Siekis nuolat tobulėti – gydytojo kasdienybė

Regioninės Telšių ligoninės abdominalinis chirurgas Romualdas Savickis.

Visiškai neseniai Regioninės Telšių ligoninės gydytojui Romualdui Savickiui po antrosios rezidentūros baigimo suteikta abdominalinio (pilvo) chirurgo licencija. Tai – antrasis, po abdominalinės chirurgijos gydytojo Artūro Norkaus, tokios srities specialistas Telšių ligoninėje.

Algirdas Dačkevičius

Grįžo į savo kraštą
Romualdas Savickis – telšiškis, baigęs tuometę „Germanto“ vidurinę mokyklą. Dar studijuodamas rezidentūroje, jis nuo 2016 metų atvykdavo budėti į Chirurgijos skyrių, o nuo 2021-ųjų rugsėjo čia dirba nuolat. Jaunasis gydytojas nesusigundė siūlomu darbu tretinio lygio ligoninėse, nes įsitikino, kad Telšiuose, naudojantis modernia medicinine įranga, yra visos galimybės atlikti pačias sudėtingiausias chirurgines operacijas. Taip pat buvo noras gerinti teikiamų paslaugų kokybę savame krašte. „Tik planinės vėžio auglių operacijos atliekamos tretinio lygio arba respublikinėse ligoninėse“,– sakė gydytojas.
Regioninė Telšių ligoninė yra tapusi Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rezidentūros baze ir gali priimti rezidentus, kuriuos profesionaliai globoja patyrę mentoriai. Tokią kvalifikaciją įgijo R. Savickis, išklausęs papildomus kursus, kuriuos rengė Vilniaus universitetas.
Gydytojas optimistiškai žvelgia į ateitį, nes pažangiausia aparatūra ir nauji gydymo metodai neišvengiamai į priekį skinasi kelią. Žinoma, to kelio pagrindinis vedlys – nuolat tobulėjantis gydytojas. Dar šiais metais ligoninė turėtų įsigyti modernią laparoskopinę aparatūrą, o gydytojas augina svajonę, gal kažkada Telšiuose, turint naujausią įrangą, bus atliekamos ir lazerinės venų operacijos.
Pasak Regioninės Telšių ligoninės direktorės Jovitos Seiliuvienės, labai džiugu, kad į Chirurgijos skyrių atvyksta jaunų gydytojų. Čia darbuotojų kaita nedidelė, o mikroklimatas puikus. Yra gydytojų ir slaugytojų, dirbančių per 20-30 metų. Skyriaus kolektyvas ir ateityje turėtų jaunėti. „Budėti parsikviečiame rezidentę, tikime, kad sulauksime ir kitos jaunos daktarės rezidentės“,– sakė ligoninės vadovė.

Plati veiklos sritis
Pasak R. Savickio, abdominaliniai (pilvo) chirurgai padeda pacientams sergant įvairiomis pilvo ertmės ligomis. „Diagnozuoju ir gydau tokias sveikatos būkles kaip hemorojų, divertikulitą, išangės ir tiesiosios žarnos įtrūkimus, išangės ir analinio kanalo vėžį, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos, storosios ir tiesiosios žarnos ligas, stemplės ir kitas išvaržas, tulžies pūslės, latakų, kasos ligas, odos ir poodžio gerybinius navikus“,– sakė gydytojas.
Specialistas profesionaliai atlieka ne tik diagnostinius tyrimus, bet ir skubias bei planines operacijas, šalina polipus, paima biopsijas, atlieka kolonoskopiją, gastroskopiją, rektoskopiją, sigmoidoskopiją ir kitas koloproktologines procedūras.
Jis taiko ir vadinamąjį „auksinį standartą“ chirurgijoje – laparoskopiją. Mat šis operavimo metodas leidžia įvertinti pilvo ertmės organų būklę be didelių pilvo sienos pjūvių. Laparoskopijos metu pirmiausiai atliekamas 1-1,5 cm pilvo sienos pjūvis, dažniausiai ties bamba, tuomet specialia adata į pilvo ertmę pripučiama anglies dvideginio dujų ir taip pakeliama pilvo siena – sukuriama laisva erdvė manipuliacijoms. Laparoskopijos metu naudojami specialūs instrumentai, kurie nors ir yra panašūs į klasikinius, juos chirurgas valdo už pilvo ertmės viską stebėdamas per kamerą. Be to, pagrindinių darbinių laparoskopinių instrumentų diametras yra iki 5 mm – jie plonesni už pieštuką.
Svarbu tai, kad operacinio pjūvio dydis yra tiesiogiai susijęs su paciento pooperaciniu aktyvumu, todėl visos chirurgijoje naudojamos minimaliai invazinės technikos ženkliai sutrumpina paciento ligoninėje praleidžiamą laiką, kartu sumažėja ir pooperacinis skausmas, pacientas gali greičiau grįžti į sau įprastą aplinką. Be to, mažesnis pjūvis lemia ir geresnį estetinį procedūros rezultatą.

Delsti negalima
Gydytojas pataria su juo pasikonsultuoti, jaučiant tokius simptomus kaip skausmas ar diskomfortas (niežėjimas, deginimas) išangės srityje, kraujavimas ar kitos išskyros iš išangės, išangės ar tiesiosios žarnos skausmas, mažakraujystei būdingi simptomai (silpnumas, darbingumo sumažėjimas, greitas nuovargis), virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimai arba viduriavimas, išangės karpos, mazgai ar svetimkūnio pojūtis, pasikeitusios išmatos, apsunkintas tuštinimasis, išmatų nelaikymas. Taip pat atsiradus nebūtiems dariniams (išvaržoms) pilvo sienoje, kirkšnyse.
R. Savickis pataria, jaučiant nemalonius simptomus, nedelsiant kreiptis ir pradėti gydymą, nes visais atvejais negydomos ligos blogina paciento gyvenimo kokybę ir bent kuriam laikui „išbraukia“ iš aktyvaus gyvenimo. Pavyzdžiui, chirurgiškai negydoma tulžies akmenligė gali sukelti ūminį tulžies pūslės uždegimą, akmenys gali patekti į tulžies latakus, tuomet gali vystytis tulžies latakų uždegimas, mechaninė gelta, ūminis pankreatitas, galima net ir mirtis.
Tik laiku pradėtas gydymas lemia gerus gydymo rezultatus ir puikią pacientų savijautą.