Opozicija, pareigų dalybos ir „šedviliškas“ kuriozas

Spalio pabaigoje Savivaldybės tarybos posėdyje paaiškėjo, kad Taryboje jau keli mėnesiai nėra… opozicijos. Faktiškai, žinoma, ji lyg ir yra, tačiau teisiškai – ne. Lyg maža to, Kontrolės komiteto, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkai veikia neteisėtai.

Alvydas Ivoncius

Pamiršo, ko reikalavo įstatymas
Pasirodo, anot posėdyje dalyvavusio Vyriausybės Šiaulių ir Telšių apskrityse atstovo Rimvydo Pilibaičio, kai praėjusią vasarą sugriuvo valdančioji koalicija, jai atsikratant Demokratų sąjungos frakcijos „Vardan Lietuvos“, pastaroji rugpjūčio mėnesį pasiskelbė esanti opozicijoje. Tokiu atveju Savivaldybės tarybos opozicija, kaip visuma, turėjo būti formuojama iš naujo. Ir ji iš naujo turėjo išsirinkti opozicijos lyderį, kuriuo buvo Algirdas Bacevičius. Taigi, anot R.Pilibaičio, A.Bacevičius opozicijos lyderio „antpečius“ nešioja nepagrįstai.
Tiesa, nauja opozicija turėjo susiformuoti per du mėnesius, tad spalio pabaigoje įvykusiame Tarybos posėdyje ji ir turėjo būti paskelbta. To nepadaryta. O kas už tai atsakingas? Tarybos darbą organizuoja meras, jis lyg ir turėjo perspėti opozicines frakcijas dėl visų šių aplinkybių. Bet – neperspėjo. Savivaldybės teisininkai vėlgi viską praleido pro pirštus, nieko neįspėdami.
Frakcijos gali veikti kaip opozicinės, tačiau opozicija, kaip visuma, atsiranda tik susitarus visoms opozicinėms frakcijoms. O į vieningą visumą turi susijungti visi opozicijos nariai. Jei, sakykime, kuris nors vienas „politiškai užsiožiuos“, tai toji visuma ir nesusidarys. Lyg maža to, visi privalo susitarti dėl opozicijos lyderio.

Reikėjo naujai paskirti komisijų pirmininkus
Iki iš valdančiosios koalicijos praėjusią vasarą pašalinant „demokratus“, opoziciją sudarė Tautos ir teisingumo sąjungos frakcija (trys nariai), iš jos pasitraukęs Martinas Leščiauskas ir trys „valstiečiai“. Tačiau rugpjūčio mėnesį opozicijos suole, nors ir ne savo valia, atsisėdo ir penki Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai.
Kontrolės komiteto, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkų pareigos pagal Vietos savivaldos įstatymą priklauso opozicijai. Ne opozicinėms frakcijoms, o opozicijai, kaip visumai. Opozicija gali į Kontrolės komiteto, Antikorupcijos ir Etikos komisijų pirmininkus pasiūlyti savo atstovus.
Kontrolės komitetui vadovavo „valstietis“ Imantas Motiejūnas, Etikos komisijai – jo bendrapartietė Vilma Rumšienė, Antikorupcijos komisijai – A.Bacevičius. Kai rugpjūtį „demokratai“ pasiskelbė esantys opozicinė frakcija, kaip minėta, turėjo susidaryti nauja opozicinė visuma, kuri privalėjo per du mėnesius pasiūlyti savo atstovus į Kontrolės komiteto, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkus. Kadangi tai laiku nepadaryta, pirmininkų veikla nebegalima, kol jie nebus naujai paskirti.

