Traumatologijos skyriaus devizas: bendravimas ir bendradarbiavimas

Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyrius mini keturiasdešimtąją sukaktį. Kalbamės su skyriaus vedėju SIGITU KAKČIU apie darbo specifiką, pacientų priežiūrą, gydytojų kompetenciją ir pokyčius, atsiradusius per keturiasdešimt veiklos metų.

Agnė Straupaitė

Atviras kelias saviraiškai
Pokyčiai medicinoje akivaizdūs, tačiau plika akimi jie ne taip pastebimi, kaip, pavyzdžiui, informacinių technologijų skverbimasis. Medicina Lietuvoje sparčiai tobulėjo iki 2000 m., o pastaruosius metus ji žengia mažesniais žingsniais tobulumo link.
S.Kaktys atkreipia dėmesį, kad tokio lygio ligoninės, kaip Regioninė Telšių ligoninė, turi apspręsti savo pažangos lygį ir nuolat gerinti sąlygas pacientams, stiprinti personalo kvalifikaciją. Priešingu atveju, gydymo įstaiga prapuls kaip maža žuvelė vandenyne. „Svarbu pažymėti, kad komandinis darbas — kokybiškų rezultatų esmė“,— sakė ketvirtus metus Traumatologijos skyriui vadovaujantis gydytojas. Medikas pažymėjo, kad kokybiškas rezultatas bus pasiektas tik tuomet, jei traumą patyrusį pacientą priėmęs gydytojas rūpinsis juo visą gydymo laikotarpį. Greta to svarbų vaidmenį atlieka ir profesionali įranga, kvalifikuoto personalo priežiūra. Anot S.Kakčio, atsakomybė prieš pacientą yra gydytojo prestižo ir reputacijos klausimas.
Regioninėje Telšių ligoninėje dirba traumatologai-ortopedai Andrius Dervinis, Evaldas Petkevičius, Algirdas Švikas, Klaudijus Beinaravičius, Kristina Norkutė, Paulius Rumbutis, Sigitas Kaktys. „Esu reiklus sau, todėl ir kolegoms keliu aukštus reikalavimus. Darbe svarbu ne tik kvalifikaciniai gebėjimai, bet ir mokėjimas bendrauti“,— atkreipė dėmesį gydytojas.  
Traumatologijos skyriaus vedėjo biografija ypač spalvinga: nuo medicinos iki politikos ir žurnalistikos. „Esu iš ten, kur stūkso didžiausias Lietuvos akmuo“,— šypsojosi S.Kaktys. Gydytojas kilęs iš Barstyčių, vėliau su tėvais išsikraustė į Viekšnius, kur baigė mokyklą, įstojo į tuometį Kauno medicinos institutą (dabar — Lietuvos sveikatos mokslų universitetas). Baigęs mokslus, atvyko dirbti į Mažeikius ortopedu-traumatologu, vėliau dirbo ligoninės administracijoje, buvo direktoriaus pavaduotojas.
Gyvenimo kelias S.Kakčiui pasisuko politikos kryptimi, jis kurį laiką buvo Mažeikių rajono meras, vėliau tapo Seimo nariu. „Išmėginau save ir žiniasklaidos srityje — vadovavau vienai Mažeikių visuomenės informavimo priemonei,— vingiuotą biografiją pristatė pašnekovas ir pridūrė. — Patenkinau smalsumą ir tiek. Nuo 2003-ųjų grįžau į mediciną. Supratau, kad gyvenime neįmanoma visose srityse būti profesionalu. Nesigailiu grįžęs ten, nuo ko ir pradėjau. Kėliau kvalifikaciją Vilniuje, Kaune, du mėnesius stažavausi Štutgarto (Vokietija) universitetinėje ligoninėje, nuolat dalyvauju įvairiuose pasaulinio lygio ortopedų-traumatologų kongresuose, mokymuose. Per tą laiką, kol nedirbau medicinos srityje, daug kas keitėsi. Todėl buvo įdomu ir prasminga sugrįžti“.
Kuriam laikui pasitraukti S.Kaktį paskatino anuomet buvusi „nehumaniška“ medicina, pasenę gydymo metodai, dėl kurių kentėjo žmonės.

