Organizatoriai miesto šventėje žada staigmenų ir siurprizų laviną

„Telšiuose gyventi gera!“— tokiu šūkiu gyventojai kviečiami ruoštis tradicinei Žemaitijos sostinės šventei, kuri šiemet vyks antrąjį birželio savaitgalį, 12-14 dienomis. Įvykusioje spaudos konferencijoje (nuotraukoje) žurnalistams pristatyta renginio programa.

Donata Kazlauskienė

Pirmąją dieną lydės linkėjimų gausa
Pagrindiniai tris dienas truksiančios šventės organizatoriai — Telšių Žemaitės dramos teatras ir Telšių kultūros centras, renginio režisieriai — Tadas Montrimas ir Giedrė Kavaliauskaitė. Nors minėtos įstaigos ruošiantis šventei groja pirmaisiais smuikais, nemažą indėlį įdėjo ir kiti organizatorių komandoje dirbantys žmonės.

Spaudos konferencijoje kartu su režisieriais programą pristatė Telšių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos pavaduotoja Eva Stonkevičienė, vyr. specialistas Vygandas Macevičius, Telšių miesto seniūnas Kazys Lečkauskas, Telšių kultūros centro direktorės pavaduotojas Linas Ulkštinas, šokių studijos „Divain“ vadovas Deivydas Račkauskas, Telšių rajono mokinių parlamento (TRMP) atstovas Ernestas Stankus, Telšių sunkiosios atletikos klubo „Gintarinė saulė“ treneris Zigmontas Šimkus. Už renginį taip pat atsakingi Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Telšių skyriaus pirmininkas Kajetonas Šliogeris, Telšių kultūros centro specialistas Vitalijus Praspaliauskas ir kiti. „31 renginys — 15 naujovių“,— atkreipė dėmesį režisierė G.Kavaliauskaitė.
Pirmoji šventės diena prasidės ankstyvą penktadienio, birželio 12-osios, rytą. Su šūkiu „Nepramiegok šventės!“ baikerių klubas „Chimeras Mc Telšē“ kartu su organizatoriais skubantiems į darbą dalins kavą, arbatą ir šventės naujienų leidinį, vėliau visi kartu Masčio ežero pakrantėje prie senosios pirties bus kviečiami pietauti, pasivaišinti braškėmis su pienu. Penktadienį dauguma renginių skirti jaunimui. TRMP ragins telšiškius nesėdėti namie ir atvykti į renginį „Atgyk, žmogau!“. E.Stankus kvietė dalyvauti sportinėse rungtyse prie Masčio ežero pakrantės greta Žemaičių muziejaus „Alka“.
Prie miesto amfiteatro vakare atsivers spalvotų lapelių linkėjimų siena. „Kviesime telšiškius ir svečius parašyti linkėjimą savo miestui, kursime didžiulę linkėjimų širdį“,— žadėjo T.Montrimas. Triukšmingą miesto šventės atidarymą paskelbs Telšių muzikos mokyklos mušamųjų klasės būgininkai, po pasirodymo — tradicinis tarptautinis šokių festivalis „Dance station“. „Laukiama per 700 dalyvių iš 15 Lietuvos miestų ir 30 Lenkijos svečių. Trečiojo festivalio proga lauks trys staigmenos — žiūrovams, dalyviams ir vadovams. Daugiau dėmesio skirsime vadovams, nes jie neretai lieka užmiršti. Be to, šventėje laukiama televizijos žvaigždžių“,— sakė D.Račkauskas.

Aktyviausia — antroji šventės diena
Nuo ankstyvo birželio 13-osios, šeštadienio, ryto miesto centre šurmuliuos „Žemaitiū juomarks“. L.Ulkštinas informavo, kad prekybininkų susidomėjimas švente ypač didelis, tad laukiama nemažos įvairovės. Respublikos gatvėje prie kavinės „Pitlius“ gatvės pramogos bus skirtos mažiesiems telšiškiams, vaikų lauks gardus kavinės tortas, veiks piešinių parodėlė, galės žaisti mini golfą, kriketą.
Šūkiu „Auksėnis ronkas“ džiaugtis amatininkų kūrybinėmis dirbtuvėmis kvies menininkai Respublikos gatvėje. Galės ne tik pasidžiaugti, bet ir išmokti kūrybos paslapčių. Turgaus aikštėje pusdienį šurmuliuos „Blusų turgus“, prekiaus ir kolekcininkai, ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentai, ir mokiniai.
Teatralizuotos mugės pramogas kurs Telšių Žemaitės dramos teatro aktoriai. Jie, pasak organizatorių, žada daug prizų ir siurprizų tikriems žemaičiams už drąsą, ištvermę, jėgą. Negana to, net 50 mugės lankytojų nusišypsos fortūna — Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva pakvies pietų. Gyventojai ir svečiai dalyvaus loterijoje, kurioje tūnos pasislėpę pusšimtis laimingų lapelių. Pasidomėjus, ar nemokami pietūs bus iš Savivaldybės biudžeto, organizatoriai patikino, jog meras pietauti miestelėnus kvies už savo pinigus.
Tuo pat metu, kai praeivio akį džiugins teatralizuotos pramogos, vyks sporto renginiai. Z.Šimkus pranešė, kad Iždinės gatvėje Tarptautiniame sunkiosios atletikos turnyre dalyvaus beveik visų šalies rajonų atstovai ir sportininkai iš Estijos bei Latvijos. Telšės gatvėje rinksis petankės varžybų dalyviai (organizatorius Telšių vaikų dailės mokyklos direktorius Valdemaras Eitutis). „Ateities“ pagrindinės mokyklos stadione vyks „Mažojo futbolo turas per Lietuvą“, 3×3 gatvės krepšinis ir kiti sporto žaidimai. Sportinių automobilių paroda tradiciškai — Birutės gatvėje, netoli miesto laikrodžio. Lietuvos galiūnų čempionato dalyviai žiūrovų lauks Masčio ežero paplūdimyje prie Zakso kalno. Varžybas filmuos Baltijos televizija.

