Verslo apdovanojimuose – paskaitos ir įvertinimai

Praėjusį penktadienį VšĮ „Žemaitijos verslo centras“ įvyko renginys „Verslo kelias. Nuo vizijos iki rezultatų“. Jo metu apdovanoti mūsų regiono verslo atstovai. Apdovanojimus papildė ir Tado Montrimo bei Boguslavo Gruževskio paskaitos, skirtos verslu užsiimantiems žmonėms, norintiems geriau suprasti, kokios priemonės padeda mąstyti kūrybiškiau ir leidžia greičiau atrasti tinkamus nestandartinius sprendimus.

Stasys Katauskas

Dominuoja smulkusis verslas
Renginys sutraukė nemažai mūsų krašto verslininkų. Savo dalyvavimu juos pagerbė ir Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų vadovai bei VMI Klaipėdos regiono atstovai. Sveikinimo žodį taręs Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus akcentavo smulkiojo verslo svarbą Telšių kraštui ir pasidžiaugė, kad vietos verslininkai jungiasi į verslo asociaciją, mat rajono savivaldybei taip lengviau išgirsti verslininkų balsą. Anot T. Katkaus, Telšių rajono savivaldybėje užregistruota apie 2000 įmonių. Tiesa, visi duomenys rodo, kad beveik 900 jų veiklos nevykdo. Veikiančių įmonių Telšių rajono savivaldybėje turime tik kiek daugiau nei 1100. Jose dirba per 12 tūkstančių savivaldybės gyventojų, bet tėra tik 17 įmonių, turinčių daugiau nei šimtą darbuotojų. Dešimt jų – valstybinės įmonės, tad tik 7 privatūs darbdaviai sukuria daugiau negu šimtą darbo vietų.
Didžiausias darbdavys Telšiuose – AB „Žemaitijos pienas“, turintis per 1300 darbuotojų. Daugumoje kitų didesnių privačių įmonių ar bendrovių dirba po kelis šimtus dirbančiųjų. Tad didžioji dalis mūsų krašto gyventojų duoną pelnosi palyginti nedidelėse, mažiau nei šimtą darbuotojų turinčiose privataus sektoriaus įmonėse.

Penki žingsniai
Po T. Katkaus mikrofoną perėmė T. Montrimas. Jo paskaitą susirinkusiems verslininkams galima pavadinti ne tik naudinga lekcija, bet ir žavia pramoga, įtraukusia renginyje dalyvavusius žmonės į smagų bendradarbiavimą. Iš pradžių pasiūlęs visiems susirinkusiesiems atsistoti, užsimerkti ir įsivaizduoti paršiuką ir po to jį apibūdinti šalia stovintiems kolegoms, T. Montrimas vėliau paprašė lygiai taip pat įsivaizduoti pelę. Žmonėms tai padarius, T. Montrimas paprašė sąžiningai pakelti ranką tuos, kurie įsivaizdavo kompiuterio pelę. Iš daugiau nei šimto dalyvavusiųjų ranką pakėlė tik vienas. „Mūsų smegenys yra užprogramuotos tingėti, nes mąstymas išeikvoja labai daug energijos“, – sakė lektorius. Tad nenuostabu, jog mintis apie paršiuką ir poreikis jį nupasakoti, vėliau paprašius įsivaizduoti pelę, žmonių mąstymą nukreipė nuo vieno gyvūno prie kito. Tas pats vyksta visose gyvenimo srityse, todėl dažnai nepamatome kitokios galimybės, kuri neretai gali būti visai šalia.
Kad būtų lengviau to išvengti, T. Montrimas įtaigiai pateikė 5 žingsnių programą, sąlyginai tuos žingsnius pavadindamas „kolekcionuok, dalinkis, tyrinėk, įsikvėpk ir pritaikyk tai praktiškai“. Neperpasakosime, žinoma, smulkiai tos programos, bet iš esmės ėjo kalba apie sąmoningą suvokimą, kad reikia pažinti save, klientą ir jo poreikius bei suprasti, kaip ir kodėl veikia žmonių mąstymas ir kokie veiksmai gali padėti mintis nukreipti teisinga linkme. „Jokie dalykai neatsiranda iš niekur“, – pabrėžė T. Montrimas, pateikdamas keletą konkrečių pavyzdžių apie įvairius atradimus ar net klaidas, vėliau tapusias atradimais ir primindamas garsiąją T. Edisono frazę, kuomet po daugelio nesėkmingų bandymų įžiebti elektros lemputę, T. Edisonas pasakė: „Aš atradau tūkstančius būdų, kaip neįmanoma tos lemputės įžiebti“.

