Savivaldybės administracijos direktorius lankėsi Varniuose

Pokalbyje su dr. V. Vaitkevičiumi diskutuota, kokį Varnių istorinį palikimą būtų galima įamžinti planuojant naujas investicijas.

Praėjusią savaitę Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Zigmas Nevardauskas lankėsi Varnių seniūnijoje. Administracijos vadovas susitiko su seniūnijos darbuotojais, apžiūrėjo šalia Varnių vykdomus archeologinius kasinėjimus bei apsilankė kitąmet duris atversiančiame Žemaičių vyskupystės muziejuje.

„Mano tikslas – apsilankyti kiekvienoje rajono seniūnijoje, susitikti su darbuotojais, išgirsti problemas bei pajusti kiekvienos seniūnijos pulsą, – teigia Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Z. Nevardauskas. – Artėja kitas Europos Sąjungos finansavimo laikotarpis, todėl noriu išgirsti seniūnijų lūkesčius ir kokių permainų jos tikisi. Seniūnas, seniūnijos darbuotojai yra pirmoji savivaldos grandis, todėl jų nuomonė, kaip ne kartą yra sakęs Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, labai svarbi bendrame rajono politikos formavimo kontekste.“
Susitikimo su Varnių seniūnijos darbuotojais metu Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Z. Nevardauskas pabrėžė, kokį svarbų vaidmenį Varnių kraštas vaidina rajono gyvenime: „Aš matau milžinišką Varnių potencialą tapti dar vienu dideliu rajono traukos centru. Tai miestas, turintis turtingą praeitį, kurią mes privalome išsaugoti, įtvirtinti ir palikti ateities kartoms.“
Z. Nevardausko teigimu, šiandien šalies savivaldybės ruošiasi naujam Europos Sąjungos finansiniam laikotarpiui. O Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus yra ne kartą pabrėžęs, jog didžioji dalis būsimų investicijų turi būti nukreipta į kaimiškas rajono seniūnijas. „Netrukus bus pradėta ruošti strategija, todėl kviesime bendruomenes, įstaigas, gyventojus prisidėti prie jos sukūrimo savo mintimis, idėjomis, siūlymais. Seniūnijos vaidmuo – vienyti savo teritorijos gyventojus bendram tikslui. Nes ta idėja, dėl kurios visi sutars, kurią palaikys didžioji visuomenės dalis, turės labai didelę tikimybę būti įgyvendinta“, – sakė Administracijos direktorius.
Varnių seniūnijos seniūnas Rolandas Bružas, pristatęs savo komandą, pasidžiaugė per keletą metų išgražėjusiais Varniais: sutvarkytomis bei tvarkomomis miesto gatvėmis, viešosiomis erdvėmis. Tačiau pabrėžė, jog vienas objektas labai reikalauja valdžios dėmesio bei investicijų. Tai – M. Valančiaus namas, kurio išorė nors ir buvo tvarkyta, tačiau vidaus patalpos liko nepaliestos.
Anot R. Bružo, netrukus duris ketina atverti atnaujintas Žemaičių vyskupystės muziejus, o sutvarkius bei įveiklinus šalia jo esantį M. Valančiaus namą, būtų galutinai sukurta viena iš turistinės traukos Varniuose erdvė.
Kalbėdamas apie seniūnijos problemas, seniūnas jų įvardijo dvi: socialiniai klausimai ir keliai. „Jei per metus seniūnija nesutvarko nė vienos gatvės, neišsprendžia malkų socialiai remtiniems klausimo ar pan., reiškia seniūnas nieko nedirba, – kalbėjo R. Bružas. – Todėl, planuojant lėšas, dėmesys kelių ir gatvių remontui bei socialiniams klausimams spręsti yra būtinas.“
Vizito Varniuose metu Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius taip pat apžiūrėjo šalia evangelikų liuteronų ir stačiatikių senųjų kapinių atliekamus archeologinius kasinėjimus. Archeologai, vadovaujami Klaipėdos universiteto ir Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologo dr. Gedimino Petrausko, minėtoje vietoje ieško Žemaičių apygardos partizanų vado Vlado Montvydo-Žemaičio palaikų. 1953 m. rugpjūčio 23 d. iš aplinkinių rajonų surinkti stribų ir enkavėdistų pulkai surengė pasalą, kurios metu buvo nužudytas apygardos vadas V. Montvydas-Žemaitis ir jo adjutantas B. Alūza-Bedalis. Partizanų kūnai buvo išniekinti Varniuose, stribų būstinės kieme, o vėliau, kaip spėjama, sumesti į II pasaulinio karo metu sprogusio vokiečių artilerijos sviedinio paliktą duobę ir užkasti.
Apie tai, kokį pėdsaką Varnių apylinkėse paliko partizanų judėjimas bei būdus, kaip įamžinti šiuos tragiškus Lietuvos istorinius įvykius, Z. Nevardauskas kalbėjosi su Klaipėdos universiteto istoriku ir archeologu dr. Vykintu Vaitkevičiumi. Anot dr. V. Vaitkevičiaus, į V. Montvydo asmenybę sutelpa viskas, kas svarbiausia: ir humanizmas (per pažįstamus siųsdavo į Sibirą iš komunistų atimtus ir suklastotus dokumentus, kurie padėjo išgelbėti ne vieną vaiką), ir nepailstanti kova už laisvę (Žemaitijos apygardos vadas garsėjo nuožmia ir išradinga kova prieš okupantus). Istorikas pasiūlė suorganizuoti forumą Varniuose. Į jį sukviesti akademinę visuomenę bei, vertinant švietimo, kultūros, istorijos bei turizmo dedamąsias, parinkti pagrindines kryptis, kuriomis būtų galima vadovautis ateityje planuojant investicijas.
Galiausiai per pietų pertrauką dar kartą susitikęs su Varnių seniūnijos darbuotojais Telšių rajono savivaldybės administracijos direktorius Z. Nevardauskas apsilankė atsinaujinusiame Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinyje Žemaičių vyskupystės muziejuje. Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja-vyriausioji muziejaus rinkinių kuratorė Eglė Tarvainytė teigė, jog rangos darbai vyskupystės muziejuje yra baigti. Šiuo metu vyksta ekspozicijos koncepcijos kūrimo procesas. Planuojama, kad lankytojams duris Žemaičių vyskupystės muziejus atvers jau kitų metų II-III ketv. (Telšių r. sav. inf.)