama ir nemažai projektų. Todėl manau, kad reiktų viešinti tokią idėją“,— kalbėjo šilališkė.

Fotosesija — ne tik nuotraukos, bet ir žinutė moterims
Moteris sako sugalvojusi prie rožinių rulonų suorganizuoti profesionalią fotosesiją, o didelio formato nuotraukas ji norėtų pristatyti įvairių Lietuvoje vykstančių švenčių metu. Kartu su I.Jokubaitiene fotosesijoje dalyvavo dvi jos seserys, pusseserė, kūdikio besilaukianti draugė, I.Jokubaitienės duktė, sesers sūnus. Idėjai pritarė ir profesionali fotografė Jurgita Bergelienė bei makiažo meistrė Rimantė Auškalnytė, sutikusios fotografuoti ir gražinti moteris be užmokesčio. Taip pat prisijungė ir „Eurobiuras“, kuris pagamino nemokamai nuotraukas lauko ekspozicijoms.
„Suplanavom ankstų rytą, kada tą darysime. Vyras vos spėjo paruošti tuos rulonus, darbus baigė tik vidurnaktį“,— pasakoja ekologinio pienininkystės ūkio savininkė.
Moterys siekė parodyti, kad krūties vėžio prevencija svarbi visiems: mamoms, draugėms, artimiesiems ir vaikams. „Tai — tarsi žvilgsnis į pasaulį, tai — moteriška bendrystė. Mes turime galvoti ne tik apie save, tačiau ir apie kitus, esančius šalia. Tikiuosi, kad nuotraukomis mums pavyko perteikti ir moteriškumą, jo lengvumą, parodyti moters pasaulį. Ir jei bent vienai moteriai tai primins apie tai, kad būtina tikrintis, aš žinosiu, kad galbūt kažkam mes išgelbėjome gyvybę“,— fotosesijos idėją aiškino Inga.

Ūkininko žmonos iniciatyva nustebino
Apie savo iniciatyvą ji papasakojo ir projekto „Nedelsk“ iniciatorei Agnei Zuokienei. I.Jokubaitienė sako, kad kai „Nedelsk“ autobusėlis lankysis Šilalėje, ji galbūt prašys vyro, kad rožinius rulonus jis atgabentų į miesto centrą.
Pasak A.Zuokienės, tai — išskirtinis pavyzdys, kai tokios iniciatyvos imasi niekaip su projektu nesusijusios ir krūties vėžio atvejų savo aplinkoje neturinčios moterys.
„Labai maloniai nustebino Ingos žinia. Bendrumas yra didelė vertybė ir jokiomis spalvomis nenuspalvinama jėga. Tačiau spalva kartais reiškia neišmatuojamai daug“,— sakė A.Zuokienė. Pasak A.Zuokienės, padėkoti už idėjos palaikymą reikia ne tik I.Jokubaitienei, tačiau ir daugiau nei tūkstančiui Lietuvos ūkininkų.
„Visi jie pernai padarė labai nedaug, bet tuo pačiu — jautriai daug. Jie savo šienainį tiesiog įsuko į rožinę plėvelę, ją įsigiję iš įmonės „Baltagro“. Tai reiškia, jog dalį pinigų nuo šios plėvelės pardavimų mes galėjome skirti krūties vėžio prevencijai — projektui „Nedelsk“. Paprasti dalykai kartais tampa milžinais. Balta spalva reiškia viltį, juodą — gedulą, purpurinė skirta neišnešiotiems naujagimiams, geltona — simbolizuoja saulę. Tuo tarpu rožinė spalva suteikia galimybę. Galimybę  gyventi ir išgyti nuo vienos klastingiausių ligų — krūties vėžio. Spalvos yra tik simboliai, tačiau simboliai mūsų kasdienybėje yra ir ženklai. Jie yra atspirties taškas kalbėti, prisipažinti, nelaukti ar net — nebijoti“,— kalbėjo A.Zuokienė.
Pasak A.Zuokienės, kartu su ja padėkos žodžius taria šimtai ar net tūkstančiai mamų, seserų, žmonų ir draugių. „Mes viliamės, kad tokios iniciatyvos gyvuos ir ateityje“,— kalbėjo A.Zuokienė.

Per penkiolika metų sumažėjo mirtingumas
Nuo 2003 m. vykdomas prevencinis projektas prieš krūties vėžį „Nedelsk“ skatina moteris labiau rūpintis savo sveikata. Projektą yra parėmusios 200 bendrovių, jam talkina 200 savanorių visoje Lietuvoje. „Nedelsk“ projekte buvo nemokamai patikrinta daugiau nei 100 tūkst. moterų ir rasta daugiau kaip 1000 krūties vėžio įtarimų atvejų. 2008 metais projektas „Nedelsk“ įrašytas į Nacionalinių vertybių sąrašą, o Europos Parlamentas jį apdovanojo kaip mažo biudžeto — didelio poveikio (angl. „Low budget — big impact“).
„Nedelsk“ yra viena iš keturių labiausiai žinomų visuomeninių iniciatyvų Lietuvoje — ją žino daugiau kaip 60 proc. Lietuvos gyventojų (greta Raudonojo Kryžiaus draugijos, organizacijų „Caritas“ ir „Gelbėkit vaikus“). Krūties vėžio prevencijos projektas „Nedelsk“ skleidžia svarbią žinią Lietuvos moterims: „Nedelsk — pasitikrink“. Laiku diagnozavus krūties vėžį, 90 proc. moterų pasveiksta. „Noriu pasidžiaugti, jog, sutelkus gydytojus, savanorius, rėmėjus, žurnalistus, sergančių vėžiu moterų organizacijas pavyko „aptramdyti“ vėžį. Lyginant su  2002-aisiais, šiuo metu I stadijų diagnozuojama du kartus daugiau, o vėlyvosios IV stadijos — du kartus mažiau.
Per 15 metų nuo krūties vėžio mirtingumas sumažėjo 32 procentais, skaičiuojant 100 tūkst gyventojų. Vadinasi, kas trečia moteris, kuri mirdavo, dabar išgelbėta, o tai reikškia daugiau nei 100 moterų per metus. Sustabdyta krūties  vėžio banga yra tylus, tačiau labai svarbus Lietuvos laimėjimas“,— kalbėjo A.Zuokienė.
Dažniausiai per vieną dieną „Nedelsk“ autobusėlis aplanko dvi gyvenvietes, kiekvienoje jų patikrinama po 50 moterų. Tyrimai rodo, jog daugumai moterų tai būna pirmoji profesionali konsultacija. Kas penktai moteriai randamos gerybinės krūtų ligos, vienai iš 100 — krūties vėžio ženklai. Krūties vėžys — dažniausia moterų onkologinė liga. Itin svarbu reguliariai tikrintis, nes liga gali ilgus metus tūnoti moters organizme, nesukeldama skausmo ar nemalonių pojūčių.