Nuo liepos 1-osios mažės elektros energijos ir gamtinių dujų kainos

Nuo liepos pirmos dienos Lietuvos gyventojams įsigalios naujos, mažesnės, elektros energijos ir gamtinių dujų kainos. Vartotojams mažėsiančias kainas lemia pokyčiai rinkoje, gamybos ir tiekimo aplinkybės.

Elektros energetikos įstatyme numatyta, kad visuomeninė elektros energijos bei gamtinių dujų buitiniams vartotojams kaina ir tarifai gali būti perskaičiuojami ne anksčiau kaip po 6 kalendorinių mėnesių nuo jų nustatymo datos. Tarifai įsigalioja praėjus ne mažiau kaip vienam mėnesiui nuo jų paskelbimo. Maždaug dešimčia procentų mažesnės kainos, kurios bus paskelbtos gegužės pabaigoje-birželio pradžioje, įsigalios nuo šių metų liepos pirmos dienos. Tai turėtų teigiamai paveikti dėl pandemijos sunkumų patiriantį verslą, be to, sumažins ir gyventojų išlaidas, lėčiau kils kainos.
Dėl pandemijos elektros paklausa mažėjo visoje Europoje, ir tai susiję su lėtesne įmonių veikla ar visišku jų laikinu veiklos sustabdymu. Dėl nesumažėjusios elektros energijos pasiūlos ir kritusios paklausos Baltijos šalyse didmeninė kaina vidutiniškai smuko 14 procentų, o Lietuvoje ji buvo mažesnė nei Latvijoje ir Estijoje.
Apie pingančią elektros energiją ir gamtines dujas paklaustas Lietuvos Respublikos Seimo narys, Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininko pavaduotojas Valentinas Bukauskas teigė, kad mažėsiančios elektros energijos ir gamtinių dujų kainos teigiamai atsilieps tiek buitiniams vartotojams, tiek gamybos įmonėms. Pasak jo, skaičiuojama, kad 8 centais už kubinį metrą pingančios gamtinės dujos vartotojams, priklausomai nuo suvartojamo dujų kiekio, leis sutaupyti atitinkamą sumą. Pirmos grupės vartotojai (dujas naudojantys tik maistui gaminti) pajus tik nedidelį kainos mažėjimą, tačiau antros grupės (dujomis šildantys būstus) vartotojai per mėnesį sutaupys nemažą — galinčią siekti iki 30 ir daugiau eurų — sumą, priklausomai kokį dujų kiekį suvartos. Mažėsiantys kaštai už elektrą ir dujas teigiamai atsilieps ir gamybos įmonėms. Tikėtina, kad dėl to galėtų lėtėti galutinių produktų kainų augimas.
Lietuva yra viena iš kelių šalių Europoje ir paskutinė Šiaurės Europoje vis dar neliberalizavusi privačių vartotojų elektros rinkos. Dėl šios priežasties — menkos konkurencijos — elektros kainai nebūdavo priežasčių mažėti. Lietuvoje būtinas elektros rinkos liberalizavimas, sudarantis konkurenciją, kuri padėtų išvengti spartesnio kainų kėlimo. Kaip matome, atsiradusi konkurencija, o ne vien elektros energijos poreikio mažėjimas, turėtų įtakos tam, kad nuo liepos pirmos dienos už elektrą visi mokėsime mažiau. https://myplan.lt/elektra („KŽ“ inf.)