Švenčių laukimas Telšiuose — su skurdo prieskoniu

Užvakar, tradiciškai minint miesto gimtadienį (šiemet — 227-ąjį), Telšiuose, Turgaus aikštėje, priešais miesto seniūniją, įžiebta šiųmetė kalėdinė žaliaskarė. „Kalėdų dovana mano miestui“ — tai Lauros Remeikienės ir grupės programa „Paragauk Kalėdų“, Kalėdų Senelio dovana — sveikinimas ir iškilmingas eglutės įžiebimas, lazerių ir fejerverkų šou, Telšių maltiečių karštos vaišės, o telšiškiai dar nuo popietės galėjo pasivaikščioti kalėdinėje mugėje.

Lina Dijokienė

„Išaugtinis“ rūbas
Kol visos šalies miestai ir rajonų centrai visomis išgalėmis stengiasi vienas kitą pralenkti kuo išradingiau, kuo kūrybingiau ir įspūdingiau puošdami savo pagrindines kalėdines egles, miestelėnams ir svečiams sužavėti įvairioms kalėdinėms puošmenoms leidžia tūkstančius eurų ir samdo puošybos specialistų komandas, Žemaitijos sostinė tyliai niūkso nuošaly. Ne pirmi metai Telšiai, artėjant pagrindinėms žiemos šventėms, atrodo kaip ta nuskurėlė iš pasakos apie pamotę. Taip taip, teisingai supratote — pamotė šiuosyk — tai rajono valdžia, vis, matyt, pamirštanti, kad kartą per metus į Žemaitijos sostinės miestelėnų gyvenimą ateina Kalėdos, o joms pasiruošti reikia pinigų… O čia, kaip sykis, miesto kišenėse švilpauja vėjas! Tradiciškai, per miesto gimtadienį, įžiebiama Telšių miesto pagrindinė Kalėdų eglė šiemet pasigirti gali nebent savo ūgiu (miesto seniūnas Kazys Lečkauskas tvirtino, jog tai aukščiausia iki šiol puošta miesto eglė — 18 metrų) ir gamtos dovanotu grožiu. Mat jos šventinį aprėdą Telšių miesto seniūnijos vyrams teko konstruoti, kaip sakoma, iš to, kas išaugta ankstesnių…
Kol vyko spaudos konferencija (joje, be seniūno, dalyvavo ir Telšių kultūros centro atstovai) miesto seniūno kabinete, pro jo langą vietos laikraščių žurnalistės galėjo stebėti, kaip atkakliai automobiliniu bokšteliu iki eglės viršūnės pakilę vyrai bando konstruoti senutėles girliandas… Vienos jų degė palyginti ryškiai, kitos — blankiai ar visai nerodė gyvybės ženklų. Ant žaliaskarės šakų suposi jau ne pirmi metai matomi burbulai — tiesa, prieš kelerius metus jie buvę raudoni. Po dvejų metų, kai jau atrodė visai apgailėtinai, seniūnijos darbuotojai paprasčiausiai juos nutrynė valikliu, ir taip jie atgimė antram gyvenimui — šiuosyk jau sidabriniai… Seniūnas pasakojo, kad šiemet už kelis šimtus eurų dar nupirkę šiek tiek naujų raudonų burbulų. Taip kad miesto eglė papuošta — be dizainerių išmonės, be ypatingų ambicijų, taip, kaip supranta miesto seniūnas ir seniūnijos darbuotojai.

Vargo vakarienė
Paklaustas, kokiomis naujomis puošmenomis stebins šiemet miesto gyventojus ir svečius, seniūnas K.Lečkauskas moja ranka. „Iš kokių pinigų aš jus stebinsiu?“,— nevyniodamas žodžių į vatą, klausia seniūnas. Pasak jo, miesto biudžeto eilutėje nėra numatyta sumos, kuria jis galėtų disponuoti puošdamas miestą, todėl verčiasi iš to, kas lieka iš miesto tvarkybos po visų metų. K.Lečkauskas pasakojo, kad nemažus pinigus „suėda“ miesto žalienų tvarkymas. Čia savo juodą darbą daro ir patys miestelėnai, kai iš savo namų valdų į viešas vietas, ant šaligatvių, šalia gatvių suverčia nugenėtų medžių šakas, sugrėbtus lapus, nurautų augalų glėbius… Pagal reikalavimus, iš miesto viešųjų erdvių surinktas bei dar ir tokių „geradarių“ paliktas krūvas bei apskritai miesto žaliąsias atliekas seniūnija privalo vežti į Plungės rajoną, į Jerubaičių sąvartyną. Taigi ir šiemet, baigiantis metams, belieka skaičiuoti skatikus.
Vis tik miestas neliks be šventinių akcentų. Žemaitijos sostinės gėlinėse jau gyventojai pamatė papuoštas eglės žaisliukais žalias eglutes. Kai kur jose įstatytos ir kitoniškos eglaitės. Seniūnas pasakojo, jog jas, jau beveik mirštančias, pigiai, po kelis eurus, nupirkę, apipurškę dažais, pakabinę žaisliukų, įstatę į gėlines — štai tau ir kalėdinė miesto puošmena! Beje, būsianti Turgaus aikštėje ir miesto simbolis — meška bei jau gražia tardicija tampanti kalėdinė fotosienelė, prie kurios galės įsiamžinti visi norintys. Jau nebestebino tas faktas, kad ir nuotraukos foto sienelei turėjo ieškoti ne kas kitas, o miesto seniūnas…

