Apie Afrikinio kiaulių maro situaciją ir grėsmes rajone

Pasitarimo dalyviai įdėmiai klausėsi pranešėjų, o kai kurie vėliau įsitraukė į diskusijas.

Netylant kalboms apie Afrikinio kiaulių maro (AKM) invaziją į Lietuvą, Telšių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) sukvietė kiaulių laikytojus, medžiotojus, veterinarus, suinteresuotų institucijų atstovus supažindinti su maro situacija Telšių rajone.

Pasigirstančios kalbos apie žiauriąsias akcijas, kiaulių ūkių naikinimą, šernų visuotinį šaudymą, paskatino diskutuoti apie dabartinę situaciją, pabandyti prognozuoti apie tai, ko galime laukti.
Kaip pajuokavo pradėdamas pasitarimą Telšių VMVT vadovas Zigmas Nevardauskas, dėl maro panikuoja ne tik gyventojai. Sureagavo net ir kompiuteriai. Išsiuntus kvietimą, kurio tekste buvo žodis „maras“, kai kurių gavėjų kompiuteriai pasiuntė pranešimus į šiukšliadėžes. Tik pataisius kvietime žodžius iš Afrikinio kiaulių maro į AKM, kvietimas pasiekė gavėjus. Būtų labai šaunu, kad tokiu būdu pavyktų susiprogramuoti savo ūkių ir šernų apsaugą nuo AKM.
Nežiūrint į didžiules valstybės pastangas, ūkių investicijas, medžiotojų teisingą požiūrį — AKM ir toliau plinta. Galima pasiguosti tik tuo, kad jau klasikiniu tapusi plitimo schema pasitvirtina: visų pirma užkratas nustatomas nugaišusiems šernams, vėliau užsikrėtę šernai sumedžiojami, ir tik po to liga plinta į kiaulių ūkius.
Pirmuosius du komponentus jau turime, pabrėžė Z.Nevardauskas, nustatyti teigiami 7 rastiems nugaišusiems ir 3 sumedžiotiems šernams, iš viso 10 atvejų Telšių rajone. Kol kas kiaulių ūkių maras nepalietė.
Tarnybos vadovas padėkojo kiaulių augintojams ir pabrėžė, kad tik visuotinės pastangos (seniūnijų darbuotojai, veterinarijos gydytojai, VMVT darbuotojai) kol kas duoda rezultatų — maras neprasibrovė į kiaulių ūkius. Svarbiausia visiems suprasti — inspektorių galima apgauti — gamtos, maro viruso neapgausi. Galima statyti butaforines tvoras, imituoti dezomatus, rizikuoti pirkti paršelius iš nepatikimų ūkių, tačiau gamtos neapgausime. Menkiausia klaida gali niekais paversti visas pastangas ir ūkis tapti maro židiniu. Dėl to pranešėjas pakvietė visus suinteresuotuosius diskutuoti.
Telšių VMVT viršininko pavaduotojas Laimonas Bagdonas pristatė Afrikinio kiaulių maro situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, AKM grėsmes laukinėje faunoje ir kiaulininkystės ūkiuose, taikomas AKM prevencijos ir kontrolės priemones, akcentavo biologinio saugumo priemonių būtinumą bei šernų skaičiaus mažinimą. Lietuvoje šiais metais užregistruotas 51 AKM židinys kiaulių laikymo vietose, o laukinėje faunoje AKM patvirtintas 1 308 vietose 2 865 šernams (2 526 nugaišusiems ir 339 sumedžiotiems).
AKM yra ypatingai didelius ekonominius nuostolius atnešanti gyvūnų užkrečiamoji liga, kurią sukeliantis virusas gali būti perduodamas tiesioginio kontakto būdu, taip pat per apkrėstą inventorių, darbuotojų rūbus, transportą, pašarus ir pan. Siekiant sumažinti AKM plitimą, ūkiuose taikomos griežčiausios biologinio saugumo priemonės, tačiau pasitaiko atvejų, kai ūkininkai neįvertina ligos grėsmės ir būtinybės naudoti priemones, padedančias apsaugoti ūkius nuo užkrato. Dėl AKM tiriami visi sumedžioti ir rasti nugaišę šernai, vykdoma šernų dorojimo vietų ir gabenimo priemonių dezinfekcija, medžiotojų būreliai vykdo užkrėstų teritorijų apžiūras, siekiant surasti ir surinkti šernų gaišenas.
