„Galimybių diena“ – pagalba neįgaliesiems integruojantis į darbo rinką

Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Telšių skyriaus vyr. specialistės (iš kairės) Agnė Bagdonienė, Raimonda Stasiulienė, Indrė Komžienė ir vedėja Diana Abelkienė teikė dovanas įmonių atstovams.

Telšių Karolinos Praniauskaitės viešojoje bibliotekoje Užimtumo tarnybos prie LR SADM Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Telšių skyrius surengė „Galimybių dieną“. Renginio metu žmonės, turintys negalią, susipažino su galimybėmis, padedančiomis integruotis į darbo rinką. Taip pat buvo pakviesta daug kompetentingų svečių, kurie pasidalijo savo patirtimi ir įžvalgomis apie darbo rinkos pritaikymą žmonėms su negalia, jų persikvalifikavimo bei verslo kūrimo galimybes.

Justina Lukošienė

„Galimybių dienoje“ akcentuota, jog Lietuvoje šiuo metu gyvena 236 000 neįgaliųjų asmenų, kas sudaro 8 proc. šalies populiacijos. Naujausiais duomenimis, darbingo amžiaus neįgalieji sudaro daugiau nei pusę visų neįgaliųjų skaičiaus Lietuvoje. Neįgaliųjų nedarbo lygis yra daug didesnis nei vidutiniškai Europos Sąjungoje. „Kartais pamirštama, kad gyvenimo kokybė yra ne tik puiki fizinė savijauta, bet ir vidinė būsena, bylojanti apie žmogaus gebėjimą jausti pilnatvę ir gyventi visavertį gyvenimą. Nepaisant daugelio pastangų, gerų poslinkių, kalbant apie žmonių su negalia gyvenimo kokybę, socialinį gyvenimą, kartais visuomenėje nustatoma per griežta riba. Pamirštama, kad asmenys, turintys negalią, daugeliu atvejų yra įgalesni nei tie, kurie save laiko įgaliais.
Šis renginys bus ne tik informacinio pobūdžio, bet ir suteiks progą pasidalinti džiaugsmu su kitais, įkvėps ir padrąsins tolimesniems pokyčiams“, − sakė renginio vedėja.
Sveikinimo žodį tarė Užimtumo tarnybos prie LR SADM Šiaulių klientų aptarnavimo departamento direktorius Raimondas Šukys, kuris padėkojo Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Telšių skyriaus kolektyvui ir jo vedėjai Dianai Abelkienei už idėją organizuoti šį renginį bei renginio socialiniams partneriams (Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriui, Telšių socialinių paslaugų centrui, VŠĮ Telšių krizių centrui, VŠĮ „Via Animus“, Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurui, Karolinos Praniauskaitės viešajai bibliotekai, Žemaitijos psichikos negalią turinčių žmonių klubui „Telšių atjauta“), kurie prisidėjo ir palaikė šią iniciatyvą. „Renginio socialiniai partneriai papasakos apie visas galimybes, kokias turi nevyriausybinės organizacijos, bei suteiks įvairias paslaugas žmonėms, turintiems negalią. Mūsų specialistai pristatys galimybes, kurias gali suteikti Užimtumo tarnyba. Jų yra tikrai nemažai: įsidarbinimas, persikvalifikavimas, verslo kūrimas ir pagalbos gavimas“, − vardijo R. Šukys. Gegužės 25-oji šiam renginiui pasirinkta neatsitiktinai, mat šią dieną Lietuvoje ir visame pasaulyje vyksta DUOday – diena, kai įmonės bei organizacijos kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo roles. Gegužės 25-ąją tūkstančiai duetų, kuriuos sudaro žmogus su negalia ir įmonės darbuotojas, praleidžia kartu – susipažįsta su įmone iš vidaus, išbando įprastas darbuotojų užduotis, dalyvauja susitikimuose, bendrauja su kolegomis. „Džiaugiuosi, kad Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Telšių skyrius pasirinko kiek kitokią formą, nes ne vienas ar du konkretūs asmenys gali susipažinti su galimybėmis įsidarbinti vienoje ar kitoje organizacijoje, ar mūsų tarnyboje, bet ir didesnis žmonių ratas galės pasinaudoti tomis galimybėmis“, − kalbėjo Užimtumo tarnybos prie LR SADM Šiaulių klientų aptarnavimo departamento direktorius R. Šukys. Šie metai ypatingi dar ir tuo, jog nustojo galioti socialinių įmonių įstatymas ir dabar visi žmonės, turintys negalią, dalyvauja Užimtumo tarnybos teikiamose įvairiose priemonėse ne socialinių įmonių, bet apskritai visų darbdavių pagalba.
