JAV ambasada patenkinta Labdaros ir paramos fondo „Telšiai su Ukraina“ veikla

Susitikimo su garbiu svečiu momentas Menų inkubatoriuje.

Gruodžio 19-ąją Labdaros ir paramos fondą „Telšiai su Ukraina“ aplankė JAV ambasados Lietuvoje ambasadoriaus pareigas einantis Tamir Wasser, Politikos ir ekonomikos skyriaus pareigūnas Michael Harris, JAV ambasados vertėja Agnė Milevičiūtė.

Algirdas Dačkevičius

Projektas padeda integruotis karo pabėgėliams
„Džiugu, kad didžiulį dėmesį nuo Rusijos sukelto karo pabėgusiems ir Lietuvoje įsikūrusiems ukrainiečiams parodė JAV Vyriausybė, skirdama finansavimą. JAV ambasada Lietuvoje devynioms iš 34 atvirame konkurse dalyvavusioms mūsų šalyje veikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms skyrė dotacijas, kurios užtikrins pradėtos labdaringos veiklos tęstinumą. Labdaros ir paramos fondas „Telšiai su Ukraina“, įgyvendindamas projekto tikslus, jau teikia psichologines, socialines paslaugas ukrainiečiams, organizuoja savipagalbos užsiėmimus ukrainiečių bendruomenei pritaikytose patalpose. Taip pat teikiama pagalba, ieškant darbo ar tvarkantis dokumentus įvairiose institucijose“,– sakė šiuo metu fondo administratore ir projekto vadove dirbanti Jolanta Kaubrienė.
Veiklos tikslai platūs – nuo socialinės pagalbos, padedant nupirkti būtiniausių namų apyvokos daiktų, iki vaikų stovyklų, pramogų ir kalbos, profesijos įgūdžių mokymosi programų organizavimo. Todėl 2024 m. planuojama organizuoti lietuvių kalbos mokymus, įvairaus pobūdžio stovyklas vaikams ir šeimoms, renginius ir kitas veiklas.
Per veiklos metus labdaros ir paramos fondo „Telšiai su Ukraina“ steigėjai pamatė, kad jų darbas tikrai naudingas ir reikalingas, taip pat dėkoja Telšių rajono gyventojams, kurie suteikė namus ukrainiečiams pabėgėliams, neliko abejingi ir nuošalyje, o kartu padėjo ir iki šiolei padeda spręsti ukrainiečių integracijos problemas.

