Hemodializės skyriuje — medikų ir pacientų pastangos geresnei gyvenimo kokybei

Iš kairės: slaugytoja Jolanta Mackevičienė, Hemodializės skyriaus vedėja Alina Šarkevičienė, gydytoja nefrologė Eglė Baublienė ir slaugytoja Ilona Jonušienė.

Regioninės Telšių ligoninės Hemodializės skyriuje dirba darnus ir draugiškas kolektyvas, kuris glaudžiai susijęs ne tik tarpusavyje, bet ir su pacientais. „Kiekvienais metais, minėdami Pasaulinę inkstų dieną, savo pacientams linkime neprarasti vilties ir tikėjimo, nenuleisti rankų, mokėti prisitaikyti ir gyventi visavertį gyvenimą, nesvarbu, kad neveikia inkstai, juk mes tam ir esame, kad jūs galėtumėte džiaugtis gyvenimu“,— savo pacientus drąsina skyriaus kolektyvas.

Justina Lukošienė

Inkstų ligos vystosi nebyliai
Vis dažniau tenka išgirsti, kad sergančiųjų inkstų ligomis sparčiai daugėja. Regioninės Telšių ligoninės Hemodializės skyriaus vedėja Alina Šarkevičienė ir gydytoja nefrologė Eglė Baublienė pritaria šiam teiginiui, sakydamos, kad pacientų, sergančių inkstų ligomis, išties nemažai, ne išimtis ir Telšių rajonas. „Apskritai kalbant, paskaičiuota, kad net kas dešimtas suaugęs žmogus turi inkstų veiklos sutrikimų, tačiau dažnai to net neįtaria ir kreipiasi į gydytoją, kai liga jau būna progresavusi“,— informavo medikės.
Kaip pažymėjo gydytoja nefrologė E.Baublienė, inkstų ligos gali būti įvairios kilmės: infekcinės ar imunologinės, pirminės ar antrinės (sąlygotos kitų ligų). Didžiausią pavojų susirgti lėtine inkstų liga turi žmonės su padidėjusiu kraujospūdžiu, sergantys cukriniu diabetu, dažnais inkstų geldelių uždegimais, sistemine ateroskleroze, inkstų akmenlige. Taip pat didesnę riziką susirgti inkstų ligomis turi žmonės, vartojantys skausmą malšinančius arba uždegimą mažinančius vaistus, turintys antsvorį. „Susirgęs lėtine inkstų liga žmogus dažniausiai nejaučia jokių ligos simptomų arba jie būna nespecifiniai. Gali būti padidėjęs kraujospūdis, padažnėjęs šlapinimasis (ypač naktį), varginti bendras silpnumas, nuovargis, patinti kojos, veidas. Jei liga nepasireiškia aktyviais simptomais, nesukelia skausmų nugaros srityje, žmogus pagalbos į nefrologą dažniausiai kreipiasi pavėluotai“,— kalbėjo E.Baublienė. Specialistė akcentavo, jog, norint išvengti inkstų ligų, labai svarbus sveikas gyvenimo būdas ir mityba, vartoti pakankamai skysčių. Žmogus, nesergantis inkstų ar širdies ligomis, per parą turėtų išgerti ne mažiau kaip 1,5-2 litrus skysčių. Taip pat svarbu atsakingai vartoti įvairius vaistus, ypač nuskausminamuosius.

