Kultūros darbuotojai didesnės algos reikalaus atostogaudami?

„Deklaracijų laikas baigėsi: kultūros darbuotojai nori gyventi oriai!“— tokiais ir panašiais pareiškimais praėjusią savaitę socialiniuose tinkluose ėmė dalytis kultūros darbuotojai.

Lina Dijokienė

Visų Lietuvos gyventojų kultūros darbuotojai, reikalaudami oresnio darbo užmokesčio, prašo pasirašyti peticiją.

Prašo visuomenės palaikymo
Lietuvos Republikos trišalės tarybos kultūros komiteto išplatintame pranešime spaudai, kurį laikraščiui „Kalvotoji Žemaitija“ persiuntė Telšių kultūros centro viešųjų ryšių organizatorė Inga Nagytė, teigiama, kad kultūros lauko bendruomenė yra nusivylusi derybomis su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir kitomis valdžios institucijomis dėl kultūros sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo 2019 metais.
Nors deklaruojama, kad kultūra yra prioritetas ir pirmąkart Nepriklausomos Lietuvos istorijoje Lietuvos Respublikos Seime (toliau — Seimas) veikia Kultūros komitetas, deja, didesnio dėmesio kultūra ir jos žmonės taip ir nesulaukė.
Nevykdomas ir Lietuvos Respublikos XVII Vyriausybės programos pažadas suvienodinti kultūros ir švietimo sektorių atlyginimų vidurkius. 2017 m. Lietuvoje kultūros srities darbuotojų vidutinis darbo užmokestis (DU) buvo 593 eurai atskaičius mokesčius, kai tuo pačiu laikotarpiu šalies vidurkis — 747 eurai po mokesčių.
Atlyginimai kultūros ir meno darbuotojams nedidinti nuo 2016 metų ir yra mažiausi visame viešajame sektoriuje Lietuvoje, o vidutinis kultūros srities darbuotojų DU yra trečias mažiausias visoje Europos Sąjungoje (ES). Nesprendžiama DU didinimo problema sąlygoja nuolatinį kultūros darbuotojų skaičiaus mažėjimą (nuo 13,5 tūkst. 2014 m. iki 13,3 tūkst. 2017 m.), formuoja kitas sudėtingas kultūros lauko situacijas: kultūros įstaigose regionuose ima trūkti profesionalių darbuotojų, neatvyksta dirbti jauni, įgiję kultūros ar meno srities išsilavinimą specialistai, o tai neišvengiamai įtakoja kultūros paslaugų kokybę.
Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas kreipėsi į visas valdžios institucijas: Seimo komitetus, susitiko su Ministru Pirmininku, inicijavo Kultūros ministerijoje darbo grupės sukūrimą dėl darbo užmokesčio didinimo programos parengimo.

Taip pat prašė 2019 metų biudžete numatyti 30 mln. eurų ir nuo 2019 m. sausio 1 d. kiekvienam kultūros darbuotojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 150 eurų. Deja, bet Kultūros ministerija (LR Vyriausybės kanceliarijos 2018 m. birželio 27 d. pasitarimo pas Ministrą pirmininką protokoliniu sprendimu) 2019 metais pasiūlė tik 3,5 mln. eurų, t.y. vidutiniškai 21 euru padidinti kiekvieno kultūros darbuotojo atlyginimą.
Todėl Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos Kultūros komitetas, atstovaujantis profesinių sąjungų nacionalines organizacijas, kultūros įstaigų nacionalinėms organizacijoms, 2018 metų rugsėjo 17 dieną 12 valandą prie Vyriausybės rūmų (Gedimino pr.11, Vilnius) inicijuoja protesto akciją DEKLARACIJŲ LAIKAS BAIGĖSI — KULTŪROS DARBUOTOJAI NORI GYVENTI ORIAI!, kuria sieks atkreipti visuomenės dėmesį į kultūros sektoriaus problemas.

Į protestą — savo sąskaita
Paklausta, kaip Telšių rajono kultūros darbuotojai įsijungs į protesto akciją, I.Nagytė atsakė: „Į protesto akciją yra kviečiami prisijungti visi kultūros darbuotojai, bet su sąlyga, kad į protesto akciją vykstama ne darbo laiku (imant dieną iš atostogų ar pan.) ir iš asmeninių lėšų. Darbuotojai, kurie negali ar nenori vykti į Vilnių, yra kviečiami aktyviai dalyvauti viešinant — dalinantis foto/video medžiaga FB ar kokias kitais būdais.
Pasakyti, kiek darbuotojų iš Telšių rajono važiuos į protesto akciją, tiksliai negaliu, nes nežinau. Be to, akcija vyksta ne darbo metu ir nelabai korektiška būtų klausti darbuotojų, ką jie ketina veikti savo laisvu laiku. Tačiau svarstančių prisidėti prie protesto akcijos yra. Profesinių sąjungų nariai, pateikę prašymus savo įstaigų vadovams, į protesto akciją turėtų būti išleidžiami ir darbo valandomis. Telšių kultūros centras tokių prašymų negavo“.