Nacionaliniame diktante debiutavo Telšių kunigų seminarija

Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijos moksleiviai džiaugiasi įveikę diktanto iššūkį.

Ateik. Rašyk. Išsaugok. Atsiliepę į šį Nacionalinio diktanto organizatorių kvietimą, šiemet prie lapų palinko ne tik jau daug metų į akciją įsijungiantieji, bet ir naujokai. Tarp jų — Telšių kunigų seminarijos bendruomenė.

Lina Dijokienė

Šiųmetė kovo 8-oji — Tarptautinė moters diena — buvo pažymėta ne tik įvairiaspalvių tulpių žiedais, įvairiomis moterų organizacijų rengiamomis iniciatyvomis, bet ir netradiciniu požiūriu į moterį bei motinystę Nacionalinio diktanto tekste „Odė moterystei“, kurį šiemet sukūrė Dovilė Filmanavičiūtė. „Tegul tas tekstas būna mano žinutė jums. Šlovinkit moterį. Neaprėpiamą galybę ir stiprybę. Jos vaikai — visas pasaulis. Ir tegul būna ji pašlovinta ne tik šiandien“,— feisbuke apie savo tekstą rašė žinoma atlikėja ir reklamos kūrėja D.Filmanavičiūtė.
Kaip informavo Telšių rajono savivaldybės administracijos atstovės Skaistė Sadonytė bei Birutė Žulkutė, tikslus Telšių rajone Nacionalinį diktantą rašiusiųjų skaičius nėra žinomas, nes kiekvienas kolektyvas galėjo užsiregistruoti savarankiškai, paskirti koordinatorių ir nusiųsti parašytus diktantus Nacionalinio diktanto organizatoriams, juos informuoti apie rašiusiųjų skaičių.
„Telšių rajono savivaldybės administracija gavo duomenis tik iš mokyklų ir Kunigų seminarijos, Karolinos Praniauskaitės biblioteka renginį organizavo savarankiškai, turėjo savo koordinatorių, duomenų Savivaldybei neteikė. Anksčiau kasmet dalyvaudavo Tryškių filialas, ten po diktanto tradiciškai vykdavo gražus renginys. Iš viso užsiregistravo rašiusios devynios mokyklos ir Kunigų seminarija“,— teigiama iš Savivaldybės atsiųstame pranešime.
Pasak S.Sadonytės ir B.Žulkutės, Savivaldybės administracijos salėje rašė 13, tiek pat dalyvavo ir praėjusiais metais. „Kaip visada, Savivaldybės administracijai atstovavo Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus specialistės (šiemet 3, pernai 4). Visus 12 diktantų rašė Janina Jankauskienė, lopšelio-darželio „Mastis“ pedagogė, gydytoja Renė Gudauskienė, tik vieną kartą šį renginį praleido odontologė Gražina Jonušienė ir lopšelio-darželio „Mastis“ direktorė Danutė Popovič. Iš viso užregistruoti 1238 Nacionalinio diktanto dalyviai, iš jų 1164 mokiniai, 74 suaugusieji. Tai rekordinis skaičius (praėjusiais metais 453). Šiemet labai aktyvios buvo mokyklos. Jose iš viso rašė 1164 mokiniai ir 53 suaugusieji. Aktyviausiai rašė: V.Borisevičiaus (462 mok. ir 4 suaugusieji), „Džiugo“ (374 ir 19), Luokės (138 ir 14) gimnazijos, „Ateities“ progimnazijos (72 ir 5) bendruomenės. Taip pat diktantą rašė Telšių „Atžalyno“ progimnazija, Tryškių gimnazija, Eigirdžių pagrindinė mokykla, Varnių gimnazija, „Germanto“ progimnazija. Suaugusieji nerašė tik Tryškių gimnazijoje, kitose mokyklose mokiniams pavyzdį rodė ne tik pedagogai, bet ir kiti darbuotojai. Pirmą kartą užsiregistravo diktantą rašiusi Kunigų seminarija (8)“,— informavo Savivaldybės atstovės.
„Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijoje Nacionalinį diktantą rašė apie 500 žmonių. Diktantą rašė visi 4-12 klasių mokiniai (patys mažiausi — ketvirtos klasės mokiniai), keli darbuotojai ir mokytojai, gimnazijos direktorius Robertas Ežerskis ir kapelionas kun. Doan Quoc Ky“,— „Kalvotajai Žemaitijai“ sakė šios gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Kristina Ežerskienė. Ji pasidalijo ir įspūdžiais iš pirmąkart šiemet į Nacionalinio diktanto rašymo akciją įsijungusios Telšių kunigų seminarijos.
„Pirmą kartą Nacionalinis diktantas buvo rašomas Telšių Vyskupo Vincento Borisevičiaus kunigų seminarijoje. Diktantą rašė kunigų seminarijos auklėtiniai, dėstytojai, pastoracinių centrų darbuotojai, Telšių vyskupijos kancleris kun. Haroldas Šneideraitis, Telšių Šv. Antano Paduviečio katedros administratorius kan. Vygintas Gudeliūnas. Diktanto rašymas buvo iššūkis, nes daugumai paskutinį kartą diktantas buvo rašytas mokykloje, kai kam beveik prieš 40 metų“,— pasakojo lietuvių kalbos mokytoja.

Apie diktantą
Nacionalinis diktantas — tarptautinis suaugusiųjų ir moksleivių raštingumą skatinantis konkursas. 2019-aisiais Nacionalinis diktantas organizuojamas jau 12-ą kartą. Pagrindinis konkurso organizatorių (VšĮ Pilietinės minties institutas) tikslas — paskatinti žmones didžiuotis unikalia lietuvių kalba, kalbėti ir rašyti ja taisyklingai.
Nacionalinio diktanto konkursas vyksta dviem etapais. Pirmiausia diktantas transliuojamas per LRT radiją bei internetą. Diktanto tekstai parengiami bendradarbiaujant su Valstybine lietuvių kalbos komisija. Geriausiai šį diktantą parašiusieji (padarę ne daugiau kaip keturias klaidas) balandžio 13 d. dalyvaus konkurso finale. Konkurso dalyviai varžosi raštingiausio moksleivio, raštingiausio suaugusiojo bei raštingiausio užsienio lietuvio kategorijose. Nacionalinio diktanto konkurse negali dalyvauti lituanistai.
Nacionalinio diktanto nugalėtojai bus apdovanoti gegužės 7 d. Prezidentūroje.