Karantinas pateikė naujų iššūkių, bet šiuo metu nestabdo įprasto medikų darbo ritmo

Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė.

Regioninė Telšių ligoninė karantino sąlygomis dirba nuo spalio mėnesio pabaigos, kai šio mėnesio 26 dieną Telšių rajono savivaldybė pateko į raudonąją zoną pagal teigiamų COVID-19 testų skaičių, o nuo spalio 28-osios buvo paskelbtas lokalus karantinas.

Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą įvestas visuotinis karantinas iš esmės neturi įtakos teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumui ar mastui. Įstaigų vadovams paliekama diskrecijos teisė atitinkamai reaguoti į epidemiologinę situaciją bei priimti sprendimus, kurie padėtų valdyti COVID-19 plitimą įstaigų viduje.

Jovita Seiliuvienė
Regioninės Telšių ligoninės direktorė

VšĮ Regioninėje Telšių ligoninėje ambulatorinės bei stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos pagal patvirtintą etapinio atnaujinimo bei teikimo ligoninėje planą, kuris suderintas su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, Respublikinės Šiaulių ligoninės, SAM COVID-19 teikimo koordinavimo komandos atstovais.
Šiuo metu tiek planinės, tiek stacionarinės paslaugos nėra ribojamos, tačiau epidemiologinė situacija kinta kiekvieną dieną ir garantuoti, kad visos paslaugos ateityje bus teikiamos be jokių trikdžių — negalime. Didėjantis sergamumas COVID-19 vis labiau paliečia ir ligoninės bendruomenę, o tai gali turėti įtakos ir teikiamų paslaugų apimtims, t.y. infekcijai plintant skyriuose, gali tekti stabdyti viename ar kitame skyriuje teikiamas planines paslaugas.
Šiuo metu ambulatorinės paslaugos mūsų ligoninėje teikiamos įprastai, išskyrus ambulatorinės reabilitacijos paslaugas, kurių metu nėra galimybės užtikrinti ne mažesnį kaip 10 kv.m patalpų plotą, tenkantį vienam pacientui, arba nėra galimybės užtikrinti ne mažesnį kaip 2 metrų atstumą tarp pacientų. Masažo paslaugos sustabdytos. Uždraustas ligonių lankymas, išskyrus vaikus iki 14 metų amžiaus ir terminalinės būklės pacientus. Leidžiame dalyvauti vyrams gimdyme, tačiau pageidautina, kad asmuo turėtų pasidaręs COVID-19 testą ne daugiau kaip prieš 48 valandas.
Noriu pabrėžti, jog konsultacinės poliklinikos gydytojai specialistai dirba griežtai laikydamiesi visų Higienos instituto ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų reikalavimų dėl patalpų dezinfekavimo, jų vėdinimo ir laiko intervalų tarp pacientų, todėl yra pailgėjusios patekimo pas specialistą eilės.
Pagal OV sprendimus, sunegalavę pacientai turi pirmiausia konsultuotis su šeimos gydytoju, tik po gydymo ir nesant pagerėjimo, šeimos gydytojas nukreipia pacientą konsultacijai pas specialistą.
Ligoninėje nuo šių metų rugsėjo 22 dienos iki lapkričio 13 dienos pacientams, kuriems įtariama COVID-19 (korono virusinė infekcija) liga, stebėti ir/ar diagnostinėms/gydomosioms asmens sveikatos priežiūros paslaugoms teikti buvo suformuotas keturių stebėjimo palatų padalinys, taip pat įrengtas izoliuotas apžiūros kabinetas įtariamiems COVID-19 pacientams.
Pacientai, kuriems COVID-19 liga yra patvirtinama ir kuriems reikalingas tolimesnis stacionarinis gydymas, perkeliami į mūsų regionui priskirtą COVID-19 gydymą organizuojančią įstaigą — VšĮ Respublikinę Šiaulių ligoninę, tęstiniam gydymui — į Mažeikių ligoninę. Nuo lapkričio 13-osios įsteigėme savo ligoninėje COVID-19 skyrių.
