Rudens darganos neįveikė raitelių ir žirgų ištvermės

Vytauto Didžiojo čempionato vicečempiono prizas atiteko žemaitukų veislės žirgui Pertakui.

Spalio 25-ąją oro sąlygos labai nedžiugino, tačiau net 28 raiteliams ir jų žirgams — ištvermingiesiems duetams — jokios oro sąlygos nesutrukdė atvykti į Telšių rajone įsikūrusiame „Topolio“ žirgyne organizuojamas nacionalines ištvermės jojimo varžybas „Topolio taurė“ bei Vytauto Didžiojo čempionatą.

Aušra Viesulė
Sporto klubo „Topolis“ trenerė

Ištvermės jojimas yra apibrėžiamas kaip sporto rungtis, kai raitelis su tuo pačiu žirgu įveikia nustatytą atstumą per nustatytą maksimalų laiką. Ir raiteliui, ir žirgui reikalinga ištvermė bei drąsa įveikti ilgus atstumus per besikeičiantį reljefą ir esant pačioms įvairiausioms oro sąlygoms.
Trumpiausioje — 14 km distancijoje — „Sidabrinio medžio taurė“ nenugalima tapo telšiškė Guoda Gudavičiūtė su 18 metų žemaituku Topoliu. Antroji vieta atiteko duetui iš Baisogalos: Eglei Miknevičiutei, kuri buvo ir jauniausia šių varžybų dalyvė — aštuonerių metų — taip pat jos kompanionui dvidešimt dvejų metų žemaitukų veislės eržilui Žaibui. Toje pačioje distancijoje, tačiau jojant kitų veislių žirgais, prizinės vietos skirtos rietaviškiams.
22 km distancijoje „Gadūnavo taurė“, jojant įvairių veislių žirgais, pirmąją vietą laimėjo duetas iš Šiaulių Auksė Dobrovolskytė su žirgu Taifūnu. Toje pačioje distancijoje „Auga group taurė“, jojant žemaitukų veislės žirgais, pirmąja vieta džiaugėsi Lina Mazrimienė su žemaituku Sidabru.
Pačioje sudėtingiausioje, gausiausioje dalyvių skaičiumi, 44 km distancijoje „Pavo taurė“ varžėsi net 9 duetai. Deja, dėl klampaus ir pelkėto grunto finišą sėkmingai pasiekti pavyko tik septyniems duetams. Gustė Dereškevičiūtė su arabų veislės žirgu Ardmore, įveikusi distanciją 15,61 km/h, užtikrintai pelnė pirmosios vietos laimėjimą. Antroji vieta atiteko Eglei Liekytei su arabų veislės žirgu Oran (Šiauliai), na, o trečiojoje pozicijoje liko svečiai iš Kauno rajono — Akvilė Bružaitė su žemaituku Pertaku.
59 km distancijoje „Blitz taurė“ laimėjo raitelis, su sveiku žirgu greičiausiai pasiekęs finišą. Čia` nenugalima buvo šiauliškė Danguolė Lastauskaitė su arabų veislės kumelaite Paloma. Šis duetas išvystė 16,15 km/h vidutinį trasos greitį. Antroji vieta atiteko „Topolio“ žirgyną lankančiai raitelei Ievai Masalskaitei su klubo amerikos ristūnų veislės žirgu Kung Sanna, o trečioji — Neringai Kūlokaitei su žemaituku Palšiu.
Pačioje ilgiausioje — 81 km distancijoje — „Topolio taurė“ varžėsi du duetai, ir tik vienas sėkmingai pasiekė finišą. Jokios oro sąlygos: nei kruša, nei vėjas nebuvo baisūs Sonatai Biciulevič su ristūnų veisles kumele Asa de Cassandra. Tai pirmoji tokia ilga distancija, kurią pavyko sėkmingai įveikti.
Iš penkių užskaitinių ištvermės jojimo varžybų buvo renkamas ir Vytauto Didžiojo žemaitukų veislės žirgų čempionas. Šiais metais žirgai favoritai tarsi apsikeitė vietomis. Vicečempionu tapo Neringos Kūlokaitės žemaitukų veislės žirgas Pertakas. Na, o čempionu šiais metais pripažintas sporto klubo „Topolis“ vaikučių mylimiausas žemaitukas Perlis.
Šis čempionatas organizuojamas, norint skatinti raitelius bei žemaitukų žirgų augintojus kuo daugiau dalyvauti ištvermės jojimo varžybose. Apdovanojus žirgus bei jų savininkus, pagerbti ir raiteliai.
Vaikų grupėje, jojant žemaitukų veislės žirgais, trečia liko Andrėja Rimkutė, antra — sporto klubo „Topolis“ raitelė Adrija Varpučianskytė. Neaplenkiama, turinti 202 taškus, buvo sporto klubo „Topolis“ atstovė, 2020 metų geriausia vaikų grupės ištvermės disciplinos raitelė — Eimilė Kačinskaitė.
Jaunimo grupėje, jojant žemaitukų veislės žirgais, pirmąją vietą laimėjo Akvilė Bružaitė, o antrąją — Mireta Petrauskaitė.
Tarp suaugusiųjų nenugalima buvo Augustė Eidukaitytė iš Kauno, antroje vietoje liko jos trenerė Neringa Kūlokaitė, o trečioje — Lina Mazrimienė.
Vytauto Didžiojo čempionato organizatoriai skyrė apdovanojimus ir kitų veislių žirgais jojantiems raiteliams. Čia vaikų užskaitoje pirmąja vieta džiaugėsi Rustė Mazrimaitė iš Šiaulių. Antroje vietoje liko sporto klubo „Topolis“ raitelė Emilija Jokšaitė, o trečioje — to paties klubo raitelė Eimilė Kačinskaitė.
Jaunimo grupėje lyderiavo sporto klubo „Topolis“ raitelė Ieva Masalskaitė. Antroji vieta atiteko Eglei Liekytei, o trečioji — Ievai Kačanauskaitei. Tarp suaugusiųjų pirmąja vieta džiaugėsi trenerė Danguolė Lastauskaitė, antrąją vietą užėmė Sonata Biciulevič, o trečiąja turėjo pasitenkinti Jogailė Dulevičiūtė.
Varžybos nebūtų įvykusios be jų rėmėjų: generalinis rėmėjas laikraštis „Kalvotoji Žemaitija“, Lietuvos žirginio sporto federacija, Žemaitukų arklių augintojų asociacija, Žirginio sporto asociacija, Jojimo prekių parduotuvė „Pasažas“, AB „Lytagra“, PAVO pašarai žirgams, kredito unija „Germanto lobis“, darbo aprangos centras „Sekona“, parduotuvė „Ėdesys žirgams“, pašarai žirgams „Marstall Lietuva“, rėmėjas iš Vokietijos „Barefoot Baltic“, „Mangų Mangas“.
Sporto klubo „Topolis“ komanda dėkoja visiems prisidėjusiems prie varžybų organizavimo. Šiais metais ištvermės jojimo sezonas telšiškiams jau baigtas, tačiau treniruotės vyks toliau ir kitąmet tikimės dar geresnių rezultatų bei dar šaunesnių suorganizuotų varžybų!