Koronavirusas įsisuko į Dūseikių socialinės globos namus

Dūseikių socialinės globos namai kenčia nuo koronaviruso. Nuotr. iš Redakcijos archyvo.

Telšių rajone kiekvieną dieną fiksuojami nauji COVID-19 ligos atvejai. Daugelis jų yra siejami su protrūkiais Telšių rajono gydymo ir socialinės globos įstaigose. Kaip sekasi suvaldyti viruso plitimą įstaigose, kalbėjomės su VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktore Laima Juryte-Zakarauskiene, Dūseikių socialinės globos namų direktoriumi Remigijumi Šimkumi ir vyriausiąja socialine darbuotoja Vitalija Vaitiekūniene bei Telšių socialinių paslaugų centro direktore Rasa Gustiene.

Justina Lukošienė

VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė L.Jurytė-Zakarauskienė patikino, jog šiuo metu gydymo įstaigoje situacija yra sėkmingai valdoma. „Anksčiau turėjome 6 užsikrėtimo COVID-19 atvejus, kurie buvo besimptomiai, šiandien visi šie asmenys yra pasveikę. Dabar turime 2 sergančius, kurie taip pat priskiriami prie besimptomių atvejų. Galiu užtikrinti, jog nėra jokio išplėstinio židinio, nes dažnai tiriamės — 2 kartus per savaitę. Jeigu nustatomas naujas užsikrėtimo COVID-19 atvejis, operatyviai izoliuojame, tačiau iki šiol nebuvo didelio protrūkio. Kol kas sekasi suvaldyti situaciją, bet niekada negali žinoti, kaip viskas bus rytoj“,— kalbėjo L.Jurytė-Zakarauskienė.
Gydymo įstaigos direktorė atviravo, jog dėl Telšių rajone gausėjančių COVID-19 ligos atvejų padaugėjo Greitosios medicinos pagalbos iškvietimų, bet kol kas žmogiškųjų išteklių pakanka. Kalbėdama apie sveikatos priežiūros įstaigos darbo organizavimą, teigė, kad yra keletas gydytojų, kurie dirba nuotoliniu būdu, o specialistams, dirbantiems kontaktiniu būdu, yra sudarytos sąlygos priimti pacientus atskiruose, naujai įrengtuose kabinetuose, jog būtų išvengta pacientų srautų prasilenkimo. „Šeimos gydytojai ir Poliklinikinis skyrius — tai vyresnio amžiaus specialistai, kurie pasiprašo dirbti nuotoliniu būdu, bet ne dėl to, jog turėjo kontaktų su COVID-19 liga sergančiais asmenimis, o dėl to, jog nori jaustis saugiau, nes priklauso rizikos grupei. Mes suteikiame tokią galimybę bei sąlygas, jog šie gydytojai galėtų dirbti nuotoliniu būdu. Vaikų raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos centre esame įrengę naujus atskirus kabinetus, kad kineziterapijos ir kitos paslaugos būtų teikiamos tik atskiroje patalpoje kiekvienam pacientui“,— pasakojo VšĮ Telšių rajono PSPC direktorė.
Anot jos, nors šiuo metu gydymo įstaigoje sumažėjo besilankančių pacientų, tačiau Bendrosios praktikos odontologijos skyriuje dirbantys odontologai dirba visu pajėgumu, mat pacientų srautai ir eilės nemažėja. „Odontologines paslaugas privalome teikti tiesioginio kontakto su pacientu būdu, todėl naudojame daug apsaugos priemonių“,— pabrėžė L.Jurytė-Zakarauskienė.
Sveikatos priežiūros įstaigos vadovė akcentavo, jog labai pasiteisino karščiavimo kabinetas, identifikuojant COVID-19 sergančius pacientus. „Pacientams, turintiems simptomų, karščiavimo kabinete suteikiama pagalba, atliekami tyrimai ir skiriamas gydymas. Mes nebijome karščiuojančių, simptominių pacientų, kurių, kaip pastebėjome, didelei daliai nustatoma COVID-19 infekcija. Tokiu būdu ne tik suteikiame pagalbą pacientams, bet ir apsaugome savo įstaigą nuo galimų užsikrėtimo atvejų“,— sakė VšĮ Telšių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė L.Jurytė-Zakarauskienė.
