Pažangiausiomis naujovėmis garsėjantį Ortopedijos-traumatologijos skyrių renkasi pacientai ne tik iš Lietuvos

Slaugytoja Aldona Kairienė su paciente, kuriai taikoma pooperacinė reabilitacija CPM pasyvaus judesio aparatu.

Regioninės Telšių ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyrius gyvuoja jau pusę šimtmečio. Nuo tada, kai jo įkūrėjas legendinis gydytojas traumatologas Vytautas Purlys pirmasis Lietuvoje atliko klubo sąnario pakeitimo operaciją. Ne veltui endoprotezavimo pradininko pavardė atsidūrė medicinos vadovėliuose. Geros tradicijos tęsiamos ir šiandien, taikant naujai įsigyjamą pažangiausią medicininę aparatūrą ir dirbant aukštos kvalifikacijos personalui.

Algirdas Dačkevičius

Pasyvaus judesio aparatas Telšių ligoninėje – antras Lietuvoje
Skyriui vadovauja jaunas ir autoritetingas gydytojas Ali Khalil Chahine su puikiais specialistais – gydytojais Evaldu Petkevičiumi, Audriumi Derviniu, Kristina Norkute, Viktoru Jermolajevu, Pauliumi Piesliaku, Juozu Klumbiu.
Pasak gydytojo traumatologo Viktoro Jermolajevo, Ortopedijos-traumatologijos skyrius ir toliau žengia pažangiausių metodų medicininėje praktikoje taikymo keliu. Tai liudija neseniai įsigytas CPM pasyvaus judesio (angliškai – Continuous passive motion) aparatas, nepamainomas pasyvaus judesio terapijai.
Nepertraukiamo pasyvaus judesio gydymo metu naudojamas pasyvaus judesio kelio sąnario treniruoklis – terapijos prietaisas, naudojamas kelio sąnario mobilizacijai. CPM treniruoklis leidžia išvengti neigiamų imobilizacijos pasekmių, padeda pacientui atgauti beskausmį sąnarių judrumą bei leidžia pasiekti teigiamą funkcinį rezultatą. Pasak gydytojo, jį galima pradėti naudoti iškart po operacijos ar kitą dieną po jos – jau būtinai. Specialus aparatas pats lanksto žmogaus sąnarį (pasyviai), todėl neapkraunamas operuotas kelio sąnarys ir jam jokia žala nedaroma. Atvirkščiai, gerina gijimą po operacijų, apsaugo sąnarį nuo sustingimo, išlaiko raumenų propriorecepsiją, gerina sąnarinio skysčio pusiausvyrą sąnaryje, tuo pačiu pagerina sąnario kremzlės būklę.
„Žmogui po operacijos natūraliai skauda. Yra operacijų kaip sąnario keitimo, kojos ašies tiesinimo. Jei iš karto žmogus nepradeda lankstyti sąnario, jis ima stingti, susidaro sąaugos ir tampa sunku išmankštinti, atsiranda sąnario kontraktūra. Todėl svarbu kuo anksčiau pradėti reabilitaciją šiuo aparatu. Šis aparatas viską daro už žmogų, tiesiog palatoje, lovoje. Kai aparato nebūdavo, pas ligonius ateidavo kineziterapeutė, bet kiek gi gali žmogus, o kiek aparatas… “,– džiaugėsi naujove gydytojas.
Gydytojo žiniomis, telšiškių ligoninė yra antroji Lietuvoje, įsigijusį šį vertingą aparatą ankstyvajai kelio reabilitacijai.