Hemodializė — gebėjimas pavaduoti sergančius inkstus
Regioninės Telšių ligoninės Hemodializės skyriuje nuolat dializuojami 25 pacientai, kurių amžius svyruoja nuo 26 iki 89 metų, o amžiaus vidurkis — apie 60 metų. Per metus atliekamos apie 3500 hemodializių. Praėjusiais metais trims pacientams atliktos inksto transplantacijos. Pasak skyriaus vedėjos A.Šarkevičienės, hemodializė — tai procedūra, kurios metu žmogus prijungiamas prie aparato, valančio kraują nuo nereikalingų medžiagų bei pašalinančio skysčių perteklių. Kraujo valymas vyksta ne kūne, o išorėje, kraujui tekant specialiomis magistralėmis („dirbtinėmis kraujagyslėmis“). Hemodializė įprastai atliekama 3 kartus per savaitę po 4 val. „Tai veiksmingas inkstų pakaitinės terapijos būdas, tačiau visiškai inkstų veiklos nepakeičia. Hemodializė nėra paprasta procedūra pacientui, kadangi prijungimo metu pacientai dažnai jaučia skausmą, punktuojant arterio-veninę fistulę, gali kristi ar kilti kraujospūdis, varginti raumenų mėšlungiai, bendras silpnumas, dispepsijos reiškiniai“,— paaiškino A.Šarkevičienė.
Pacientai, kuriems atliekama hemodializė, turi laikytis jiems pritaikyto režimo ir dietos, vengti produktų, kuriuose gausu kalio bei fosforo arba juos vartoti labai ribotai. Taip pat ypatingai yra svarbus druskos suvartojimo mažinimas pacientams, turintiems padidėjusį kraujospūdį, o, nebefunkcionuojant inkstams, riboti ir suvartojamų skysčių kiekį. „Mūsų pacientai dažniausiai labai stengiasi bendradarbiauti ir vykdyti visas rekomendacijas. Aišku, kaip ir visur pasitaiko „neklaužadų“,— dalijosi patirtimi Hemodializės skyriaus vedėja.
Paklausus, kiek metų gali būti dializuojamas pacientas, gydytoja nefrologė E.Baublienė teigė, kad dializuojamų pacientų išgyvenamumas labai įvairus, priklausomai nuo jų amžiaus, gretutinių ligų, lėtinės inkstų ligos sąlygotų komplikacijų. Šiuo metu vienam pacientui dializės taikomos daugiau nei 18 metų. Kalbėdama apie inkstų transplantaciją, medikė pabrėžė, kad inksto transplantacija nėra neišvengiamybė, o pats fiziologiškiausias lėtinės inkstų ligos gydymo būdas. „Transplantuotas inkstas dirba kaip savas ir valo organizmą kiekvieną minutę. Deja, inksto transplantacija galima ne visiems, kadangi pati operacija yra sudėtinga, o pacientai, norintys būti įtraukti į laukiančiųjų inksto transplantacijos sąrašą, turi atitikti daug kriterijų, po operacijos turi nuolat vartoti imuninę sistemą slopinančius vaistus, kad organizmas neatmestų persodinto inksto“,— pasakojo E.Baublienė.

Džiaugiamasi skyriaus darbu
Pandemijos metu visuose gydymo įstaigos skyriuose buvo iššūkių, ne išimtis ir Hemodializės skyrius, kur dializės vyksta vienoje salėje. „Turėjome sunkumų izoliuoti susirgusius pacientus, todėl teko kreiptis pagalbos į Šiaulių Respublikinę ligoninę“,— sakė A.Šarkevičienė. Tiek Hemodializės skyriaus vedėja, tiek gydytoja nefrologė džiaugiasi, kad skyriuje darbuojasi profesionalios, kvalifikuotos, darbščios, sąžiningos ir atsakingos slaugytojos, kurios, anot abiejų medikių, galėtų dirbti bet kuriame ligoninės skyriuje. „Esame labai dėkingi ligoninės administracijai, kuri gerina Hemodializės skyriaus darbą, nupirkdama naujos aparatūros, todėl galime užtikrinti kokybiškas ir saugias paslaugas. Džiaugiamės, jog, dirbant kompleksiškai kartu su šeimos gydytojais, socialiniais darbuotojais bei pacientų šeimų nariais, galime padėti savo pacientams“,— džiaugėsi A.Šarkevičienė ir E.Baublienė.

2 Comments

  1. Įdomus straipsnis.Svarbu,kad kalbama apie gydytojų darbą pozityviai,suprantamai.Esame dėkingi tikrai šauniam Telšių ligoninės kolektyvui.Ypač džiaugiamės gydytojos E.Baublienės profesionaliu darbu.

Comments are closed.