„Telšių butų ūkis“ nuolat metus baigia nuostolingai

Savivaldybei priklauso keturios įmonės: „Telšių butų ūkis“, „Telšių vandenys“, „Telšių autobusų parkas“ ir „Telšių šilumos tinklai“. Savivaldybės taryba patvirtino šių įmonių ataskaitas. Manytume, skaitytojams būtų įdomu sužinoti, kaip pernai sekėsi Savivaldybei priklausančioms įmonėms. Šį kartą informacija apie Savivaldybės įmonės „Telšių butų ūkis“ veiklą.

Alvydas Ivoncius

Vidutinis darbo užmokestis didėjo
Kaip ir visos įmonės, taip ir „Telšių butų ūkis“ turėjo valdybą, kuri brangokai kainavo. Todėl 2023 metų spalio 31 dienos potvarkiu meras Tomas Katkus nuo 2023 metų gruodžio 18 dienos valdybą panaikino. Kaip, beje, ir kitų įmonių valdybas.
Pagal ataskaitą, 2022 metų gruodžio 31 dieną „Telšių butų ūkyje“ dirbo 66, 2023 metų gruodžio 31 dieną – 58 darbuotojai. 2023 metais 22 darbuotojai priimti, 34 atleisti. Vidutinis darbuotojų skaičius 2023 metais – 60, 2022 metais – 65.
Vidutinis darbo užmokestis nuo 1 tūkst. 70 eurų 2019 metais pernai padidėjo iki 1 tūkst. 332 eurų.

Pertvarkė įmonės struktūrą
Pernai „Telšių butų ūkis“, kaip rašoma ataskaitoje, ėmėsi šiokios tokios savo struktūros pertvarkos. Bet, kaip kartais būdinga šiai įmonei, ėmė ir pastatė arklį prieš vežimą. 2023 metų spalio 5 dienos protokolu valdyba patvirtino atnaujintą įmonės organizacinę struktūrą, kuri įsigaliojo atbuline data – nuo 2023 metų spalio 1 dienos.
Ataskaitoje aprašoma pernykštė įmonės struktūros pertvarka. Dėl didesnės kontrolės, atsakomybės ir aiškesnio valdymo buvo sukurti trys nauji padaliniai, atsižvelgiant į patikėtas ir vykdomas funkcijas: Transporto ir teritorijos priežiūros (TTP), Techninės priežiūros, administravimo ir renovacijos (TPAR) ir Remonto, statybos ir techninio aptarnavimo (RSTA) padaliniai.
Buvo atsisakyta statinių priežiūros inžinieriaus ir specialisto techninei priežiūrai – jų funkcijos pavestos TPAR padalinio vadovui. Taip pat buvo panaikinta specialisto Savivaldybės būsto administravimui, vyresniojo specialisto renovacijai ir specialisto renovacijai pareigybės – šių funkcijų vykdymą perėmė TPAR padalinio administratoriai, kurių darbą kuruoja naujai sukurta projektų vadovo pozicija. Buvo vertinami esamų darbuotojų gebėjimai, buvo siūlomos jų kompetenciją atitinkančios pareigos. Dešimčiai darbuotojų pasiūlyta pereiti į naujas pareigas, iš jų penki darbuotojai sutiko, kiti buvo atleisti, išmokant išeitines išmokas.
Atsižvelgiant į veiklos audito rezultatus, buvo panaikinta administratoriaus atsakomybė, kadangi jo vykdoma funkcija iš esmės nėra reikalinga įmonei. Vietoje administratoriaus sukurta personalo ir klientų aptarnavimo specialisto pareigybė, kuri tinkamai valdo, savalaikiai atnaujina personalo dokumentus.

Veikla labai plati
„Telšių butų ūkis“, be kitos veiklos, rūpinasi daugiabučių namų renovacija ir administravimu, prižiūri šilumos sistemas. Matyt, ne visi gyventojai tuo buvo patenkinti, kadangi pernai šešių daugiabučių namų žmonės pasirinko kitą savo namų šilumos sistemų prižiūrėtoją.
Pajamų įmonė gauna už daugiabučių namų administravimą, namų renovacijos organizavimą ir priežiūrą, kitas daugiabučiams namams teikiamas paslaugas, statybų, santechnikos, elektros įrangos remonto darbus, teritorijų priežiūrą, žalienų tvarkymą ir kitą veiklą.

Įsigijo šiek tiek technikos
Pernai įmonė įsirengė lauko pastoginę transporto priemonėms, kainavusią 4 tūkst. 932 eurų.
2023 metais įsigijo transporto priemonių, jų įrenginių, prietaisų už 48 tūkst. 511 eurų: automobilį „Mitsubishi Colt GRP097“ už 1 tūkst. 311 eurų, traktorių „John Deere 2038R T0419D“ už 32 tūkst. eurų, barstytuvą „Pronar PS250“ už 2 tūkst. 200 eurų, pjaunamąją „John Deere Autoconnect 60D“ už 5 tūkst. 500 eurų ir kitokios technikos. Didžioji technikos dalis įsigyta lizingo būdu.
Iš viso įmonė turi 187 vienetus ilgalaikio turto: pastatų, automobilių, kompiuterinės įrangos ir panašaus. Turto likutinė vertė – 843 tūkst. 488 eurai.

Nuostoliai vis didėja
Panašu, pernai įmonės veikla nebuvo sėkminga. Beje, jau ne vienerius metus iš eilės. Įmonė vietoje pelno nuolat patiria nuostolių: 2020 metais – 42 tūkst. 299, 2021 metais – 65 tūkst. 312, 2022 metais – 88 tūkst. 555, 2023 metais – net 245 tūkst. 735 eurus. Tiesa, įmonės pajamos augo nuo 1 mln. 70 tūkst. eurų 2020 metais iki 1 mln. 411 tūkst. 879 eurų 2023 metais. Panašu, kuo daugiau įmonė gaudavo pajamų, tuo didesnį patirdavo nuostolį.
Pagal ataskaitą, nuostolingiausios veiklos – darbų užsakymai, kuriuos atlieka santechnikai, statybininkai ir elektrikai, teritorijos priežiūra. 2023 m. iš šių veiklų patirtas apylygis nuostolis po 62 tūkst. 399 eurus. Taip pat nuostolinga buvo teritorijų priežiūra, patirtas 62 tūkst. 342 eurų nuostolis.
2023 metais nelaimėti viešieji pirkimai Masčio ežero pakrantei tvarkyti, viešųjų erdvių priežiūrai. Beje, ankstesniais metais, nepaisant teisės aktų, šiuos darbus Savivaldybė tiesiog buvo atidavusi „Telšių butų ūkiui“, nerengdama viešųjų pirkimų konkursų.
Paslaugų savikaina 2023 metais sudarė 1 mln. 165 tūkst. eurų – tai 285 tūkst. eurų arba 32,4 procento daugiau nei 2022 metais. Didžiąją darbų savikainos dalį sudaro darbo užmokesčio sąnaudos – 64 procento.

1 Komentaras

  1. Kol savivaldybė samdė tol dar gyvavo. O rinkos sąlygomis be šansų. Turit ssmdyti ne politiką, o iš verslo įmonės direktorių. Prie tokių apimčių, ten max 40 žmonių gali dirbti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.