Tyrimą nutraukė, nors nelabai ką ir tyrė

Paskutiniajame Savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos posėdyje nutarta nutraukti tyrimą pagal anoniminį skundą. Jame buvo rašoma, kad Telšių senelių globos namų automobiliai remontuojami direktorės dukters uošvio firmoje. Ankstesniame posėdyje komisija nutarė tyrimą pradėti, o štai paskui balsų dauguma nutraukė, nors, regis, nieko ir netyrė.

Alvydas Ivoncius

Skundo informacija pasitvirtino
Telšių senelių globos namams vadovauja Ernesta Jokšienė. Pasirodo, anoniminiame skunde būta teisybės – įstaigos automobiliai išties buvo remontuojami direktorės dukters uošvio firmoje.
Telšių senelių globos namai, skirtingai nei kai kurios kitos įstaigos, Antikorupcijos komisijai pateikė gana išsamią medžiagą.
Komisijai Telšių senelių globos namų direktorė E.Jošienė pranešė, kad sutartis dėl įstaigos transportų priemonių remonto ir priežiūros buvo pasirašyta 2023 metų rugpjūčio 3 dieną. Pasak direktorės, pasirenkant firmą, buvo laikomasi visų viešuosius pirkimus reglamentuojančių teisės aktų. Tačiau, pasirodo, sausio mėnesį sutartis nutraukta.
Kaip pastebėjo komisijos pirmininkas Algirdas Bacevičius, direktorės paaiškinime yra keistų faktų. Direktorė teigia, kad jos dukra už automobilių remonto firmos savininko ištekėjo 2023 metų liepos mėnesį. Ištekėjo tai ištekėjo, lyg ir nieko keisto. Bet štai E.Jokšienė, tarsi turėdama pranašiškų gebėjimų, nusprendė kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją ir klausti, ar ji nepažeistų viešų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo. Kodėl nepažeistų? O todėl, jei jos dukters sutuoktinio tėvas turėtų automobilių remonto firmą ir Telšių senelių globos namai tą firmą pasirinktų prižiūrėti ir remontuoti automobiliams. Anot Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, direktorei šiuo atveju rekomenduotina nusišalinti nuo sprendimų priėmimo.

Retas, bet įtartinas įžvalgumas
Lyg viskas ir painoka. Tačiau tuoj bus aiškiau. Telšių senelių globos namuose atsakinga už viešuosius pirkimus yra vyr. specialistė Ingrida Teniukienė. Ji 2023 metų birželio 6 dieną priėmė sprendimą nušalinti E.Jokšienę nuo visų reikalų, susijusių su transporto priemonių priežiūros paslaugų pirkimu. O E.Jokšienės dukra už automobilius remontuojančios firmos savininko ištekėjo tik liepos mėnesį. Dar įdomiau – sutartis dėl automobilių remonto pasirašyta rugpjūčio mėnesį. Lyg turėtume suprasti, kad E.Jokšienė sugebėjo įžvelgti, kad dar tik būsimo dukters uošvio firma dalyvaus konkurse ir net jį laimės. Pasirodo, E.Jokšienė tikrai įžvalgi, mat 2023 metų birželio 6 dienos rašte parašė, kad nusišalinimo priežastis štai tokia: „Mano dukra šių metų liepos mėnesį tuokiasi, jos būsimas uošvis turi transporto priemonių įmonę“.
Na, gal būsimas uošvis prasitarė, kad jo firma dalyvautų konkurse. Tačiau pati E.Jokšienė paaiškinime Antikorupcijos komisijai rašė esą „Pažymiu, jog su minėtos transporto remonto paslaugas teikiančios firmos savininku jokių komunikacijų nevedu, nesusitikinėju ir kartu jokių bendrų reikalų neturiu“.

Konservatoriui Mantui Servai kažkodėl viskas tvarkoje
Antikorupcijos komisijoje direktorę energingai ir, manytume, net emocionaliai, gynė konservatorius Mantas Serva. Jei trumpai drūtai – jis čia nieko blogo neįžvelgė. Užtat jis pareiškė nujaučiantis, kas galėjo skundą parašyti. Tarsi tai, o ne skundo turinys būtų svarbiausia. M.Serva samprotavo apie pasirenkamų paslaugų kokybę. Neva kas čia blogo, jei nori gauti geresnę paslaugą? Žinoma, nieko blogo, tačiau ar vien direktorės dukters uošvio firma Telšiuose tas geresnes paslaugas sugeba teikti?
Beje, kažkodėl Antikorupcijos komisijoje nė nepasidomėta, o kiek konkurse buvo dalyvių, kodėl pasirinkta būtent direktorės dukters uošvio, o ne kuri nors kita firma?
Deja, Antikorupcijos komisijai nebuvo pateikta konkurso medžiaga, pagal kurią būtų galima nuspręsti, kokios dalyviams sąlygos keltos, kiek būta pretendentų ir kodėl būtent pasirinkta direktorės dukters uošvio firma. Nors tokios medžiagos nepateikta, M.Serva pareiškė direktorės veiksmuose korupcijos neįžvelgiantis.
Kaip sakoma, būkim biedni, bet – teisingi. Nelengva patikėti, kad įstaigos vadovas (netaikome to konkrečiai E.Jokšienei) neturi ar negali daryti įtakos pavaldiniui, atsakingam už viešuosius pirkimus, net jei ir nusišalina nuo sprendimų priėmimo.
Antikorupcijos komisija tyrimą nusprendė nutraukti, nors, regis, nieko rimtai ir netyrė. Nebuvo apklausta nė pati direktorė, kadangi ji pranešė negalėsianti dalyvauti posėdyje. Lyg ir reikėjo vien dėl šios aplinkybės klausimo nagrinėjimą palikti dar kitam posėdžiui. Taigi, manytume, tyrimas nutrauktas nieko nė neištyrus, mat M.Servai pritarė ir kiti komisijos nariai.

Remontas kainavo tūkstančius
E.Jokšienė komisijai pateikė automobilių remonto sąskaitas. Tiesa, tos sąskaitos ne visada itin detalios. Kita vertus, vien specialistai galėtų nuspręsti, ar nepermokėta. Štai už paruošimą techninei apžiūrai, tepalo keitimą, važiuoklės remontą sumokėta 650 eurų. Už kito automobilio paruošimą techninei apžiūrai, kažkokius suvirinimo darbus sumokėta 700 eurų.
Telšių senelių globos namai direktorės dukters uošvio firmoje remontuodavo du automobilius: „Peugeot Partner“ ir „VW Sharan“. 2022-2023 metais už pirmo automobilio remontą išleista 3 tūkst. 742, o už antro – 2 tūkst. 819 eurų.
Gal čia ir viskas pagrįsta. Įdomu, kokį vaizdą matytume, jei kas nors patikrintų, kiek kainuoja visų Savivaldybei priklausančių įstaigų ir įmonių automobilių remontai? Ar kartais nėra taip, kad, prisidengiant valdiškais automobiliais, remontuojamos nuosavos „mašinytės“?