Auksarankis meistras savo darbais puošia Žemaitijos sodybas

Algimantas Pukinskis prie savo sukurto „Liūto“.

Algimantas Pukinskis — telšiškis, tačiau jau apie 30 metų gyvena Janapolės kaime, šalia savo vandenis nešančios upelės Skarinės.

Algirdas Dačkevičius

Važiuojant iš Telšių į Varnius, netoli posūkio į Janapolės miestelį, dešinėje kelio pusėje, žvilgsnį patraukia sodyba su meniškais medžio vartais. Akyliau pasižvalgius, joje pamatysi ir daugiau meno ženklų, prie kurių prisilietė auksarankis meistras.
Algimantas draugauti su medžiu pradėjo nuo ankstyvos vaikystės. Vėliau ėmėsi iš medžio drožinėti paveikslėlius. Tačiau panašiai prieš 30 metų kibo į rimtesnius darbus — skulptūras, lauko baldus. Jų daugybė pasklido po Lietuvą.
Medis nemėgsta skubesio. Algimantas turi savo kūrybinę filosofiją. „Kartais vaikštau apie ąžuolo rąstą ir mąstau, kaip jį kuo įspūdingiau prakalbinti: juk kiekviena šaka ar linkis gali tapti iškalbia skulptūros detale,“— sakė mąslus žemaitis.
Autorius prie savo darbų sugaišta tiek laiko, kiek skulptūra pareikalauja jos charakteriui atskleisti. Pavyzdžiui, pačią naujausiąją — „Drakoną“ — jis įveikė panašiai per trejetą savaičių.
Žemaičių krašto sodybos, kurias puošia janapoliškio medžio darbai, tapo gyvybingesnėmis, nes kūriniuose įprasminta folklorinė mintis ir kiekvienam, į jas pažvelgus, kelia gerą ūpą bei leidžia fantazijai išskleisti sparnus. Ko gero, ne vienas savo gyvenamojoje aplinkoje norėtų matyti iš vaikystės gerai žinomus pasakų personažus — „Karžygį“, „Vandenį“, „Drakoną“ ir kitokius kūrybingojo žemaičio darbus.
Autorius kukliai vertina savo kūrybą, bet be jos, ko gero, neįsivaizduotų savo atokvėpio valandų. Būtent meninis žvilgsnis į kasdienybę labai ją prašviesina ir suteikia gyvenimui prasmės.
Džiugu, kad ir Pukinskių vaikai sugeba kūrybiškai žvelgti į pasaulį. Vyresnėlio Laimono medžio ir akmens darbai gerai žinomi Viešvėnų apylinkėse. Jų neįmanoma nepastebėti, važiuojant pro gražuolį Viešvėnų tvenkinį. Jaunėlė dukra Greta gražiai piešia. Galbūt kada nors išgirsime ir apie rimtesnius jos darbus.