Apleistų sodybų savininkai grasina net teismais

Tryškių seniūnas Antanas Jokubauskas pasiūlė dėmesį atkreipti į apleistas sodybas, nepuošiančias miestelių. Pasirodo, priversti savininkus susitvarkyti savo valdas nėra lengva.

Kaip Redakcijai pranešė Tryškių seniūnija, seniūnaičiai padeda atlikti apleistų (bešeimininkio turto) sodybų registraciją. Seniūnijoje jų bus ne viena dešimtis.
Seniūnija savo „Facebook“ paskyroje paskelbė: „Primename, kad apleisti žemės sklypai apmokestinami 4 procentų žemės mokesčio ir žemės nuomos mokesčio už valstybinę žemę tarifu.
Į apleistų žemės sklypų sąrašus įtraukiami neprižiūrimi žemės sklypai. Žemės sklypas apleistas, kai yra vienas ar keli iš šių požymių: sklype formuojamas sąvartynas, sklype laikomos (išskyrus tam skirtas vietas) statybinės ir (ar) teršiančios aplinką medžiagos ar daiktai (akivaizdžiai netvarkingos, techninių reikalavimų neatitinkančios transporto priemonės, jų dalys, nenaudojami statybiniai vagonėliai, laikinieji statiniai ir panašiai), kaupiamos šiukšlės, padrikai išpiltas statybinis laužas, sklypas apaugęs krūmais, sumedėjusiais augalais (išskyrus želdinius), avarinės būklės medžiais, nešienaujamas, nešienauta žolė išdegusi, ir panašiai. Žemės sklypai turi būti naudojami, prižiūrimi ir tvarkomi taip, kad būtų tinkami naudoti pagal pagrindinę žemės naudojimo paskirtį ir naudojimo būdą“. Deja, pasirodo, seniūnaičiai teigia, kad susiduria su dideliu tokių sodybų šeimininkų pasipriešinimu ir piktumu.
Be to, nėra paprasta išsiaiškinti, kas valdos savininkas.
Paklaustas, su kokiomis problemomis susiduria, Tryškių seniūnas Antanas Jokubauskas Redakcijai rašė, kad seniūnas viešoje „Regia.lt“ svetainėje gali matyti, ar valda įregistruota, bet pavardžių nemato, todėl rasti savininkus būna sunku. Yra tokių sodybų, kurių šeimininkai mirę, o bešeimininkiu turtas gali būti paskelbtas tik po keleto metų. Sunku ir tada, kai šeimininkai išvykę į užsienį. Su kelių apleistų sodybų šeimininkais pavyko susitarti, jie sutvarkė ar iš dalies aptvarkė sklypus. Pernai seniūnijos ūkvedis, netekęs kantrybės, kiek aptvarkė apleistas sodybas, o supykę savininkai grasino teismais ir baudomis.
Atėję pas seniūną žmonės skundžiasi apsileidėliais, nes šie pasiunčia ant trijų raidžių ir pasiūlo skųstis nors ir Prezidentui, nes nebijo baudų. Savivaldybė ruošia tvarką, numatančią maksimalų mokestį už nepriežiūrą.
Apleistų sodybų problema būdinga ne tik Tryškiams. Deja, ir pačiuose Telšiuose matome apleistų, nebeprižiūrimų, yrančių pastatų.
Regis, bent minimaliai savininkams susitvarkyti jiems priklausančias valdas nereikia nei daug pastangų, nei pinigų. Matyt, čia kyšo požiūris: kas man darbo, juk ten negyvenu. O kad kiti žmonės piktinasi, ne visiems rūpi. Tiesa, rajone galima rasti nemažai pavyzdžių, kai negyvenamos sodybos tvarkomos, sklypai prižiūrimi. Tryškių seniūnijos Redakcijai atsiųstose nuotraukose: apleistos sodybos Tryškiuose. („KŽ“ inf.)