Šypsosimės kosmosui
Žemaitijos sostinės šventės metu vyks Garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija Telšių Žemaitės dramos teatre. Po jos — „Kon turu, ton turu“. „Planuojame sukurti keturias gyvąsias skulptūras, kurios atskleis tam tikras žemaitiško būdo savybes. Visi žemaičiai esame lėti, užsispyrę, svetingi ir atkaklūs“,— pastebėjo režisieriai.
Antrąją šventės dieną telšiškiai kviečiami pasveikinti savo miesto krepšinio komandą, iškovojusią auksą 2014-2015 metais Regionų krepšinio lygoje. Iškart po apdovanojimų ceremonijos pasigirs pirmieji Telšių krašto dainų šventės akordai amfiteatre. Renginį ves aktorė Virginija Kochanskytė ir dainininkas Liudas Mikalauskas.
Temstant — šypsosimės kosmosui. „Tai visuotinė šviesos instaliacija „Šypsena kosmosui“. Bandysime visus telšiškius, esančius amfiteatre, paraginti sustoti į „šypseną“, nes taip iš viršaus atrodo mūsų amfiteatras. Formuosime besišypsantį veidą iš žmonių su šviečiančiais mobiliaisiais telefonais ir mėginsime nusifotografuoti iš oro“,— sakė G.Kavaliauskaitė.
Artėjant vidurnakčiui, koncertuos grupė „Tabasco“, o vidurnaktį iš ežero kils į dangų didingas fejerverkas.

Renginiai Gedulo ir Vilties dienai paminėti
Sekmadienio rytas prasidės interaktyviomis švedų lobio paieškomis. Orientavimosi sporto atstovai pasirūpins atraktyviu šventadienio rytu. Mero iniciatyva žemaičiai rinks „Tvirčiausią žemaitišką stuburą“. Stipriausi žemaičiai bus kviečiami varžytuvėse, Masčio ežero pakrantėje, greta Zakso kalno, išbandyti savo tvirtybę, nes stipriausiam atiteks mero V.Kleivos įsteigta taurė.
„Bolids“ sportininkai kviečia atsikvėpti ir keletui valandų ištrūkti iš miesto — Getautės trasoje vyks Žemaitijos regionų varžybų II etapas ir Lietuvos regionų varžybų III etapas. Tuo pat metu mieste vyks renginiai Gedulo ir Vilties dienai paminėti. Prieš šv. Mišias ir iškilmingus Šv. Antano atlaidus Katedroje koncertuos „Cantate dominum“ choras.
Po atlaidų Katedros aikštėje linksmins grupė „Jonis“, o po jo visus į amfiteatrą kvies respublikinė pagyvenusių žmonių šventė „Bočių rodos“. Renginio vedėjas — aktorius Giedrius Savickas.
Baigiantis renginiams, „Kino karavanas tavo mieste“ kvies šeimas į filmą Telšių Žemaitės dramos teatre „Neįtikėtina jaunojo išradėjo kelionė“, o vakare miesto amfiteatre šventinis savaitgalis baigsis filmu „Nulis motyvacijos“.

Taupo biudžetą
„Pagrindiniai renginio organizatoriai — Telšių kultūros centras ir Telšių Žemaitės dramos teatras, bet kiekviena dalelė susideda iš įvairių organizacijų, iniciatyvų ir panašiai. Džiaugiamės, kad kiekvienas jų įneša savo indėlį darbu, kuris sunkiai įvertinamas finansiškai. Tradiciškai, kaip ir kasmet, šventės sąmata yra apie 17 tūkst. eurų (apie 58 tūkst. 700 Lt). Šiemet stengsimės šiek tiek sutaupyti. Norime pasidžiaugti, kad kultūros įstaigos iš projektinių lėšų pritraukė beveik 8,5 tūkst. eurų (per 29 tūkst. Lt). Dalis renginio padengiama iš šių lėšų. Viliamės, kad šiemet, kaip ir kasmet, rėmėjų lėšos pinigais sudarys apie 50 proc. viso renginio biudžeto. Žinoma, dalį renginio išlaidų padengs Telšių rajono savivaldybė, tačiau biudžeto lėšas stengiamės naudoti paskutinėje vietoje, pirmiausia — iš kitų finansinių šaltinių“,— informavo E.Stonkevičienė.
Telšių rajono savivaldybės Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjos pavaduotoja pabrėžė, kad nemažai paramos gaunama produkcija: gėrimai, maitinimas ir pan. E.Stonkevičienė atkreipė dėmesį, kad į minėtą sąmatą įtraukta ne tik kolektyvų bei žymių žmonių samdymas, bet ūkinės, kanceliarinės, puošimo išlaidos ir pan.
Šventinis akcentas tradiciškai — bijūno žiedas. Organizatoriai ragina Respublikos ir aplinkinių gatvių gyventojus bei parduotuves puošti savo balkonus, langines rausvažiedžiais bijūnais. „Tegul visas miestas pakvimpa šiomis gėlėmis“,— pakiliai laukti šventės kvietė rengėjai.