„Užkeikimai“ Savivaldybėje: pinigai išleidžiami „bele kam“, kontrolės – nėra

Asmens su negalia teisių agentūra patvirtino tai, kas it kiečiai dirvoje akivaizdžiai kyšo Telšių rajono savivaldybėje: skirti pinigai naudojami ne pagal paskirtį, stokojama kontrolės. Netinkamai panaudojus pinigus, skirtus asmeninei pagalbai teikti, Savivaldybės administracija įpareigota grąžinti net 42 tūkst. eurų. Turbūt neverta klausti, ar pinigai bus išieškoti iš kaltininkų – to mūsiškėje Savivaldybėje labai vengiama.

Alvydas Ivoncius

Pareikalavo grąžinti beveik 43 tūkst. eurų
Minėta agentūra kontroliuoja, kaip savivaldybės naudoja pinigus neįgaliųjų asmeninei pagalbai teikti. Socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintas Asmeninės pagalbos poreikio nustatymo ir asmeninės pagalbos teikimo aprašas nustato asmeninės pagalbos poreikį neįgaliesiems, kuriems nustatytas neįgalumo lygis arba 55 procentų ir mažesnis darbingumo lygis, arba specialiųjų poreikių lygis.  Už asmeninės pagalbos teikimo organizavimą ir jos kokybės užtikrinimą atsako savivaldybių institucijos. Asmeninę pagalbą teikia savivaldybės vykdomosios institucijos paskirti savivaldybių įsteigti paslaugų teikėjai arba pagal sudarytas sutartis kiti viešai pasirenkami fiziniai ar juridiniai asmenys. Konkrečią pagalbą žmogui jo namuose teikia priskirtas asistentas.
Jis padeda rūpintis asmens higiena (apsirengti, nusiprausti, nusimaudyti, pasinaudoti tualetu); lydi į sveikatos priežiūros ir kitas valstybės ar savivaldybės institucijas, įstaigas, organizacijas, darbą, laisvalaikio praleidimo vietą ir kitur; jei reikia, padeda eiti; jei būtina, padeda ir pavalgyti, tinkamai vartoti vaistus, laikytis dienos režimo ir panašiai. Paprastai kalbant, asmeninis asistentas padeda neįgaliam žmogui gyventi.

Taigi lėšos turėjo būti skiriamos padėti neįgaliesiems. Dalis pinigų galėjo būti išleidžiama ne vien kaip atlyginimas asistentui, bet ir būtinoms pagalbai teikti prekėms įsigyti. Tokių prekių pirkimas turėjo būti suderintas su Savivaldybės administracija.
Asmens su negalia teisių agentūra, atlikusi 2022 metais skirtų pinigų panaudojimo patikrinimą, konstatavo ir pareikalavo: „Išanalizavę ir įvertinę visus pateiktus dokumentus ir informaciją, konstatuojame, kad ne visos asmeninės pagalbos teikimo lėšos, skirtos Telšių rajono savivaldybės administracijai, panaudotos pagal tikslinę paskirtį, t. y. jų panaudojimas nesietinas su asmeninės pagalbos teikimu. Atsižvelgiant į tai, vadovaujantis Lėšų naudojimo tvarkos aprašo 29 punktu, prašome nedelsiant grąžinti Agentūrai 42 909,16 Eur“.

Pamėgo mokymus, bet labiausiai – užsienyje
Agentūra detaliai surašė viską, kam netinkamai išleisti pinigai. Šis ilgas sąrašas šokiruoja: kaip galima taip naudotis neįgaliesiems padėti skirtais pinigais?
Telšių sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija pinigus lengva ranka naudojo visokiems „mokymams“. Dalyvauta kvalifikacijos tobulinimo seminare „Intervizijos organizavimas ir vedimas profesinėje veikloje“ (Čekija ir Austrija), tokiu pat tikslu keliauta į Dubrovniką (Kroatija). Anot Asmens su negalia teisių agentūros, pateiktos seminarų programos tiesiogiai nesusijusios su asmeninių asistentų funkcijų atlikimu. Tie „mokymai“ kainavo apie 6 tūkst. eurų.
Samdyti lektoriai įvairioms paskaitoms apie psichikos ligas skaityti ir tam išleista tūkstančiai eurų.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ (Nr. 48)

 

Būkite pirmas pakomentavęs

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.