Garbaus svečio vizitas ir skaudi žinia iš Ukrainos
Trumpo vizito Telšiuose metu JAV ambasados Lietuvoje ambasadoriaus pareigas einantis Tamir Wasser apžiūrėjo biuro patalpas, aptarė jau įgyvendintas ir planuojamas įgyvendinti veiklas 2024 metais. Taip pat nuvykta į kalėdinių eglučių alėją prie Telšių vyskupo rūmų. Kadangi ambasadorius jau žinojo apie tai, kad alėjoje yra VšĮ „Socialinės integracijos institutas“ pašto dėžutė, į kurią galima įdėti sveikinimą-laišką Telšių rajone gyvenantiems ir šios organizacijos globojamiems senjorams, su savimi atsivežė pluoštą Ambasados darbuotojų parašytų sveikinimų. Deja, iš po gruodžio 18-osios vėjuotos nakties eglutė ir pašto dėžutė buvo apgadintos, todėl laiškus senjorams įsipareigojo perduoti Labdaros ir paramos fondo „Telšiai su Ukraina“ darbuotojai.
Su gamtos stichija atskriejo daug blogesnė žinia iš Ukrainos – fronte žuvo psichologines konsultacijas Telšiuose ukrainiečiams teikiančios Anos Keller sūnus. Ji skubiai išvyko į gimtąją šalį.
Susitikimą Menų inkubatoriuje, kur buvo pakviesti rajono žiniasklaidos atstovai, pradėjo Labdaros ir paramos fondo „Telšiai su Ukraina“ direktorius, UAB „Prie Luksto“ vadovas Algimantas Ubartas. Jis padėkojo JAV ambasadai Lietuvoje ir garbiam svečiui Tamir Wasser už paramą nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams. Direktorius taip pat pasidžiaugė fondo veikla ir geranoriškų žmonių parama.
Tamir Wasser puikiai įvertino Labdaros ir paramos fondo „Telšiai su Ukraina“ veiklą. Jis pastebėjo, jog bendrai visam mūsų šalyje surengtam projektui, remiančiam Ukrainos pabėgėlių integraciją Lietuvoje, JAV ambasada skyrė apie 1,5 milijono eurų. Ambasadorius už paramą užpultai šaliai gyrė Lietuvos vadovybę, taip pat patriotiškai nusiteikusius piliečius, kurių indėlis neįkainojamas.
Susitikime dalyvavo ukrainiečių bendruomenės vadovai Olena Schedrova ir Roman Yemchuk. Olena glaustai papasakojo, kokį didelį darbą tarp tautiečių atlieka psichologė Ana, kuri pati ką tik patyrė sūnaus, paguldžiusio galvą už Ukrainos laisvę, netektį.
„Kas atsitiko mano klientams? Sunku apie tai kalbėti, bet būtina. Svarbiausia, kad jie prarado viską, su kuo save tapatino. Šalį, nes ji dega. Butą, nes į jį pataikė priešo sviedinys. Miestą, nes jis visiškai sunaikintas. Namą, nes liko okupuotas. Darbą, draugus. O skaudžiausia – artimųjų netektis, nes jie buvo nužudyti. Kaip jie dabar jaučiasi? Blogai ir labai blogai“,– psichologės Anos lūpomis kalbėjo Olena.
Psichologė Ana dirba su moterimis ir vaikais. Veda individualias ir grupines konsultacijas. Vien per lapkričio mėnesį jų surengė net 47. Štai keletas situacijų, su kuriomis tenka susidurti psichologei: viena moteris atėjo į konsultaciją ir verkė dvi valandas, negalėjo sustoti, nes nuo okupacijos neteko mamos, kita negali užmigti, o jei užmiega, sapnuoja košmarus – sprogimai, kraujas, mirtis, dar kita kenčia nuo panikos priepuolių ir apskritai negali išeiti iš namų pabendrauti ir t.t. Visos jos turi sveikatos problemų, psichosomatinių sutrikimų, kalbos barjerą kaip kitą streso veiksnį.
Ir tai nėra visas problemų sąrašas. Moterys stokoja pinigų, yra vienišos, be paramos ir turi vaikų, kuriems reikia sveikos mamos. Vaikai nesijaučia geriau. Jiems padidėjo nerimas, košmarai, emocinis nestabilumas, mąstymo ir atminties pablogėjimas ir t.t.
Dėl to atsirado izoliacija, vienatvė, liūdesys, nykuma, apatija, nepasitikėjimas savimi, mintys apie mirtį, priešiškumas, destruktyvus elgesys ir kt.
Su visu tuo susidurianti psichologė Ana stengiasi stabilizuoti psichoemocinę būseną, būti šalia, sumažinti skausmą, padėti atsigauti, rasti naujų reikšmių ir integruotis naujoje aplinkoje.
Vėliau fondo direktorius A.Ubartas svečiui įteikė suvenyrą-padėką, priminsiantį telšiškių fondą. Ambasadorius irgi turėjo dovanų žemaičiams.

Pagalba ir parama – neįkainojama
Labdaros ir paramos fondas „Telšiai su Ukraina“ įsteigtas vos tik prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje 2022 metais. Jo steigėjai – UAB „Prie Luksto“, vadovas Algimantas Ubartas, UAB „Satmax“, vadovas Juozas Valužis, Telšių rajono ūkininkų sąjunga, vadovė Zita Dargienė, Žemaitijos verslo centras, direktorė Reda Raginskienė.
Matydami į Telšius plūstančius karo pabėgėlius, kuriems reikalinga pagalba ir įsikuriant, ir darbo ieškant, steigėjai, remdamiesi Labdaros ir paramos įstatymo nuostatomis, įregistravo šią labdaringą organizaciją. Vedami nuoširdaus noro padėti bėdos ištiktiems ukrainiečiams, fondo sukūrimo iniciatoriai kartu su savanoriais ir socialiniais partneriais visus metus sprendė įvairias čia, Telšiuose, trumpai apsistojusių ir iki šiol esančių ukrainiečių gyvenimiškas problemas.
Fondas įsikūręs Žemaitijos verslo centre, Sedos g. 34 A, Telšiuose. Fondo steigėjai ragina visus laikinai Telšių rajone apsistojusius ukrainiečius, esant poreikiui, drąsiai kreiptis pagalbos atvykstant į biurą. Galima rašyti el. paštu: telsiai.ukraina@gmail.com, skambinti tel. 8 655 97056.