
Praėjusį ketvirtadienį Telšių kultūros centro salėje įvyko susitikimas su žinomu keliautoju ir tinklaraštininku Aurimu Valujavičiumi. Mėgstantiems apie individualias keliones pasakojančias tinklalaides ar Youtube filmus, A. Valujavičius buvo žinomas jau senokai. Dar prieš keletą metų lietuvišką Youtube turinį kuriančiam jaunuoliui pavyko surinkti per 100 tūkstančių prenumeratorių. Tačiau visuotinai šis keliautojas išgarsėjo 2023-iaisiais, kai vienas valtimi perplaukė Atlanto vandenyną. Apie tokią žygdarbiu žiniasklaidoje vadintą kelionę nieko negirdėjusio lietuvio turbūt reikėtų gerai paieškoti. Nenuostabu, kad gyvai keliautoją pamatyti panoro nemažai telšiškių, kurių neatbaidė ir palyginti brangūs – 20 ir daugiau eurų kainavę bilietai.
Stasys Katauskas
Pradėjo nuo dviračio
Susitikime A. Valujavičius pasakojo, kaip pradėjo keliauti, kaip pamažu brendo vis drąsesni planai, kaupėsi patirtis, formavosi supratimas, ko siekti, kaip brendo tikslas ne tik keliauti, bet ir užsidirbti iš kelionių. Žinoma, tai atėjo ne iš karto. „Pirmoji mano transporto priemonė buvo dviratis“, – pasakojo keliautojas. 2015-aisiais dviračiu jis nuvažiavo nuo Kauno iki Klaipėdos, ten sėdo į keltą ir po kurio laiko išsilaipino Švedijoje. Nuo ten toliau keliavo dviračiu daugiau kaip tūkstantį kilometrų link šiaurinės Norvegijos, pakeliui filmuodamas savo kelionę. „Pasiūlau tada apie kelionę pasakoti portalui 15min.lt“, – kalbėjo keliautojas. Taip atėjo pirmosios pajamos ir supratimas, kad jeigu nori užsidirbti, turi kažką parduoti, arba, kad jeigu ko nors prašai, turi rasti, ką galėsi mainais pasiūlyti už finansinę paramą. A. Valujavičius portalui pardavinėjo reportažus iš savo kelionės ir, žinoma, savo laiką, skirtą tiems reportažams kurti. Atėjo ir suvokimas, kiek toli galima nuvažiuoti tokia paprasta transporto priemone kaip dviratis.
Antroji didelė A. Valujavičiaus kelionė buvo į Namibiją. Pastaroji kelionė uždarbio neatnešė, priešingai, kainavo 1900 eurų, įskaitant skrydį į ir iš Namibijos. Tačiau atnešė daug patirties ir pamokų. „Pamenu, tada pinigus taupiau mašinai, tuos 1900 eurų“, – pasakojo keliautojas. Vienok, internete pamatęs, jog renkama grupė žygiui dviračiais per Namibiją, jis ilgai negalvojo ir nutarė, kad geriau prisijungs prie tos grupės.
Trečioji, sąlyginai lokali, tačiau daug ką nulėmusi A. Valujavičiaus kelionė buvo baidare per Nemuną. Nuo pat Nemuno ištakų Baltarusijoje iki upės deltos, kur Nemunas įteka į Kuršmares. Tada keliautojas dar nežinojo, kad ateityje plauks per Atlantą, bet supratimas, jog gali ir plaukti, jau formavosi.
Kelionių filmavimas
„Dauguma žmonių iš pradžių užsidirba pinigų, po to keliaudami juos išleidžia ir vėl dirba, kad galėtų keliauti“, – pasakojo A. Valujavičius. Jis išsikėlė sau tikslą – keliones paversti pajamų šaltiniu. Patogiausia tą padaryti buvo filmuojant ir savarankiškai rodant reportažus iš savo kelionių, juolab, kad patirties tą daryti vaikinas turėjo. Sekdamas kitų keliautojų video Youtube platformoje, keliautojas suprato, kad žmonėms įdomiausia, kuomet kelionę gali žiūrėti kaip serialą, kurio tęsinio nežino nei jie, nei pats serialo kūrėjas. Be abejo, tai įpareigoja kasdien parengti ir į savo Youtube kanalą įkelti apsibrėžtos trukmės filmą. Tai sunku, nes tu ne tik mini dviratį, bet ir turi pats tą kelionę filmuoti, po to rasti laiko prifilmuotą medžiagą sumontuoti taip, kad galutinis rezultatas būtų patrauklus žiūrovui. Jei nori pritraukti didelės auditorijos dėmesį, turi ir kažką išmanyti apie vietas, kuriomis keliauji. Bet tik taip galima užsiauginti tokio didumo auditoriją, kuri jau pradėtų atnešti žinomumą ir pajamas.
Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ (Nr.84)