Po to savo veiklas, užimtumo galimybes pristatė įvairių įmonių atstovai bei savo mintimis pasidalijo tose įmonėse dirbantys darbuotojai, turintys negalią. Viena pirmųjų – UAB „Scandye“ – lanksti, tvari, aukštą kokybę ir pridėtinę vertę kurianti tekstilės dažymo ir galutinės apdailos įmonė, įsikūrusi 2003 metais. Joje dirba 80 įvairių profesijų specialistų. Įmonė 2021 metų pabaigoje įdarbino Almą Zubavičiūtę dažymo mašinų operatorės pareigose. Mergina atviravo, kad labai ilgai ieškojo darbo, o tuo metu kaip tik buvo paskelbtas karantinas. „UAB „Scandye“ išklausė visą mano istoriją, kokia aš esu, kiek sugebu. Dirbti man teko nemažai, netgi užsienyje esu dirbusi. Žinoma, pati pradžia naujoje darbovietėje buvo sunki, bet po kurio laiko viską išmokau“, – pasakojo A. Zubavičiūtė, „UAB „Scandye“ dirbanti jau daugiau nei metus. Pasak įmonės vadovo, mergina greitai išmoko, perprato darbo specifikos niuansus, todėl yra pirmaujanti pagal darbo rezultatus.
Kita įmonė – 1992 m. įkurta UAB „S. Jurkus ir partneriai“, valdanti maisto prekybos tinklą „Mon“. Jai nuo pat pradžių vadovauja Stanislovas Jurkus. Jau 31 metus įmonė užsiima maisto produktų, kasdienės paklausos, namų apyvokos ir buities priemonių bei statybinių medžiagų mažmenine prekyba. UAB „S. Jurkus ir partneriai“ savo veiklą vykdo keliuose miestuose – Plungėje, Tauragėje ir, žinoma, Telšiuose. Šiuo metu įmonėje dirba 318 darbuotojų. 2021 m. pabaigoje joje įsidarbino Jūratė Dirkstienė, einanti apskaitininkės pareigas. „Noriu pasidžiaugti ir paraginti visus, kuriuos „ištiko gyvenimas“, nesustoti, judėti, žiūrėti visas galimybes ir pasiimti viską, ką suteikia gyvenimas. Mane gyvenimas nukreipė į Užimtumo tarnybą, pasiūlė mokslus, kuriuos sėkmingai baigiau. Po to įmonėje atlikau praktiką ir galiausiai įsidarbinau,“ – džiaugėsi apskaitininkė. „Esame labai patenkinti šia darbuotoja. Norime padėkoti Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento Telšių skyriui, jog padeda mums surasti reikiamų darbuotojų“, – dėkojo įmonės atstovė.
Renginio metu taip pat pristatyta 2007 metais Telšiuose įkurta įstaiga „Soneima“, kuri šiemet mini 16 veiklos metus. Per tą laiką įmonė sukūrė nemažai darbo vietų, padidino neįgalių žmonių užimtumą ir padėjo jiems integruotis į visuomenę. Darbo sritis plati − nuo įvairiausių rankdarbių, švenčių atributikos gamybos iki medienos gaminių kūrimo ir prekybos. Pagal užsakymą gaminami lauko baldai, taisoma avalynė, vyksta prekyba dėvėta avalyne. Taip pat teikiamos maketavimo, graviravimo, spausdinimo, laminavimo, įrišimo, vizitinių kortelių ir kitos spaudos gamybos bei lazerio paslaugos. Įmonėje dirba apie 18 darbuotojų. Jos vadovas Artūras Zakarauskas teigė, kad šiandien įstaigoje dirba 16 žmonių su negalia, o buvo laikai, kuomet dirbo 40. „Tačiau laikai ir įstatymai keičiasi, prisitaikome prie vienų, tai kitus pakeičia. Socialinių įmonių statusas panaikintas, tad ateitis vėl miglota. Neaišku, kaip bus toliau, kaip pavyks tuos darbuotojus išlaikyti ir naujus priimti“, – kalbėjo A. Zakarauskas, kurį labiausiai džiugina ir motyvuoja darbuotojų šypsenos, leidžiančios suprasti, kad jie jaučiasi visaverčiais visuomenės nariais.

1 Komentaras

Komentarai nepriimami.