Nenori „garažinio“ vadovavimo
Po Savivaldybės tarybos posėdžio A.Bacevičius paragino opozicines frakcijas susirinkti ir viską aptarti. Iš pradžių „demokratai“ atsisakė, bet paskui sutiko. Tačiau dėl opozicijos lyderio, minėto komiteto ir komisijų pirmininkų susitarti nepavyko. Anot A.Bacevičiaus, „demokratai“ neva užsigeidė visų pareigų, kas, aišku, nepriimtina kitiems. Be to, esą jie nenori, kad opozicijai vadovautų „iš garažo išėjęs“ A.Bacevičius.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narės Vilmos Šakienės vėliau, po posėdžio, paklausėme, kokia jos ir frakcijos narių nuomonė dėl bendros opozicijos sudarymo, dėl Kontrolės komiteto, Etikos ir Antikorupcijos komisijos pirmininkų pareigų pasiskirstymo, V.Šakienė atsakė, kad tai turėtų nuspręsti partijos valdyba.

Nesutarimai gali viską sužlugdyti
Jei visos opozicinės frakcijos nesusivienys į visumą, tai jokio opozicijos lyderio ir nebus. Mat pagal Vietos savivaldos įstatymą, „Savivaldybės tarybos opozicija – Savivaldybės tarybos mažumai priklausančių ir Savivaldybės tarybos posėdyje viešu pareiškimu, įteiktu posėdžio pirmininkui, opozicinėmis pasiskelbusių Savivaldybės tarybos narių frakcijų, Savivaldybės tarybos narių grupių, į jokią frakciją ar grupę nesusivienijusių Savivaldybės tarybos narių visuma, pateikusi savo veiklos kryptis“.
Opozicijos lyderis renkamas nuo šios visumos, jei, aišku, ji susidaro. Pakanka, kad opozicijos lyderio kandidatūrai pritartų daugiau nei pusė opozicijos narių.
Kieno nors „politinis gobšumas“ ar „politinis užsiožiavimas“ gali sutrukdyti susidaryti opozicijai kaip visumai, todėl nebus galima paskirti ir opozicijos lyderio.
Kaip minėta, Kontrolės komiteto, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkų pareigos priklauso opozicijai.
Pagal Vietos savivaldos įstatymą, Kontrolės komiteto pirmininką iš komiteto narių deleguoja Savivaldybės tarybos opozicija raštu, pasirašytu daugiau kaip pusės visų Savivaldybės tarybos opozicijos narių ir viešai įteiktu Savivaldybės tarybos posėdžio pirmininkui. Jei opozicija, kaip visuma, nesusidarys, Kontrolės komiteto pirmininkas iš jo narių, priklausančių opozicinėms frakcijoms, bus skiriamas Taryboje balsavimu. O čia jau atsiras proga valdantiesiems pritarti jiems parankiai kandidatūrai. Lygiai tas pats gali nutikti ir dėl Etikos bei Antikorupcijos komisijų pirmininkų.

Nežino, kuriame suole nori sėdėti
Minėta, opozicijoje yra šios frakcijos: Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ (5 nariai), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (3 nariai), Tautos ir teisingumo sąjungos (3 nariai). Dar vienas Savivaldybės tarybos narys, likęs opozicijoje Martinas Leščiauskas, nepriklauso jokiai frakcijai.
Vis dėlto, pasirodo, vienas Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Linas Šedvilas gerai nė nežino, ant kurio suolo norėtų sėdėti. Interviu „Kalvotajai Žemaitijai“ jis pareiškė: „Mūsų frakcija išėjo į opoziciją, bet aš pasakiau, kad lieku pozicijoje, nes kitaip nė nežinosiu, kas ten šnekama“. O kai panorome pasitikslinti L.Šedvilo poziciją, jis pareiškė esą sakęs, kad liksiu pozicijoje. Neva netiksliai pacituoti jo žodžiai.
Tačiau L.Šedvilas patvirtino norintis pritapti prie valdančiosios daugumos. Neva anksčiau apie tai ir su meru kalbėjo, klausė, ar priimtų į koaliciją. Tačiau kažkodėl laukė Seimo rinkimų. O dabar tvirtai nežino, kaip pasielgtų. Lyg ir norėtų į valdančiąją daugumą, nes galėtų labiau Varniams padėti, lyg ir opozicijoje galėtų likti. Pasak L.Šedvilo, kokį sprendimą priims, priklausys nuo tolimesnių vietinės politikos įvykių.

Būkite pirmas pakomentavęs

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.