Dūseikių socialinės globos namų direktorius Remigijus Šimkus atviravo, kad situacija yra gana sudėtinga, nes COVID-19 liga serga tiek įstaigos darbuotojai, tiek globotiniai. „Yra karščiuojančių ir besimptomių atvejų, bet tokių, kuriems reikėtų gultis į ligoninės lovą, kol kas nėra. Karščiuojantys globotiniai yra izoliuoti ir gydomi atskirame įstaigos korpuse. Nelengva dėl išaugusių krūvių, nes serga ir 14 darbuotojų“,— teigė R.Šimkus.
Dūseikių socialinės globos namų vyriausioji socialinė darbuotoja Vitalija Vaitiekūnienė informavo, jog iš 233 įstaigos globotinių šiuo metu serga 72 asmenys. „Nors yra ir besimptomių, ir karščiuojančių atvejų, bet visi sergantieji yra globos namuose, prižiūrimi šeimos gydytojo. Tiek karščiuojančius, tiek turėjusius kontaktą su sergančiais esame izoliavę“,— dėstė V.Vaitiekūnienė. Pasak jos, sergančiųjų amžius įvairus.
Paklausus, kaip globos namų gyventojai reaguoja į tokią įstaigoje susiklosčiusią situaciją, vyriausioji socialinė darbuotoja atviravo, kad su kai kuriais globotiniais reikia daugiau pasikalbėti, paaiškinti jiems suprantama kalba, bet didelių problemų nekyla. Įstaigos darbuotoja užtikrino, jog apsaugos priemonių netrūksta, nes yra sukauptas pakankamas rezervas. „Kol kas nėra sunkių atvejų, bet nė vienas iš mūsų negalime žinoti, kaip viskas bus toliau. Manome, jog situaciją valdome ir ta situacija šviesėja“,— pozityviai konstatvo Dūseikių socialinės globos namų vyriausioji socialinė darbuotoja V.Vaitiekūnienė.
Telšių socialinių paslaugų centro direktorės Rasos Gustienės teigimu, iš pradžių įstaigoje buvo nustatyti 2 besimptomiai COVID-19 atvejai. „Vienos darbuotojos dukra turėjo kontaktą su COVID-19 sergančiu asmeniu, todėl mama iš smalsumo pasidarė tyrimą. Dukros tyrimo rezultatas buvo neigiamas, o mamos — teigiamas. Kita darbuotoja turėjo vykti į užsienį, todėl tyrėsi dėl COVID-19, kad nereikėtų svetur izoliuotis. Pasidarė tyrimą ir nebeišvyko, nes buvo teigiamas. Nežinau, kaip tai vertinti, bet, pasidarius tyrimą po dviejų dienų, rezultatas buvo neigiamas. Tokia besimptome COVID-19 ligos forma sirgo darbuotojai Mitkaičiuose, Gadūnave. Simptomine ligos forma sirgo 3 darbuotojai, aš taip pat sergu“,— pasakojo R.Gustienė.
Įstaigos vadovė atviravo, jog nejautė COVID-19 infekcijai būdingų simptomų, tačiau labai skaudėjo inkstus, kurie, anot jos, visada buvo silpnoji vieta, todėl nuvažiavo į ligoninės priimamąjį, kur atlikus visus tyrimus, buvo diagnozuotas inkstų uždegimas bei COVID-19 infekcija.
Siekiant suvaldyti infekcijos protrūkį, šiuo metu įstaigoje dirba 5 žmonės, kiti darbuotojai dirba nuotoliniu būdu. „Dabar sužinojau, jog vienai darbuotojai Ryškėnuose, kuri dirba nuotoliniu būdu, nustatyta COVID-19 infekcija. Kiek situacija leidžia, aplankome stebimas ir socialinės rizikos šeimas, bet darbuotojai į namus neina, o kviečia namų gyventojus išeiti į lauką, jog pabendrautų. Kalbant apie lankomąją priežiūrą, sveikesniems senyvo amžiaus žmonėms atnešame maisto, bet stengiamės kuo trumpiau užtrukti. Kiti 85 slaugomi senoliai patys negali apsitarnauti, todėl suteikiame paslaugas, laikydamiesi visų saugos reikalavimų, t.y. dėvime apsaugines kaukes, pirštines, naudojame dezinfekcinius skysčius“,— akcentavo Telšių socialinių paslaugų centro direktorė R.Gustienė.

1 komentaras

Daugiau nekomentuojama.