Gydytojas – su tarptautine patirtimi
Gydytojas ortopedas traumatologas Viktoras Jermolajevas labiausiai specializuojasi peties sąnario, taip pat kitų sąnarių artroskopinės ir minimalios invazijos chirurgijoje. Medikas atlieka peties sąnario artroskopijas, peties endoprotezavimo, rotatorių susiuvimo, stabilizavimo, išnirimo, kelio meniskų susiuvimo, kelio sąnario kryžminių raiščių plastikas, alkūnės, čiurnos, klubo sąnarių artroskopijas, taip pat visas lūžių sintezės operacijas pagal naujausias metodikas.
Prisimindamas praeitį, gydytojas pastebėjo, jog peties sąnario endoprotezavimas 2002 metais buvo menkai žinomas Lietuvoje. „Man pasisekė iš karto po rezidentūros nuvykti į Prancūziją pas labai gerus peties sąnario endoprotezavimo specialistus. Po to dar buvau Amerikoje tris mėnesius, iš arti mačiau, kaip ten vyksta peties sąnarių endoprotezavimo operacijos. Pagalvojau, kad atsirado galimybė tobulėti, nes tuo metu Lietuvoje niekas to nedarė. Viskuo domėjausi, daug skaičiau, mokiausi“, – pasakojo gydytojas.
Gydytojas Lietuvoje pirmas atliko daug sudėtingų peties rekonstrukcinių operacijų įvairiais pavadinimais, taip pat sugalvojo naujų metodikų. Apie vieną iš jų papasakojo: „Petyje yra tokie raumenys, vadinami rotatoriais, kurie dažnai plyšta. Uždelsus 3-4 metus, neprisiuvant to raumens, jis sunyksta, suriebėja. Tokiu atveju būdavo sprendžiama keisti visą sąnarį nauju, bet užsienyje darydavo atviras operacijas, paimant iš pažasties kitą raumenį ir perkeliant į plyšusio vietą. Aš taip pat tokias pirmąsias operacijas labai pamėgau, o po to sugalvojau, kaip tai padaryti artroskopiškai – be pjūvio. Tai ta pati operacija, tik per mažus įdūrimus, neatveriant sąnario“,– atskleidė savo patirtį gydytojas. Jis šią operaciją gyvai demonstravo tarptautinėse konferencijose, kur dalyvavo apie tūkstantis žmonių. Gydytojo praktikoje yra ir daugiau įsimintinų operacijų, kurių jis stengiasi nesureikšminti. V.Jermolajevo manymu, tiek pasaulio, tiek Lietuvos specialistai nuolat mokosi vieni iš kitų, nes jei sugebi pakliūti į inovatyvių specialistų elitą, labai greitai gali viską išmokti.
Gydytojo darbo diena – labai įtempta. Ir šįkart, norint su juo pasikalbėti, reikėjo luktelėti. „Šiandien operavau pacientą iš Latvijos“, – sakė gydytojas, pridūręs, jog daug pacientų atvyksta iš Klaipėdos, Mažeikių, Šiaulių, net JAV, Didžiosios Britanijos, Ukrainos… Pasak jo, daugiau galėtų specialisto kompetencija pasitikėti telšiškių. Paklaustas, iš kur semiasi jėgų, kai per dieną atlieka net po penkias operacijas, gydytojas atsakė, kad yra matęs, kaip jų atliekama ir po daugiau. Pavyzdžiui, Prancūzijoje jų per dieną atliekama net 12. „Tokia būtų ir mano siekiamybė. Nuovargio nėra, jei sugebi pasidalinti darbus. Visi turi turėti savo įsipareigojimus, būti vieninga komanda, kuria tu pasitiki. Iš pradžių buvo sunku įsivažiuoti, bet dabar dirbame labai efektyviai“,– sakė gydytojas.
Pasak V.Jermolajevo, jis daro apie 80 procentų operacijų, susijusių su peties sąnariu, nes atlieka tokias, kokių nedaro niekas daugiau. Tai ir kontingentas norinčiųjų yra didelis.
„Ateityje labai noriu išmokti dar kažko naujo, važiuosiu į konferencijas, tobulinsiu žinias. Planuoju daryti bendrą konferenciją (artroskopinę peties, kelio) su kolegomis Kijive spalio mėnesį“,– savo ateities planais pasidalino gydytojas.

Sėkmę lemia efektyvus komandinis darbas
Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė pasidžiaugė gydytojo Viktoro Jermolajevo profesine kompetencija. Pasak direktorės, Telšių ligoninė pagal peties sąnario endoprotezavimo operacijų gausumą į priekį praleidžia tik Vilniaus universitetinę ligoninę, aplenkdama net Kauno klinikas. Už gerą darbą ji dėkinga ne tik gydytojui V.Jermolajevui, bet ir ligoninės operacinės personalui, nes tarpusavio susiklausymas ir komandinė dvasia lemia sėkmę.
Direktorė didžiuojasi, kad ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyrius nuo pat jo įsikūrimo, prie kurio ištakų stovėjo visoje Lietuvoje žinomas gydytojas Vytautas Purlys, tęsia pažangiausių metodų medicininėje praktikoje taikymo tradicijas, garsindamas gerą Telšių ligoninės vardą ne tik mūsų šalyje, bet ir pasaulyje. Vadinasi, telšiškiai pacientai, šalia turėdami tokius puikius specialistus, gali, nesižvalgydami kitur, visuomet į juos kreiptis ir pasitikėti puikia kompetencija.