Naujos gyvybės atėjimas į šį pasaulį visuomet šventė. Juolab džiugu, kai šalyje prastėjant demografinei padėčiai Telšiuose gimstančių vaikų nemažėja. Štai ir pirmąją prasidėjusių metų dieną Regioninės Telšių ligoninės Gimdymo skyriuje pasaulį išvydo keturi mažieji žemaičiai. Visi gimė sveiki, išnešioti. Sveikos ir mažylių mamos.
Stasys Katauskas
Trys mergaitės ir vienas berniukas
Aja, Rovena, Kamėja ir greičiausiai – Oskaras. Tokie pirmųjų Telšiuose 2025-aisiais gimusių naujagimių vardai. Anksčiausiai iš šio gražaus ketvertuko pasaulį išvydo mažoji telšiškė Aja. Ji – jau trečiasis vaikas šeimoje. Ajos broliui jau 20 metų, sesei tik 4 metukai. Naujagimės mama džiaugėsi, kad gimdymas buvo sėkmingas, sakė esanti viskuo patenkinta. Įdomu, kad po vaiko auginimo atostogų ji planuoja sugrįžti dirbti slaugytoja Regioninėje Telšių ligoninėje, kur ir išvydo pasaulį mažoji Aja.
Dar viena mergaitė Rovena – šeimoje taip pat trečias vaikas. O štai Kamėja – pirmagimė. Mergaitės močiutė dirba Regioninėje Telšių ligoninėje slaugytoja. Jai tai pirmoji anūkė. Visos trys mergaitės gimė Telšių miesto bei rajono gyventojams.
Pirmasis Žemaitijos sostinėje šiemet pasaulį išvydęs berniukas, pasak jo mamos, greičiausiai gaus Oskaro vardą. Jo gimdyti mama į Telšius atvažiavo iš Kretingos. Sprendimą rinktis būtent Regioninės Telšių ligoninės Gimdymo skyrių, o ne Klaipėdos ligoninę lėmė geri atsiliepimai apie Telšiuose esančias sąlygas bei mūsų mieste dirbantį medikų personalą. Berniukas – pirmagimis, tikras vyras. Gimė 4,5 kg svorio, 56 cm. ūgio. Jo mama teigė, kad gimdymas buvo sunkus, tačiau viskas baigėsi laimingai.
Visų sausio 1-ąją gimusiųjų aplankyti ir pasveikinti atėjo Regioninės Telšių ligoninės direktorė Jovita Seiliuvienė, Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas Tomas Lūža bei Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus. Meras visoms pirmuosius metų kūdikius pagimdžiusioms motinoms įteikė po dovanų krepšelį. Be to, Savivaldybė papildomai, be valstybės remiamų išmokų, už kiekvieną Telšių rajono gyventojams gimusį vaiką skiria vienkartinę 300 eurų išmoką. Kiek mažesnė – 100 eurų – išmoka skiriama į Telšius gimdyti atvykstančioms, bet kitose savivaldybėse gyvenančioms mamoms. Ne tuščiomis pasveikinti mažylių ir jų mamų atėjo ir Regioninės Telšių ligoninės vadovė J. Seiliuvienė, kiekvienai gimdyvei šio gražaus stebuklo proga įteikusi po knygą apie Žemaitiją. Mažyliai taip pat gavo ir žemaitiškus Naujagimio pažymėjimus.
Telšiuose gimstančių vaikų skaičius – stabilus
Toks gausus jau pirmąją metų dieną gimusiųjų vaikų būrelis labai džiugina. Juolab, kad bendra demografinė padėtis šalyje jau senokai prastėja. Pasak T. Lūžos, per pastarąjį dešimtmetį visoje Lietuvoje gimstančių vaikų sumažėjo 30 procentų. Tiesa, Telšiuose gimstančiųjų skaičius jau ilgą laiką laikosi daugmaž stabilus. Štai 2023-iaisiais Regioninėje Telšių ligoninėje pasaulį išvydo 372 kūdikiai. Tik ką pasibaigusiais 2024-aisiais – 369. Praėjusiais metais Žemaitijos sostinėje gimusių berniukų buvo 37 daugiau nei mergaičių. Medikai pastebi, kad palaipsniui didėja ir gimdančių moterų amžius.
Dėl ilgai išliekančio stabilaus Telšiuose gimstančių vaikų skaičiaus, anot mero T. Katkaus, reikia dėkoti ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus personalui. „Personalas čia dirba išskirtinis“, – pritarė Regioninės Telšių ligoninės direktorė J. Seiliuvienė. Ligoninės ir Savivaldybės pastangomis mūsų mieste sudarytos iš tikrųjų geros sąlygos gimdyvėms. Šiuo metu veikia 9 palatos mamoms su naujagimiais. Šešiose iš jų pirmosiomis vaiko gyvenimo dienomis kartu gali būti ir tėtis. Gimdymą Telšiuose dažnai renkasi daugelio aplinkinių rajonų, taip pat ir didžiųjų miestų gyventojai.
Tiesa, specialistų ir čia vos užtenka. „Mielai priimtume dar 3-4 gydytojus“, – sako T. Lūža. Juolab, kad motinystės atostogų kartais išeina ir Akušerijos-ginekologijos skyriuje dirbančios moterys. Iš viso Akušerijos ir ginekologijos skyriuje dirba 32 darbuotojai.
Atliekama per tūkstantį operacijų
Žinoma, Akušerijos-ginekologijos skyrius apima ne tik gimdymą. Čia taip pat gydomos nėščiosios dėl įvairių nėštumo patologijų, sprendžiamos moterų vaisingumo problemos, atliekamos įvairios ginekologinės operacijos: histeroskopijos, laparoskopijos, operacijos per pilvo sieną ar makštį. Pasak skyriaus vedėjo T. Lūžos, per metus skyriuje atliekama daugiau kaip tūkstantį įvairių operacijų. Didžioji jų dalis endoskopinės, tausojančios, be didelių pjūvių, po kurių moterys grįžta į kasdienį gyvenimą tą pačią ar kitą dieną. Operuotis į Telšius atvažiuoja moterys iš visos Lietuvos. O ir kiekvienas gimdymas, kaip pastebi T. Lūža, unikalus, dažnu atveju ir nenuspėjamas.
Regioninė Telšių ligoninė nuo šių metų lieka vienintelė visoje Telšių apskrityje, kur gimdymo išlaidos kompensuojamos iš Ligonių kasų. Todėl gali būti, kad gimdymų Telšiuose daugės. Tai, kad Žemaitijos sostinė lieka vieta, kur ir toliau pasaulį išvysta mažieji lietuviai, pirmiausia puikaus Akušerijos ir ginekologijos skyriuje dirbančių žmonių darbo pasekmė.
Leave a Reply