Regioninėje Telšių ligoninėje bus gydomi vidutinio ir sunkios formos COVID-19 sergantys asmenys, turintys gretutinių patologijų, bet kaip tęstiniam gydymui. Šiuo metu vis dar pacientai, turintys COVID-19 ligai būdingų simptomų, iš Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus perkeliami į stacionaro skyrių ir guldomi į atskiras, vienvietes palatas, vadinamas „izoliatoriais“. Čia pacientai izoliuojami iki bus gautas COVID-19 testo atsakymas. Tačiau „izoliavimas“ nereiškia, kad pacientai nėra gydomi. Tokia „įvairaus“ ir galimai „nešvaraus“ pacientų srauto valdymo sistema leidžia apsaugoti ne tik jau ištirtus pacientus, bet ir personalą, kuris į izoliatorių užeina apsivilkęs atitinkamo apsaugos lygio asmens apsaugos priemonių rinkinį. Tokių palatų kiekviename skyriuje turime po 3-4.
Kiekvieną savaitės dieną dalyvaujame įvairiuose nuotoliniuose susirinkimuose COVID-19 valdymo tema, gauname rašytinių tvarkų, nurodymų, telefoninių ir elektroninių pranešimų apie situaciją Šiaulių regiono ligoninėse, taip pat visoje Lietuvoje. Mūsų įstaigos struktūra nėra pritaikyta infekcinėms ligoms gydyti, pastatai renovuoti, tad žinome, kad įkurti atskirą COVID-19 skyrių kitaip neįmanoma, kaip kitų skyrių sąskaita, t.y. apribojant jų veiklą.
Tačiau matydami vis didėjantį ligonių srautą ir užsipildžiusias didžiąsias ligonines (mūsų zonoje — Respublikinė Šiaulių ligoninė), negalėjome likti abejingais mūsų rajono gyventojų sveikatai, tad įkūrėme COVID-19 skyrių.
Kadangi vienos palatos ir lovos be darbuotojų nedirba, sudėtingiausia suformuoti kolektyvą. Su baime klausėmės kolegų patirčių, kurie jau rugsėjo mėnesį kovojo su pirmais protrūkiais tiek tarp personalo, tiek tarp pacientų. Deja, prieš porą savaičių išplito infekcija ir mūsų ligoninėje. Šiuo metu apie 7 proc. įstaigos personalo yra sergantys ir saviizoliacijoje.
Labai jaučiame personalo trūkumą — tiek gydytojų, tiek slaugytojų, slaugytojų padėjėjų. Dėka ligoninės darbuotojų geranoriškumo, supratingumo ir pasišventusio atsidavimo darbui dar pavyksta sustatyti darbo grafikus, sudėlioti pamainas, suformuoti pakaitines komandas. Labai laukiam sugrįžtant pasveikusių darbuotojų.
Kreipiuosi į visus Telšių rajono savivaldybėje esančius pirminius sveikatos priežiūros centrus, šeimos gydytojo institucijoje dirbančius medikus, gal atsirastų norinčių prisijungti prie mūsų visų bendro reikalo — kovos su COVID-19 infekcija. Labai kviečiu dirbti į COVID-19 skyrių bendrosios praktikos slaugytojas, slaugytojas padėjėjas, gydytojus.
Apmaudu, tačiau kartu su korona viruso pandemija atkeliavo netikros, melagingos naujienos, kurios plinta bene taip pat sparčiai kaip ir pati infekcija. Su šia virusine infekcija susiję gydymo metodai, plitimo būdai ar apsisaugojimas nuo jos apipinti įvairiais mitais. Teko susidurti ir mūsų ligoninei lapkričio 1 dieną su grupele jaunų žmonių, kurie veržėsi į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, vaikščiojo apie langus su kameromis. Tai tiesiog suirutę į mūsų medikų darbą norintys įnešti žmonės, kurių buvo ir bus. Kad virusas egzistuoja — įrodyta laboratoriniais tyrimais, tačiau būna ir taip: ko nemato žmogus, tuo linkęs netikėti. Yra pasisakančių prieš skiepus, yra ir skelbiančių melą apie COVID-19 infekcijos pandemiją.
Aš tikrai žinau vieną — COVID-19 virusas egzistuoja. Mūsų ligoninės medikai dirbo ir dirba labai sąžiningai ir pasišventę vardan žmonių sveikatos. Vien papildomos darbo užmokesčio išmokos, dirbantiems medikams su COVID-19 ligoniais, neišreikš to dėkingumo, ką jie šiuo metu atlieka ir ko yra verti.
Brangūs telšiškiai, rajono gyventojai — mūsų pacientai. Būkime visi susikaupę ir vieningi. Visuotinio karantino metu laikykimės privalomų reikalavimų. Susitelktomis pastangomis neleiskime COVID-19 virusui plisti tarp mūsų.
Būkime visi sveiki!

3 komentarai

Daugiau nekomentuojama.