„Kalėdoskopas“
Nors Telšių kultūros centro direktorius Linas Ulkštinas ir bandė entuziastingai pristatyti jo vadovaujamo kolektyvo šventiniu laikotarpiu organizuojamus renginius, pateiktame „Kalėdoskope“ niekas per daug nenustebino. Iš esmės tai tradiciniai renginiai: Telšių kultūros centre veikiančių chorų koncertai „Dievo dovana“ Telšių Žemaitės dramos teatre (gruodžio 9 d.) bei „Žiemos mozaika“ Žemaičių muziejuje „Alka“ (gruodžio 16 d.), žemaitiškos kūrybos bei žemaitiškų skaitymų konkursas „Rokoukiamies ir korkiam žemaitėška“, skirtas Simono Daukanto 225-osioms gimimo metinėms pažymėti bei respublikinės taikomosios dailės parodos-konkurso „Iš Džiugo sakmių“, taip pat skirtos Simonui Daukantui atminti, uždarymas ir laureatų paskelbimas Biržuvėnų dvaro sodyboje. Tarp jų įterpti, gal kad sąrašas solidžiau atrodytų, Telšių Žemaitės dramos tatro salėje rodomi kino filmai. „Kalėdoskopo“ sąrašą užbaigė turbūt vienintelė naujiena — gruodžio 31 d. 18 val. Telšių Žemaitės dramos teatro salėje rengiamas Kęstučio Jablonskio geriausių dainų Naujametinis koncertas.
Tiesa, kai kurie šio „Kalėdoskopo“ renginiai, kaip antai kalėdinių vainikų pynimo užsiėmimas „Atverkime duris Kalėdoms“ jau praėjo beveik nepastebimai, nes net žurnalistų, rašančių apie kultūrą, ausis informacija apie tokį renginį nepasiekė. Telšių kultūros centro režisierės Alina Gintalienė ir Agnė Jakavičiutė prasitarė, jog bet kokius kūrybinius polėkius negailestingai stabdo realybė — pinigų stygius. Paklaustas, kiek rajono valdžia šiemet skyrė lėšų pradžiuginti telšiškius miesto gimtadienio bei kalėdinės eglės įžiebimo proga, L.Ulkštinas paminėjo 8 tūkst. eurų sumą. Žinoma, kad už tokius pinigus, kai, atrodo, didžiąją jų dalį teks pakloti už šventei skirtos scenos įrangos nuomą, šventinį stebuklą sukurti sunku… Vis tik kultūros darbuotojai daro, ką gali. L.Ulkštinas prasitarė, jog dar šiemet galų gale Telšių kultūros centras, po keliolikos metų tremties, galės sugrįžti į renovuotą kultūros centro salę, kurioje galės tilpti 500 žiūrovų. Nors, kaip juokavo spaudos konferencijos dalyviai, Žemaitijos sostinėje jau užaugo visa karta, net nežinanti, kad Telšiai turi kultūros centro salę…

Dėmesys mažiesiems
Bene daugiausiai dėmesio spaudos konferencijoje skirta gruodžio 13 d. 17 val. vyksiančiam Kalėdų Senelio ambasados atidarymui ir eglučių alėjos įžiebimui. Telšių kultūros centro atstovai pasakojo, jog šiemet Kalėdų Senelio ambasada įsikurs Telšių kultūros centro fojė. Čia mažieji telšiškiai su Kalėdų Seneliu galės susitikti nuo gruodžio 14 d. iki 23 d. Ambasada veiks nuo 16 val. iki 20 val., savaitgaliais — nuo 15 val. iki 20 val. Tiesa, šiemet mažojo apsilankymas ambasadoje tėveliams atsieis dvigubai brangiau nei pernai — 4 eurai.

8 komentarai

  1. Be galo žemo lygio straipsnis. Ar negalima savo pagiežos išlieti kažkur kitur, užuot ją sudėjus į straipsnį… Apie Kalėdas – laikotarpį, kai, rodos, tokių blevyzgų reikėtų kuo mažiau.

  2. Telšiai toks nuostabiai gražus miestas, bet jo „valdovai“ kalėdų eglę išgali puošti tik nesibaigiančiomis melo girliandomis, burbulais krauju dažytus ir ant žemaitiško akmens paprasto dirbančio telšiečio eglėm išaugintom. gėda didžiausia ponai išpūstais pilvais primenat rusų carus, šypsotes veidu kuriuo dar kiaulės riebalai nespėjo nuvarvet iš godumo.

  3. Laba diena. Eglutė šiais metais labai graži, o dar jeigu dar ir nekainavo dviženklio skaičiaus su trimis nuliais, tai tikrai pagyrimo verta Telšių seniūnija. Telšiškiai, baikit dejuoti, o verslininkai pasipuoškit langus ir parduotuvių vitrinas ir bus puiku.
    Visiems kalėdinės nuotaikos or puikių ateinančių metų.

  4. Įskaudinot tuo straipsniu mažą aštuonmečio berniuko širdį. Kaip atsakyti vaikui į klausimą „kodėl negražiai rašo apie eglutę?” Kodėl? Kas nors pasikeitė po jūsų parašymo? Nieko. Ar namų Kalėdų eglei kasmet žaislus keičiat? Tai kodėl apie eglutę parašėt negražiai?

  5. ……su skurdo prieskoniu…..Tai gražumėlis.Gyvenam skurde,tai ir švęskim pagal išgales.Bet ne…..geriau paskutines kelnes nusivilkim,bet vieni prieš kitus pasipuikuokim.Tik stovėkit atsargiai.Kad iš už nugaros nuogas už…. nepasirodytų.

  6. Kur mes ritamės… Jau ir eglutė užkliuvo. Tai gerai, kad nesiveliam į tas eglučių varžytuves. Žmonės būkime paprastesni ir su mažiau pykčio.

Daugiau nekomentuojama.