Aukščiausiasis Teismas: Savivaldybės administracijos valdininkas – neteisus

Dar 2022 metų lapkričio mėnesį Telšių apylinkės teismo Telšių rūmai išnagrinėjo administracinio nusižengimo bylą dėl kaukės nedėvėjimo. Moteriai Savivaldybės administracijos valdininkas, manytume, turintis daugiau uolumo nei jautrumo, paskyrė 500 eurų baudą. Ją Telšių apylinkės teismas panaikino. Užtat vėliau Telšių apylinkės teismo sprendimą panaikino Šiaulių apygardos teismas, pripažindamas, kad bauda paskirta pagrįstai. Neįtikėtina, bet šią paprastą bylą priėmė nagrinėti Aukščiausiasis Teismas. Ir nustatė, kad Šiaulių apygardos teismo sprendimas naikintinas, paliekamas galioti Telšių apylinkės teismo sprendimas.

Alvydas Ivoncius

Valdininkas paskyrė 500 eurų baudą
Šių metų pavasarį rašėme, kad Telšių rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos užtikrinimo skyriaus vedėjas Artūras Stirbys 2022 metų kovo 9 dieną surašė administracinio nusižengimo protokolą dėl to, kad I. K. 2021 metų lapkričio 27 dieną Telšiuose, Tryškių gatvėje, miesto turgaus mėsos paviljone, uždarose patalpose nedėvėjo nosį ir burną dengiančios kaukės. Moteris, prašoma užsidėti kaukę, to nepaisė. Todėl, valdininko manymu, I. K. sukėlė pavojų išplisti COVID-19 ligai, nevykdė Telšių rajono savivaldybės administracijos pareigūnų teisėtų reikalavimų, nepateikė asmens dokumentų, taip pat dokumentų, leidžiančius nedėvėti apsauginės kaukės. Valdininkai moteriai paskyrė 500 eurų baudą.
I. K. Telšių apylinkės teismui pateikė skundą, kuriuo su A.Stirbio nutarimu nesutiko ir prašė jį panaikinti, pripažinti valdininko veiksmus, nagrinėjant administracinio nusižengimo bylą, neteisėtais. Moteris teismui paaiškino, kad administracinio nusižengimo byla buvo išnagrinėta formaliai, neištyrus objektyvių bylos aplinkybių. Bylos nagrinėjimo metu ji teikė rašytinius įrodymus, kad yra neįgali ir negali kvėpuoti užsidėjusi medicininę kaukę, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta.
Moteris teismui aiškino, kad su savimi turėtus dokumentus pateikė valdininkui. Tačiau A. Stirbys nepagrįstai atsisakė prijungti prie bylos pateiktas pažymas, neteisėtai skyrė baudą, todėl jo veiksmai turi būti pripažinti neteisėtais.
Savivaldybės administracija, aišku, su moters argumentais nesutiko. Valdininkai teigė, kad I.K. nepagrįstai uždarame miesto turgaus paviljone nedėvėjo nosį ir burną dengiančios kaukės, nevykdė teisėtų pareigūnų reikalavimų užsidėti kaukę, pateikti asmens dokumentus ir dokumentus, leidžiančius nedėvėti kaukės. O I.K. tik po veikos padarymo kreipėsi į gydytoją dėl pažymos apie ligą suteikimo.

Teismas, skirtingai nei valdininkas, vadovavosi ir žmogiškumu
Teisme niekas neginčijo, kad I.K. nedėvėjo kaukės. Tačiau teismas vertino, ar ji privalėjo tą kaukę dėvėti. Anot teismo, šiai bylai labai svarbi aplinkybė buvo ta, kad I.K. nuo 2003 metų gruodžio 18 dienos neterminuotai nustatytas 35 procentų darbingumas, diagnozuota mišri bronchinė astma, vidutinio sunkumo liga. Todėl dėl tokios sveikatos būklės su veido kauke jai kvėpavimas yra apsunkintas. 2022 metų birželio 22 dienos medicininiame pažymėjime nurodyta, kad pareiškėja serga sunkios formos bronchų astma, nerekomenduojama nešioti burną ir nosį dengiančių kaukių.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ (Nr.93)