Viršininko pavaduotojas akcentavo, kad Medžiotojų klubai ir būreliai medžioklės metu ir po medžioklės privalo laikytis biologinio saugumo reikalavimų, nes tai viena iš priemonių, mažinanti ligos pernešimą per žmones. Taip pat palaikyti rekomenduojamą šernų populiaciją teritorijoje, kadangi iki šio momento nėra sukurta efektyvesnės priemonės sustabdyti ligai plisti (atsižvelgiant į AKM ekspertų, mokslininkų ir biologų rekomendacijas maža šernų populiacija gali įtakoti mažesnį viruso susikaupimą supančioje aplinkoje, neatmetant šernų gaišenų pašalinimo, tikslinga iki žiemos sezono sumedžioti suaugusius šernus). AKM nustatytoje teritorijoje ieškoti šernų gaišenų ne mažiau kaip kartą per savaitę ir ne trumpiau kaip vieną mėnesį. Tai sumažina AKM viruso išplitimą gamtoje bei suteikia informaciją apie populiacijos dydį. Užtikrinti visų sumedžiotų, nugaišusių šernų tyrimų atlikimą dėl AKM pagal VMVT nurodymus.
Veterinarijos gydytojai privalo laikytis biologinio saugumo reikalavimų, rodyti gerą pavyzdį laikytojams. Kiekviena užkrėstoje teritorijoje nekomerciniame kiaulių ūkyje serganti/nugaišusi kiaulė yra AKM įtarimas, kur taikomos visos AKM likvidavimo priemonės bei atlikti kiaulių tyrimus. Kiaulių laikytojai privalo laikytis biologinio saugumo reikalavimų, nedelsiant informuoti privačius veterinarijos gydytojus ir/ar VMVT teritorinį padalinį apie kiaulių sveikatos sutrikimus, gaišimus bei leisti atlikti kiaulių tyrimus dėl AKM pagal veterinaro nurodymus.
Visgi VMVT specialistai nuolat pabrėžia, kad AKM yra žmonių sveikatai visiškai nepavojingas virusas, o Lietuvoje pagaminta ir parduodama kiauliena — saugi ir kokybiška. Tai įrodo veterinarinio sveikumo ženklai, patvirtinantys, kad kiauliena pagaminta iš kiaulių, kurių sveikatos būklė buvo sistemingai tikrinama tiek ūkyje, tiek skerdykloje prieš ir po skerdimo.
Pasitarime dalyvavęs Šiaulių gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Raimondas Šiukšteris pasidžiaugė bendrais darbais kartu su VMVT vykdant patikras, tačiau nerimavo dėl visuomenės, ieškančios šernų gaišenų ir galinčių parsinešti AKM į savo ūkį.
Telšių rajono savivaldybės Kaimo plėtros skyriaus vedėja Vilma Lukoševičienė priminė apie Savivaldybės pristatytą analizę dėl gautų paraiškų, teiktų siekiant gauti paramą, skirtą smulkiesiems kiaulių laikytojams, kurie nusprendė pasiskersti visas ūkyje esančias kiaules ir įsipareigojo 3 kalendorinius metus neauginti šių gyvūnų.
Telšių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Vytautas Rakickas ragino visus laikytis biosaugos reikalavimų ir bendradarbiauti ūkininkus ir medžiotojus.
Tryškių-Linkuvos medžiotojų būrelio pirmininkas Algirdas Leliukas paragino kitų būrelių medžiotojus mažinti šernų populiaciją medžiojant suaugusias šernų pateles ir palinkėjo visiems „nei plaukų, nei taukų, nei AKM“. („KŽ“ inf.)