Jungtinės Amerikos Valstijos: neįkainojama tarptautinė patirtis, kurią parsivežu į Telšius

Jungtinių Amerikos Valstijų ambasados Lietuvoje kvietimu tris savaites dalyvavau JAV Valstybės departamento organizuojamoje Ateities lyderių programoje (angl. „International Visitor Leadership Program“). 15-os atrinktų ir pakviestų jaunųjų Europos lyderių dėmesio centre buvo socialiniai, ekonominiai ir politiniai JAV iššūkiai. Su džiugesiu dalinuosi pasakojimu apie šią tarptautinę patirtį ir drąsinu visus, jeigu tik yra galimybė, nenustoti tobulėti bei mokytis.

Rugilė Kumžaitė
Telšių rajono savivaldybės tarybos narė

Skaičiai: 1 Lietuvos atstovė, 3 savaitės, 5 skirtingos valstijos, daugiau nei 35 skirtingi susitikimai.
Dalyviai: 15 jaunųjų Europos lyderių. Visi iš skirtingų šalių, pavyzdžiui, Italijos, Ispanijos, Nyderlandų, Belgijos, Kroatijos, Lenkijos, Farerų salų, Jungtinės Karalystės ir t.t. Tai savivaldybių tarybų, parlamentų, ministrų kabinetų nariai, žiniasklaidos atstovai.
Visos aplankytos valstijos ir čia vykę susitikimai atskleidė skirtingas JAV puses, kultūrinius bruožus, leido iš arti pažinti valstijų stiprybes ir iššūkius. Pasisemta gerosios patirties ne tik iš susitikimų su JAV atstovais, bet ir iš diskusijų su kartu buvusiais minėtųjų skirtingų šalių dalyviais.
Tad, kaip atrodė ši kelionė ir tai, kas įsimins tikrai ilgam:
Vašingtonas, JAV sostinė. Atskiro apibūdinimo turbūt nereikalauja apsilankymas prie Baltųjų rūmų, Jungtinių Valstijų Kapitolijaus, Valstybės departamente ar net Nacionaliniame beisbolo stadione gyvai stebint varžybas. Didžiausias dėmesys čia buvo skiriamas JAV federalinės valdžios sistemai, valstybės vidaus ir užsienio politikai. Nuostabus jausmas, kai žengiant į susitikimą JAV Valstybės departamente tarp šalių, su kuriomis yra palaikomi diplomatiniai ryšiai, matai savo gimtosios šalies Lietuvos, kuriai čia ir atstovauji, trispalvę.
Orlandas, Florida. Apie politinių partijų skirtumus, rinkimų organizavimą ir rinkimines kampanijas kalbėjome su JAV Respublikonų partijos nariais. Taip pat susitikome su organizacijos, kuri siekia į rinkimus kuo labiau įtraukti vietos moteris, atstovėmis. O apsilankymas pagrindiniame NASA kosminės veiklos – Kenedžio kosmoso – centre ir nuo Atlanto vandenyno kranto savo akimis naktį stebėtas Elono Musko įmonės „SpaceX“ palydovus „Starlink“ nešančios raketos paleidimas į kosmosą tiesiog yra tai, ką man ir šiandien sunku perteikti žodžiais. Nepakartojamas jausmas!
Luisvilis, Kentukis. Susitikime su Savivaldybės mero pavaduotoja daug diskutuota apie jų įgyvendinamus projektus, savivaldos prioritetus, visiškai kitaip nei Lietuvoje įgyvendinamą švietimo sistemą, nevyriausybinių organizacijų veiklas. Apsikeitėme itin naudinga informacija, kaip dar labiau traukti gyventojus į viešųjų sprendimų priėmimą, pavyzdžiui, tiek jų, tiek ir mūsų, Telšių rajono savivaldybėje, įgyvendinamą Dalyvaujamąjį biudžetą. Apsilankymas nevyriausybinės organizacijos įkurtame pagalbos pabėgėliams ir migrantams centre leido iš arti pažinti, kokiu principu veikia ši sistema, kokios priemonės ir paslaugos čia yra teikiamos, kokie sprendimai duoda didžiausią naudą, o kurie – nepasiteisina. O kur dar galimybė tikrąją amerikietiško gyvenimo kultūrą pažinti susitikime, kuris vyko šios valstijos Aukščiausiojo teismo teisėjos namuose. Unikalus, nuoširdus ir atviras pokalbis apie daugybę aktualių tiek nacionalinių, tiek ir bendrų tarptautinių temų tiesiog prie jaukaus namų stalo.
Reno, Nevada. Turėjau galimybę susipažinti su organizacija, kurios pagrindinė veikla – jaunų žmonių pilietiškumo skatinimas. Veiklos principai ir unikali sistema ugdo drąsius ir atsakingus piliečius, kurie jau dabar, būdami dar moksleiviai, tiesiogiai dalyvauja valdžios priimamų sprendimų formavime. Nuostabu, kai 7 iš 9 jaunuolių parengtų siūlymų tampa realiai įgyvendintais pokyčiais Nevados valstijoje.
Filadelfija, Pensilvanija. Unikali galimybė iš savo sričių profesionalų, tiesiogiai dirbančių su politinėmis kampanijomis ar gyventojų aktyvumo skatinimu, išgirsti apie praktikoje labiausiai pasiteisinančius sprendimus. Atstovai pasidalijo naudinga patirtimi, į ką svarbu atkreipti dėmesį, siekiant skatinti savo krašto gyventojus būti aktyviems sprendimų priėmime, o tiems, kurie atstovaujame gyventojams, – kaip vengti klaidų ir pateisinti gyventojų lūkesčius. Taip pat apsilankėme organizacijoje, kurios pagrindinis tikslas – kova su patyčiomis ir neapykanta. Buvo itin naudinga diskutuoti apie sprendimus, kurie yra čia kuriami ir diegiami: įvairių formatų mokymai, bendruomenės įtraukimo ir švietimo formos.
Žiūrint į šį laikotarpį ir patirtį, juokaudama sakau, jog tai viena retų kelionių, iš kurios grįžtant gerai, kad oro uoste svėrė tik daiktų bagažą. Pastarieji buvo tikrai lengvesni už žinių, patirčių, daugybę naujų tarptautinių kontaktų ir minčių kiekį, kurį parsivežu į savo namus, į Telšius, į Lietuvą. Man tai neįkainojama tarptautinė patirtis. Esu dėkinga Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadai Lietuvoje ir JAV Valstybės departamentui už suteiktą unikalią galimybę tapti šio Departamento įgyvendinamos Ateities lyderių programos nare.

Būkite pirmas pakomentavęs

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.