Netrukus bus pradedama Telšių ješiboto rekonstrukcija

Pastato būklę prieš rekonstrukciją dar kartą įvertino meras Kęstutis Gusarovas ir Telšių miesto seniūnas Česlovas Ubartas.

Telšių rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su viešųjų pirkimų konkursą laimėjusia bendrove dėl Telšių ješiboto rekonstrukcijos. Netrukus bus pradėti šio istorinio pastato rekonstrukcijos darbai.

Istoriniai faktai
Telšių ješibotas buvo garsi visame pasaulyje rabinų ir žemesnių žydų dvasininkų mokykla, joje tobulinosi praktikuojantys rabinai iš Anglijos, JAV, Urugvajaus, Pietų Afrikos, Vengrijos ir kitų šalių, vienu metu Telšių ješibote studijuodavo iki 500 rabinų. Mokykla veikė iki 1940 m. — Lietuvą okupavus, ji buvo likviduota, pastatas nacionalizuotas.
1941 m. Telšių ješiva buvo atkurta ir iki šiol tebeveikia Jungtinėse Amerikos Valstijose, Klyvlende. Šioje ješivoje taikoma Telšiuose sukurta mokymo sistema.
Telšių ješivos pastatas Žemaitijos sostinėje, Iždinės gatvėje Nr. 11 išlikęs iki šiol — kaip simbolinis žydų bendruomenių dvasinis bei kultūrinis paminklas, vertingas Lietuvos kultūros paveldo objektas.
Šiandieninis pastatas statytas 1909 m. — 1892 m. statyto ir per 1908 m. gaisrą sudegusio senojo mūrinio Ješivos pastato vietoje. Pastatas ilgą laiką buvo pritaikytas įvairiai gamybinei, pagalbinei, administracinei paskirčiai, ne kartą rekonstruotas.

Suplanuoti darbai
Telšių ješivos vidaus patalpos bus įrengtos ir pritaikytos edukacinei, kultūrinei ir visuomeninei veiklai, išsaugant vertingąsias savybes. Bus klojama trinkelių danga, įrengiami nauji laiptai su degto granito apdaila. Nuo gatvės pusės bus įrengtas tokios pačios apdailos, kaip laiptų, pandusas asmenims su negalia. Nuo Iždinės gatvės suprojektuota dekoratyvi ažūrinė metalinė tvora su kaltinio metalo elementais bei to paties piešinio dvivėriai įvažiavimo vartai su atskirais varteliais pėstiesiems.
„Rangovas vykdys tvarkybos ir tvarkomuosius darbus: numatyta atkurti senojo pastato istorinį mūrą, šlaitinį stogą, atstatyti pastato istorinę planinę struktūrą, t.y. reglamentuota nauja statyba pagal kompleksinių tyrimų duomenis, tiksliai atstatant buvusius statinio elementus — stogą, lietvamzdžius, fasadus, jų architektūros tūrines detales-piliastrus, langų apvadus, frizus, karnizus, palangių traukas, įdubas po langais, frontono bokštelius ir kitus dekoratyvius plytų mūro ir tinko elementus. Atliekant darbus, bus naudojamos tokios pačios arba artimos autentikai statybinės medžiagos, gaminiai ir konstrukcijos, taip pat bus taikoma panaši atlikimo technika. Pastato autentišką vaizdą darkantys pokariniai silikatinių plytų priestatai, antstatai bus demontuojami“,— apie netrukus prasidėsiančius darbus informuoja Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas.

Pastate vyks konferencijos
Telšių ješiboto pagrindinė salė bus pritaikyta konferencijoms (iki 50 dalyvių). Priestate nuo Iždinės gatvės projektuojamas pagrindinis įėjimas, vestibiulis, lankytojų sanmazgai bei techninės patalpos (elektros skydinė ir šilumos punktas su vandens apskaitos mazgu). Į salę bus galima patekti ir iš kiemo — autentiško pagrindinio įėjimo. Salėje numatyta vieta pastatomai scenos pakylai, lieto metalo dekoratyvios kolonos, techniniai balkonai su medinių skydų turėklais ir kt. Salės pakabinamos lubos formuojamos puslankiu, siekiant sudaryti cilindrinio skliauto įspūdį. Iš kiemo įėjimo, pirmame aukšte, planuojamas vestibiulis, kuriame bus nuolatinė ekspozicija apie žydų bendruomenės kultūrinį gyvenime. Šiame vestibiulyje taip pat numatyta vieta diskusijoms prie apskritojo stalo konferencijų pertraukų metu. Antrame pastato aukšte projektuojamas darbuotojų ofisas, vestibiulis. Iš antrojo aukšto vestibiulio planuojami įėjimai į techninius balkonus konferencijų salėje, taip pat numatytas epizodinis užlipimas į palėpę bei daugybė kitų darbų.
„Darbai bus atliekami naudojant tiek Europos Sąjungos, tiek Savivaldybės biudžeto lėšas, įgyvendinant projektą „Telšių ješiboto pastato išsaugojimas, pritaikant edukacinėms ir kitoms veikloms“. Bendra projekto vertė — 1.694.815,10 eurų. Šiuo projektu siekiame išsaugoti ir atskleisti Telšių ješiboto vertingąsias savybes, siekiant pritaikyti kultūros paveldo objektą kultūrinėms bei kitoms reikmėms, užtikrinti objekto prieinamumą visuomenei ir lankytojams. Kultūros ministerija pritarė Telšių rajono savivaldybės pastangoms rekonstruoti Telšių ješivą Žemaitijos sostinėje, kuri dėl savo istorijos gali būti vadinama ne tik Lietuvos, bet ir Rytų Europos žydų edukacijos ir mokslo centru. Turėsime dar vieną traukos vietą mūsų rajone, galėsime didžiuotis, kad pagaliau atgis svarbi žydų istorijos dalis. Man, merui, svarbus kiekvienas pokytis, kiekviena darbų pradžia, simbolizuojanti apie teigiamus pokyčius rajone“,— teigia rajono vadovas Kęstutis Gusarovas. (Telšių rajono savivaldybės inf.)

3 komentarai

  1. Palauk merė,žydams jau grąžinimo ką jie prašė,tai jeigu nori atstatyti,tai už savo pinigus.As užaugau prieš tą žydų rabinu mokykla,buvo Telšiuose žymus žydai zuzmanas Sapira, Rafaelis
    Genys, beje pastarasis sėkmingai pardavinėjo buvusi žydų turtą kaip pvz buvusią sporto mokykla už tai gaudami nemažus pinigus,taip kad jei esi jaunas ir nežinai tiesos tai ne bėda padėsime,arba nueik į archyva

  2. Nepasitenkinimas „…jeigu nori atstatyti,tai už savo pinigus“ atspindi politinį mąstymą tų žmonių, kurie žydų niekada nelaikė ir dabar nelaiko lietuvių tautos dalimi.
    Šiandien Savivaldybės lietuvių tautos samprata yra kita – žydai priklausė ir priklauso lietuvių tautai, todėl ješiboto pastatas ir atstatomas kaip Lietuvos kultūros paveldo objektas tiek Europos Sąjungos, tiek Savivaldybės lėšomis.

Daugiau nekomentuojama.