Nemokšos genėtojai vis dar darko medžius

Pavasariui įsigalint, sužaliavo visa Žemaitijos sostinė — švelnia pavasarine žaluma ir baltais žiedais ėmė puoštis sodai, o gatvėse sulapojo medžiai. Tačiau ne visur jie džiugina akį.

Lina Dijokienė

Telšiškis Alfredas Zaveckas, buvęs ilgametis aplinkosaugininkas, dar prieš kelias savaites paragino laikraščio „Kalvotoji Žemaitija“ redakciją paprotinti kai kuriuos telšiškius, negailestingai geninčius medžius prie savo namų.
Nors apie tai, kad medžius būtina genėti, tačiau tai reikia daryti taisyklingai, galbūt net pasitariant su specialistais, o ne darant taip, kaip nemokša genėtojas kaimynas, laikraštyje skaitytojams primename kone kiekvieną pavasarį, deja, vis dar atsiranda piktinančių medžių žalojimo atvejų.
Tarp tokių pavyzdžių A.Zaveckas paminėjo prie naujosios Telšių gaisrinės pasodintų jaunų medelių alėją. Pašnekovas teigė, jog prieš kelerius metus buvo perspėjęs gaisrininkus, kad taip genėti medžių negalima, tačiau šį pavasarį išvydęs vėl tokį pat smerktiną elgesį… Dar prastesnė situacija, pasak A.Zavecko, kartais pasitaiko prie individualių gyvenamųjų namų. Buvęs aplinkosaugininkas teigė, jog toli pažeidėjų mums neteksią ieškoti. „Nuvažiuokit į gatveles prie geležinkelio. Iškart pamatysite, kur ne taip nugenėti medžiai“,— telefonu pasakojo A.Zaveckas.
Iš tiesų, ilgai klajoti po Telšius nereikėjo, pakako pasukti į pirmą pasitaikiusią gatvelę… Šalia, kaip matyti, prieš metus kitus nugenėtų ir dabar gražiai žaliuojančių liepų styrojo ne medžiai, o tikri kuolai — taip nemokšiškai kai kur buvo sudarkytas Žemaitijos sostinės žaliasis rūbas…
Taigi, ką daryti, kad medžiai nevirstų styrančiomis šluotomis? O juk pasidairius po Telšių miestą galima konstatuoti — vis dar daug prastai nugenėtų medžių…
Specialistai ne kartą yra pažymėję, kad žmonės didžiausią klaidą daro drastiškai genėdami medžių šakas. Jas nupjauna iki pat kamieno ir palieka medį tarsi stulpą. Primename, kad Medžių priežiūros taisyklėse nurodyta, jog medžių viršūnių nupjauti negalima, visas šakas nupjauti ar jas patrumpinti iki stagarų taip pat draudžiama. Galimas sanitarinis genėjimas pašalinant nudžiūvusias, ligotas šakas, nupjauti apatines šakas lajai pakelti. Neteisingai nugenėjus medį, po dvejų metų ataugus ūgliukams, juos būtina praretinti, 1/3 sutrumpinti ataugusias šakeles, taip tvarkingai suformuoti medžio šakų rutulinį vainiką. Šitie medžių ir krūmų genėjimo reikalavimai yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Jei medžiai yra saugotini, norint medį genėti ar nukirsti, reikalingas leidimas.