Komandinis darbas
Regioninėje Telšių ligoninėje neseniai pradėjo dirbti reziduojantis jaunas gydytojas Jonas Šarkevičius. „Jis budės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje, savarankiškai priims sprendimus atvykus pacientui, atliks nedidelės apimties operacijas“,— naujo mediko darbą pristatė skyriaus vedėjas.
Tam, kad neprarastų kvalifikacinių gebėjimų, medikai turi nuolat mokytis. Per penkerius metus jie privalo išklausyti 120 valandų kursą. „Be abejo, ne kategorijos, bet padirbtas darbas parodo gydytojo profesionalumą. Sudarau sąlygas gydytojams pasireikšti. Tik atėjęs jaunas gydytojas neturi pacientų. Kaip pasiekti, kad medikas taptų žinomas, yra skyriaus vedėjo atsakomybė. Kasdien grafikai yra taip sutvarkyti, kad gydytojai turėtų po lygiai konsultacijų, budėjimų, operacijų. Sąlygos suteiktos — eik ir dirbk. Jei kas nesiseka, tuomet jau įsikišu ir aš“,— kalbėjo S.Kaktys.  
Gydytojas atskleidė, jog Regioninėje Telšių ligoninėje taiko vokiškąją darbo metodiką. Traumatologijos skyriaus gydytojai nuolat konsultuojasi, kartu vizituoja pacientus. „Kartu aptariame kiekvieną atvejį, tariamės. Man imponuoja komandinis darbo stilius. Atvažiuojantys gydytojai budėjimų metu parodo savo galimybes, kartu dalyvauja operacijose. Taip jie įvertina darbinę aplinką, pasirenka, ar ir toliau čia dirbs, o mes taip pat pamatome, koks tai specialistas. Per dvejus ar trejus darbo metus gydytojai pasirenka sritis, kuriose jaučiasi tvirtesni, jas geriau išmano arba tiesiog patys labiau domisi. Konsultuodami ir gydydami pacientus, medikai kaupia patirtį, o ją pristato vyksiančiose konferencijose. Telšiuose organizuotoje konferencijoje pranešimus skaitė tiek K.Norkutė, tiek K.Beinaravičius“,— atkreipė dėmesį S.Kaktys.
Per metus Regioninėje Telšių ligoninėje atliekama 700-800 planinių ir neplaninių operacijų, maždaug 250-300 jų atlieka S.Kaktys. Sudėtingiausios atliekamos operacijos Traumatologijos skyriuje — kelio ir klubo sąnarių protezavimas, revizinės-pakartotinės operacijos, kurias atliekama pacientui grįžus iš kitos medicinos įstaigos po nesėkmingo gydymo.
Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyriuje taikomi šiuolaikiniai tradiciniai ir mažai invaziniai operacinio gydymo metodai: artroskopinės peties sąnario raumenų ir raiščių rekonstrukcinės operacijos, artroskopinės kelio sąnario kryžminių raiščių rekonstrukcinės operacijos, lūžusių ilgųjų kaulų intramedulinė osteosintezė užrakinamomis skersinio tvirtinimo vinimis, sąnario kremzlės plastikos, osteosintezė užrakinamomis plokštelėmis esant sąnariniams ir kitiems lūžiams, atvirųjų, skeveldrinių, sąnarinių, taip pat infekuotų, nesuaugusių ilgųjų kaulų lūžių gydymas išorinės fiksacijos aparatais, esant infekcijos uždegimams, pertempimo ligoms ir artrozei. Atliekamos artroskopinės kelio bei peties sąnarių operacijos; klubo, kelio, sąnarių pirminio ir revizinio endoprotezavimo operacijos ir kt.

Klaidingas požiūris
Ne paslaptis, kad telšiškiai vis dar „bijo“ Regioninės Telšių ligoninės. Esą čia gydymas atliekamas atmestinai, prasta priežiūra ir taip toliau. „Tai iš esmės klaidingas požiūris. Mūsų ligoninėje naujausios technologijos, turime branduolių magnetinį rezonansą, dirba jauni kvalifikuoti medikai. Nėra prasmės kažkur važiuoti“,— tikino S.Kaktys.
Pašnekovas priminė, jog kovą vykusioje medikų konferencijoje dalyvavę 176 gydytojai įvertino kokybišką Traumatologijos skyriaus veiklą, o kolegos iš Klaipėdos ir Šiaulių tvirtino pastebėję, jog vis mažiau sulaukia pacientų iš Telšių.
„Jeigu medikas dirba aukštesnio lygio ligoninėje, tai dar nereiškia, kad jis tikrai profesionaliai dirba. Išlieka rizika patekti ir pas žemesnės kvalifikacijos gydytoją. Ne kvalifikacija lemia gydymo aplinkybes, o kokybiškai suteikta paslauga. Ypač aktualu — atsakomybė. Vienas gudrus gydytojas nieko nelemia, tam reikalinga komanda“,— pažymėjo S.Kaktys.
Gydymo paslaugų rinkoje — didelė konkurencija, tai, norėdama išlikti aktyvia rinkos dalyve, Regioninė Telšių ligoninė turi pasistengti. Turime vykti konsultuoti į gretimų rajonų pirmines sveikatos priežiūros įstaigas. Tai suplanuota ir artimiausiu metu. Iškreipta konkurencija, anot skyriaus vedėjo, atsirado per sveikatos reformas.
Sveikatos įstaigų finansinė ekonominė būklė medikus verčia būti budriems. „Aptariami reikalai su administracija. Nuolat čiuopiame pulsą, kiek yra sveika ligoninė. Skatiname dienos chirurgiją (gydymas iki 48 val.). Taip gydomų pacientų per pastaruosius trejus metus padaugėjo nuo 5 iki 14 proc.“,— kalbėjo skyriaus vedėjas.
Regioninės Telšių ligoninės Traumatologijos skyrius, S.Kakčio nuomone, pranašesnis už kitų gydymo įstaigų skyrius, nes yra renovuotas, aprūpintas profesionalia įranga, dirba puikūs gydytojai. Skyriuje yra 10 dviviečių ir triviečių palatų su kondicionieriais, tualetais.
Skyriuje gydomi ir vaikai, ir suaugusieji. „Esame pratę sakyti, kad yra šalčio aukos žiemą ir kelionių aukos vasarą“,— pasiteiravus apie traumų įvairovę, atsakė medikas.

Nuotraukoje: Skyriaus darbuotojai (iš kairės) vyresnioji slaugytoja Danutė Jarienė-Jaruševičienė,  slaugytojos padėjėja Rima Petrikienė, bendrosios praktikos slaugytojos Aldona Kairienė, Regina Bagočienė ir traumatologijos skyriaus vedėjas Sigitas Kaktys pritaria minčiai, kad, norint pasiekti gerų rezultatų, komandinis darbas — svarbu.