Individualios veiklos vykdytojams: deklaravimas — jau čia!  

Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, kad šiomis dienomis bus galima pradėti deklaruoti pajamas, kurios vieniems — puiki galimybė papildyti savo kišenės turinį, kai kitiems, deja, jos tampa kur kas lengvesnės. Tai laikas, kada mokesčius dažniausiai moka asmenys,  dirbantys su individualios veiklos pažyma (jeigu nusprendė nemokėti kiekvieną mėnesį). Žinoma, patys pirmi kartai dažniausiai ne tik varginantys, tačiau ir kelia labai daug klausimų, tad į pagalbą Jums atskuba šis straipsnis.
Kalbamės su Rūta, kuri dirba su individualia veikla septynerius metus ir visus juos pati deklaruoja pajamas.

Pajamų žurnalas — būtinas
Žinoma, deklaravimas bus kur kas paprastesnis, jeigu per visus mokestinius metus tvarkingai vedėte pajamas ir išlaidas. Nors šiuo metu pagal VMI pajamų žurnalas nėra būtinas (reikia tik rinkti sąskaitas), tačiau mes, visgi, siūlome juo naudotis, kadangi tai padeda kur kas paprasčiau deklaruoti ir tuo pačiu sekti savo pajamas.
„Aš naudojuosi saskaita123.lt programa online. Ji padeda ne tik greičiau išrašyti sąskaitas, sekti pavedimus, tačiau taip pat ir automatiškai konfigūruoja žurnalą, kuris vėliau leidžia matyti pajamas ir taip paprasčiau nurodyti jas VMI bei deklaruoti“,— pasakoja Rūta. Žinoma, kai kurie veda pajamas popieriniame žurnale, kiti excelyje, tačiau geriau rinktis automatizuotas sistemas. Ne tik dėl laiko taupumo, tačiau ir galimybės išvengti klaidų.

Deklaracijose — tik juridinių asmenų pateikti duomenys
VMI paruošia preliminarias deklaracijas, kuriose matyti trečiųjų asmenų perduotos žinios apie Jūsų pajamas. Tiesa, ne visi žmonės, kurie dirba su IV pažyma, žino, kad trečiuosius duomenis pateikia tik juridiniai asmenys. Štai todėl ne visai galima pasikliauti tais skaičiais, kuriuos matysite prisijungę prie VMI deklaravimo svetainės. Patikslinkite suvedę pajamas, kurios buvo gaunamos iš fizinių asmenų (jeigu teikėte paslaugas, prekes ir jiems).

Konsultantai — Jūsų naudai
„Ne visi žino, kad kiekvienas asmuo, kuris dirba su IV pažyma, būna priskirtas tam tikram konsultantui, kurio darbas — padėti suprasti mokestinius niuansus“,— pasakoja Rūta. „Kai baigėte deklaruoti pajamas — galima susisiekti su asmeniniu konsultantu, kuris tiksliai nurodys — kiek PSD ir VSD Jums reikia sumokėti. Tai padeda išvengti ne tik neprimokėjimų, tačiau ir permokų.“
Asmens, kuris yra Jums priskirtas, kontaktai pateikiami prisijungus prie asmeninės SODROS paskyros skirtos draudėjui/darbdaviui. Gyventojų pajamų mokestis mokamas ne Sodrai, tačiau VMI, tad norėdami sužinoti tikslas mokestines sumas — atitinkamai kreipkitės į VMI konsultantus, kurie šiuo metu pataria nuotoliniu būdu.

Svarbiausia — neskubėti
Prasidėjus deklaracijos bumui, dažniausiai dirbantys savarankiškai labai skuba deklaruoti ir tuo pačiu susimokėti. Žinoma, tai geriau nei laukti paskutinės dienos. Tačiau tuo pačiu svarbu nepamiršti sekti instrukcijas ir tuo pačiu kilus klausimams — klausti. Taip galima išvengti klaidų, kurios vėliau reikalauja nemažai laiko.
„Tiek VMI, tiek Sodros darbuotojos deklaravimo metu yra labai draugiškos. Jos visada stengiasi padėti. Svarbiausia — žmogaus noras gauti tikslią informaciją ir kantrybė“,— patirtimi dalijasi Rūta.