Truputį apie laimę
Taip galima būtų pavadinti Vilniaus universiteto profesoriaus dr. Boguslavo Gruževskio skaitytą paskaitą Žemaitijos verslo centre susirinkusiems verslininkams. Niekas tikriausiai neneigs, kad didžiausias žmogaus noras – būti laimingam. Tačiau kas ta laimė yra – beveik neįmanoma apsakyti. Taip pat neįmanoma pateikti jokio recepto, kaip tapti laimingam. Nors įvairios tarptautinės organizacijos jau keletą dešimtmečių skaičiuoja ir skelbia įvairius laimės indeksus, kurie rodo, kad lietuviai darosi vis laimingesni, liaudiška patarlė „kiekvienas yra pats savo laimės kalvis“, ko gero, aiškiau nusako, kaip laimės siekti konkrečiam žmogui.
Visgi, nereikėtų nuvertinti ir sociologų pagal įvairias metodologijas daromų laimės suvokimo tyrimų, leidžiančių aiškiau matyti visuomenėje vykstančius procesus ir skirtumus tarp atskirų visuomenės grupių. Mūsų laikus profesorius apibūdino kaip gyvenimą „postkontrolės visuomenėje“. Anot jo, ankstesnių epochų žmogus būdavo labiau sąlygojamas įvairiausių išorinių veiksmų, kurie jį kontroliavo. Šiuolaikinis žmogus šia prasme yra labiau laisvas, tačiau trūkstant išorinės kontrolės (to nereiktų painioti su represinėmis struktūromis), anot B. Gruževskio, ima šlubuoti ir vidinė, o tai apsunkina galimybes būti laimingiems.
Palietęs įvairius socialinius aspektus, savo palyginti trumpą pasisakymą mokslininkas baigė ganėtinai paprasta išvada, jog laimė yra tikrovės atitikimas žmogaus turimiems lūkesčiams.

Apdovanojimai
Žinoma, verslininkų sėkmės nebūtų ir be atsakingų darbuotojų. Tačiau visgi, verslą ir darbo vietas pajėgia sukurti tik pavieniai žmonės, dažniausiai slegiami didžiulės atsakomybės, dirbantys mėnesių mėnesiais be išeiginių, rizikuojantys. „Pinigus pirma reikia uždirbti, tik po to galima perskirstyti“, – priminė B. Gruževskis. Būtent verslininkai yra tie žmonės, kurie sugeba rasti būdų ne tik užsidirbti patys, bet ir suteikti šią galimybę kitiems. Už ją verslininkai nusipelno ne tik pagarbos, bet ir dėkingumo.
Tad baigiamojoje renginio dalyje Šiaulių pramonės ir prekybos ir amatų rūmai bei VMI Klaipėdos skyrius ir Telšių rajono savivaldybės meras už įvairias nominacijas įteikė apdovanojimus šiemet kuo nors gerąja prasme išsiskyrusio verslo kūrėjams ir vadovams. VšĮ „Žemaitijos verslo centras“ inicijuotoje nominacijoje „Efektyviausi versle“ apdovanota UAB „Bio Wood“. Įmonė atrinkta pagal Telšių rajone veikiančių įmonių reitingus, parengtus pagal analitinius duomenis programoje „Qlick Analytic“. „Geriausio starto versle“ nominacijoje apdovanoti MB „Javaro“ (naktinio klubo Telšiuose) atstovai. Nominacijoje „Labiausiai klientų įvertinti“ nugalėjo UAB „Harmony SPA“. Apdovanojimus įteikė Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus ir VšĮ „Žemaitijos verslo centras“ direktorių pavaduojantis komunikacijos specialistas Vytautas Vilkas.
Prekybos, pramonės ir amatų rūmų Telšių filialo inicijuotoje nominacijoje „Metų rėmėjas“ už nuolatinę finansinę ir kitokią paramą Telšių miesto nevyriausybinių organizacijų, verslo ir bendruomenių bendradarbiavimo vystymui įvertinta UAB „ADE Exlusive Design“. Nominacijoje „Narystės ambasadorius“ už aktyvų atstovavimą filialui, narystės viešinimą ir indėlį kuriant ir gerinant organizacijos įvaizdį apdovanotas UAB „Percunosolis“ direktorius Andrius Antanaitis. Nominacijoje „Rūmų verslo bendruomenės partnerė“ už verslo bendruomenės balso girdėjimą ir įsiklausymą į verslo bendruomenės poreikius bei paramą įvertinta Telšių rajono savivaldybė. Taip pat už indėlį, kuriant rūmų filialą Telšiuose, įteikta ir Šiaulių pramonės, prekybos ir amatų rūmų padėka UAB „Elektrosita“ direktoriui Egidijui Darbutui. Apdovanojimus įteikė Šiaulių pramonės, prekybos ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis bei rūmų Telšių filialo pirmininkas Mantas Vaškys ir filialo direktorė Jolanta Norvaišienė.

 

1 Komentaras

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.