Dėl aplaidžių valdininkų kaltės – pralaimėtos bylos teismuose

Per rinkimus entuziastingai spekuliuota Respublikos gatvės ir Menų mokyklos temomis. Net ciniškai bandyta neva dėl „įstrigusių“ šių projektų kaltę suversti vien Savivaldybės administracijos direktoriui Tomui Katkui, kai kaltintojai daug už ką buvo ir patys atsakingi. Tačiau dėl Savivaldybės administracijos veiksmų ir rangovų nesugebėjimo dirbti pagal grafikus ilgai užsitęsusios statybos Savivaldybei dėl jos pačios valdininkų kompetencijos stokos sukėlė ir kitokių nuostolių, patirtų bylinėjantis su UAB „Techsis“ teismuose.

Alvydas Ivoncius

Nesėkmė pačioje pradžioje
Viešojoje erdvėje buvo klausiama, ar galima „teisiškai pagrįsti“ 2019 ir 2020 metais Savivaldybės administracijai vadovavusių Imanto Motiejūno ir Almanto Lukavičiaus atsakomybę dėl įstrigusių tuo metu Respublikos gatvės ir Menų mokyklos statybos.
Primename, kad Respublikos gatvės rekonstrukcija prasidėjo 2019 metų rudenį, jau artėjant žiemai, nors sutartis su UAB „Techsis“ ir šios bendrovės partneriais pasirašyta dar 2018 metų spalio 30 dieną. Sutartis galėjo įsigalioti tik pateikus draudimo liudijimą. „Techsis“ 2018 metų lapkričio 7 dieną pateikė Savivaldybei suderintą draudimo bendrovės „Millenium Insurance Company Ltd“ išduotą atlikimo laidavimo draudimo liudijimą, atlikimo laidavimo draudimo raštą (bei dokumentą, patvirtinantį, jog draudikui yra sumokėtas draudimo mokestis).
Respublikos gatvės projektas susideda iš dviejų dalių: vandentvarkos tinklų ir gatvės bei šaligatvių rekonstrukcijos. Taigi sutartį be Savivaldybės administracijos pasirašė ir „Telšių vandenys“. Šioji bendrovė, matyt, labai abejojo „Techsio“ galimybėmis laiku ir kokybiškai atlikti darbus. Be to, „Telšių vandenims“ kėlė įtarimų draudimo liudijimas. Kurį laiką dėl to ginčytasi, galiausiai dėl įtarimų keliančio draudimo liudijimo ir dėl to, kad „Techsis“ neva tinkamai nepaneigė šių įtarimų, buvo nuspręsta, jog pasirašyta sutartis negalioja.
„Techsis“, aišku, kreipėsi į teismą. 2019 metų balandžio 30 dieną Šiaulių apygardos teismas nusprendė, kad Savivaldybės administracija ir UAB „Telšių vandenys“ buvo neteisios, pripažino sutartį galiojančia ir lygiomis dalimis priteisė „Techsiui“ sumokėti 4 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų ir 1 tūkst. 687 eurus žyminio mokesčio.

Šaknys visai kitur
Respublikos gatvės rekonstrukcijos nesklandumų šaknys tikriausiai slypi dar anksčiau, 2018 metais, kai buvo paskelbtas konkursas, kurį laimėjo „Techsis“. Deja, per tiek metų nei meras, nei jo pavaduotojas ar Savivaldybės taryba nė nebandė nagrinėti šio konkurso aplinkybių ir rasti atsakymą į klausimą, kaip laimėti galėjo bendrovė, neturinti gatvių rekonstrukcijos patirties ir net asfaltavimo technikos. Primename, kad konkurse dėl „auksinės“ Saulėtekio gatvės autobusų stotelės reikalauta turėti asfaltavimo techniką.
Vėliau, Savivaldybės administracijos vadovus išvežus į Šiaulių areštinę, kai kurie už statybas atsakingi Savivaldybės administracijos valdininkai kalbėjo esą „Techsis“ už pasiūlytą kainą neįstengs rekonstruoti gatvės. O gal čia ir slypi, sakytume, įprasta schema: dalyvaujama siūlant mažesnę kainą, žinant, kad dėl ryšių su vietos politikais vėliau atsiras neva papildomų darbų, kurie konkurse sumažintą kainą kompensuos?
Draudimo liudijimo nepripažinimas buvo bandymas atsikratyti „Techsiu“, tačiau, deja, nepavykęs. O vėliau prasidėjo telšiškius piktinusios Respublikos gatvės rekonstrukcijos problemos: lėti tempai, dėl kurių liko 2020 metais nepanaudota skirtų apie 700 tūkst., o 2021 metais – apie 600 tūkst. eurų.

Daugiau skaitykite „Kalvotojoje Žemaitijoje“ (Nr. 23)