Vienas — atšaukė, kitas atšaukė… pirmojo atšaukimą

Ar galite įsivaizduoti, kad viena ranka ką nors darote, kita — gadinate? Pasirodo, tai įmanoma Telšių rajono savivaldybės administracijoje. Kurioziška situacija susiklostė dėl keleivių vežimo konkurso.

Alvydas Ivoncius

Nepaisė Viešųjų pirkimų tarnybos rekomendacijos
Dar 2018 metų rugpjūčio pabaigoje Savivaldybės administracija paskelbė konkursą „Keleivių vežimo paslaugos „Tryškiai-Telšiai-Tryškiai“. Mažiausią kainą pasiūlė ir konkursą laimėjo UAB „Prie kelio“. Bendrovė, tiesa, pasiūlymą pateikė paskutinę konkurso dieną — tų metų spalio 25-ąją. Bendrovė nurodė, kad socialinio draudimo įmokų skolų neturi. Tačiau, pasirodo, 2018 metų spalio 16 dieną bendrovė turėjo 457 eurus socialinio draudimo skolą. Ji buvo sumokėta tik lapkričio 15 dieną. Tačiau Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų komisija šio pažeidimo nepaisė ir nutarė, kad ekonomiškai naudingiausias yra UAB „Prie kelio“ pasiūlymas.
Šiuo reikalu užsiėmė Viešųjų pirkimų tarnyba. Ji konstatavo, kad Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų komisija pažeidė teisės aktus, minėtos bendrovės nepašalindama iš konkurso. UAB „Prie kelio“ pateikė gerokai mažesnę kainą nei jos konkurentai. Bendrovė savo pasiūlyme įrašė 88 tūkst. 742 eurų sumą. O UAB „Prie Luksto“ ir UAB „Telšių autobusų parkas“ (koks įdomus sutapimas) pateikė visiškai vienodas kainas — 147 tūkst. 904 eurus.
Savivaldybės administracija visgi paprašė UAB „Prie kelio“ pagrįsti neįprastai mažą kainą. Viešųjų pirkimų tarnybos teigimu, bendrovė pateikė tik deklaratyvius teiginius, nepagrįstus jokiais konkrečiais skaičiavimais ar įrodančiais dokumentais. Tačiau Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų komisija nusprendė, kad toks deklaratyvus kainos pagrindimas yra tinkamas.
Pagal teisės aktus, Savivaldybės administracija privalėjo pareikalauti pateikti ir pagrįsti kainos sudedamąsias dalis, skaičiavimus. Kadangi to nebuvo, Savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų tarnyba negalėjo objektyviai įvertinti neįprastai mažos kainos pagrįstumo. Viešųjų pirkimų tarnyba rekomendavo nutraukti su UAB „Prie kelio“ sudarytą keleivių vežimo sutartį. Šiais metais, kai Savivaldybės administracijai vadovavo Imantas Motiejūnas, tai ir buvo padaryta. UAB „Prie kelio“ gavo pranešimą, kad sutartis nutraukiama.
Po rinkimų I.Motiejūnas turėjo atsistatydinti, todėl Savivaldybės administracijai vėl ėmė vadovauti jo pavaduotojas Rimantas Žebrauskas. Šis davė jau kitokį nurodymą: atšaukti sutarties nutraukimą. Du vadovai — dvi skirtingos nuomonės ir sprendimai. Kuris čia teisus? Juo labiau, kad Viešųjų pirkimų tarnyba tik rekomendavo, o ne įpareigojo nutraukti pirkimą ir sutarties pasirašymą.
Šiaip ar taip UAB „Prie kelio“ kaina buvo gerokai mažesnė. Ar bendrovė pajėgs vykdyti už šią kainą savo įsipareigojimus, bus matyti.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ Nr. 42 (10154)