Kovojant prieš nepotizmą, daugėja įdarbintų artimųjų

Paprastai Savivaldybės tinklalapyje ar „Facebook“ paskyroje netrimituojama apie eilinių valdininkų įdarbinimą. Tačiau kažkodėl nuspręsta visiems pranešti, kad pareigas pradėjo eiti A.Trečiokienė.

Nepotizmas yra korupcijos rūšis, kai įdarbinami įtakingų valdininkų ar politikų artimieji. Prieš keletą metų, atlikusi tyrimą, Specialiųjų tyrimų tarnyba paskelbė, kad Telšių rajono savivaldybės administracijoje maždaug ketvirtadalis darbuotojų susiję giminystės ryšiais. Tačiau ir po šio tyrimo artimųjų įdarbinimas Savivaldybės administracijoje ar Savivaldybės įstaigose, įmonėse neišnyko.

Alvydas Ivoncius

Uošvio ir žento „skaidri savivalda“
2019 metais visuomeninis rinkimų komitetas „Mūsų Telšiai“ paskelbė, kad stengsis sukurti skaidrią Telšių rajono savivaldą, mažinant korupcijos, nepotizmo, partijų įsigalėjimo apraiškas. Kaip sakoma, po šiuo siekiu, deja, tik per rinkimus, mielai būtų pasirašę visi politikai. Vis dėlto tai vien skambi deklaracija.
Keisčiausia, kad tokį tikslą įsirašė visuomeninis komitetas, kurio sąraše buvo įrašyti uošvis su žentu Algirdas Žebrauskas su Tomu Lekavičiumi. A.Žebrausko duktė Savivaldybės administracijoje įsidarbino, kai jis dar vadovavo Architektūros skyriui, tačiau po Specialiųjų tyrimų tarnybos pradėto ikiteisminio tyrimo dėl kyšininkavimo pareigas paliko. Telšių teisme A.Žebrauskas buvo išteisintas, kadangi neva vaizdo įraše nematoma, kad jis iš palikto kaip kyšis vokelio išsitraukė pinigus, nors pokalbis liudija, kad būtent kyšis „pirmai pradžiai“ ir buvo siūlomas. A.Žebrauskas apie bandymą jį papirkti nepranešė nei Savivaldybės administracijos vadovams, nei pareigūnams.
Pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Mūsų Telšiai“ sąrašą Savivaldybės tarybos nariais tapo tik uošvis su žentu. Ir abu jie priklausė tai Tarybos narių grupei, kuri pageidavo Savivaldybės administracijos direktoriumi matyti Imantą Motiejūną ir kuri priešinosi jo atstatydinimui iš pareigų. 2020 metų rugpjūtį I.Motiejūnas vis dėlto buvo atstatydintas, tačiau prieš tai jis Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja spėjo paskirti A.Žebrausko dukterį ir T.Lekavičiaus žmoną. Dėl to buvo priekaištauta I.Motiejūnui. Šis teisinosi esą buvo skelbtas konkursas, bet niekas jame nedalyvavo. O čia pastebėsime: skyriaus vedėjos pareigybės aprašyme buvo įrašyti tokie reikalavimai, kad konkurse dalyvauti galėjo nebent skyriaus darbuotojai. O kadangi konkurse niekas nedalyvavo, tai I.Motiejūnui atsivėrė galimybė A.Žebrausko dukterį ir T.Lekavičiaus žmoną paskirti skyriaus vedėja perkėlimo iš pareigų į pareigas būdu. Pasak I.Motiejūno, kiti skyriaus darbuotojai vedėju tapti nepanorėjo…
Lyg maža to, po 2019 metų, „Telšių butų ūkiui“ vadovaujant Adomui Domarkui, siejamam su „valstiečiais“, buvo įsteigtas dar vienas įmonės direktoriaus pavaduotojo etatas. Ir konkursą pareigoms užimti laimėjo Savivaldybės tarybos narys T.Lekavičius. Beje, aiškinta esą būtinai reikia dar vieno įmonės direktoriaus pavaduotojo etato. Kitu pavaduotoju dirbo Artūras Liauzginas, bet vėliau jis paliko pareigas. Joms užimti konkursas nebuvo skelbiamas, galiausiai šis etatas panaikintas. Kaip čia dabar: anksčiau kažkodėl būtinai reikėjo antro įmonės direktoriaus pavaduotojo etato, o paskui užteko ir vieno? A.Žebrauskas ir T.Lekavičius dabar priklauso frakcijai „Už Telšius“. Joje yra dar du buvę tvarkiečiai ir viena liberalė. Ši frakcija bičiuliaujasi su „valstiečiais“. Visi jie neslepia nepasitenkinimo, kad iš pareigų buvo atleisi I.Motiejūnas, Almantas Lukavičius, o patys atsidūrė opozicijoje.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ Nr. 56 (10368)