Naujo automobilio ligoninė laukė du dešimtmečius

Praėjusios savaitės trečiadienis Regioninės Telšių ligoninės medikams buvo neeilinis, nes į Žemaitijos sostinę  atriedėjo naujutėlis greitosios medicininės pagalbos (GMP) automobilis, kuris teiks pacientams aukščiausios  kokybės paslaugas.

Ligoninės direktorė Alma Vitkienė užsiminė, jog anksčiau naują greitosios medicininės pagalbos automobilį  įstaiga buvo gavusi 1995  metais, vadinasi, daugiau negu prieš du dešimtmečius. Vairuotojams daugiausiai teko važinėtis padėvėta  technika. Bet ir tokiomis nelengvomis sąlygomis darbai buvo rikiuojami sklandžiai. Alma Vitkienė ir ligoninės  Ūkio skyriaus vedėjas Petras Kentra gyrė ilgamečius vairuotojus Vytautą Rupšį, dirbantį nuo 2002 metų, Mindaugą  Kyburį — nuo 2009 metų. O Remigijus Rupšys — tikras rekordininkas: ligoninėje jis greitosios medicinos  pagalbos automobilį vairuoja nuo 1985 metų, tiesa, dvejetą mėnesių buvo pabandęs laimę ieškoti kitur, bet tai  kaip ir nesiskaito, palyginus su daugiau kaip trijų dešimtmečių jo darbo stažu vienoje įstaigoje. Būtent jam ir  patikėta vairuoti naująjį automobilį. Jo patogumą pirmiausia išbandė atvykęs rajono meras Petras  Kuizinas, neatsispyrė pagundai į pacientą lydinčio mediko vietą atsisėsti ir direktorė A.Vitkienė.
„Šis modernus automobilis, manau, pasitarnaus gelbėdamas ne vieno paciento gyvybę. Juk kartais keletas minučių  yra lemtingos ir neįkainojamos vertės“,— sakė P.Kuizinas.
Tokius A tipo GMP automobilius Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) perdavė 24 šalies gydymo įstaigoms. Jie skirti pacientams transportuoti iš mažesnių gydymo įstaigų į apskričių centrus ar į universitetines ligonines. Telšiškių naujasis automobilis dažniausiai  riedės į Klaipėdos ir Šiaulių gydymo įstaigas, nors kai kuriais atvejais bus neapsieinama be Kauno ar Vilniaus.
Automobiliai, kuriais bus teikiamos aukščiausios kokybės paslaugos Lietuvos pacientams, įsigyti Centrinės viešųjų pirkimų  informacinės sistemos priemonėmis skelbto atviro konkurso būdu.  
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, atnaujinus GMP automobilių parką, pavyks išspręsti įvairius klausimus. Visų pirma, šis projektas prisidės prie Sveikatos netolygumų mažinimo Lietuvoje 2014–2023 metų veiksmų plano.
Lietuvoje vis dar išlieka didelis mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų, galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, taip pat traumų. Iš 60 šalies savivaldybių net 37 pripažintos pagal įvairius kriterijus problemiškomis. Daugelyje savivaldybių mirtingumas nuo traumų, nelaimingų atsitikimų, taip pat nuo galvos smegenų kraujotakos bei kraujotakos sistemos ligų yra didesnis nei šalies vidurkis.
„Todėl labai svarbu, ypač tose teritorijose, sudaryti galimybę laiku žmonėms suteikti pagalbą. Tam būtina kur kas greičiau pervežti nukentėjusiuosius iš iškvietimo vietos į gydymo įstaigą. Akivaizdu, kad nauji, greiti, aprūpinti šiuolaikine įranga GMP automobiliai — tai iškovotos lemtingos minutės ir išgelbėtos pacientų gyvybės“, — sako ministras A.Veryga. „Fiat“ markės automobiliai GMP paskirčiai pritaikyti pirmą kartą, todėl, prieš pradedant gamybą, pasirinkta gaminio technologija su baziniu automobiliu turėjo būti išbandyta atliekant dinaminį 10 G pagreičio testą, kuris užtikrina įrengimo konstrukcijos saugumą. Taip pat, remdamiesi tarptautine patirtimi, kompanijos inžinieriai prie konkurse numatytų reikalavimų papildomai įrengė funkcionalesnes sėdynes, didesnio galingumo medicininio skyriaus šildymo sistemą, papildomas erdves medicininei įrangai fiksuoti ir medikamentams laikyti. „Džiaugiamės, kad mūsų automobiliai atitiko aukštus Sveikatos apsaugos ministerijos keltus reikalavimus. Šie automobiliai patikimi, vertinami dėl nedidelių kuro sąnaudų, suteikiamų garantinių sąlygų bei techninio aptarnavimo kainų bei tinklo. Greitosios pagalbos tarnybos „Fiat“ automobilius naudoja Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Lenkijoje ir kitose šalyse, todėl labai malonu prisijungti prie kilnios GMP užduoties suteikti skubią medikų pagalbą mūsų šalyje“, — sako UAB „Autobrava“, „Fiat“ importuotojo Baltijos šalims, vadovas Andrius Mockaitis.
GMP automobiliai įsigyti įgyvendinant ES investicijų projektą „Greitosios medicinos pagalbos ir pacientų transportavimo paslaugų prieinamumo pagerinimas sveikatos netolygumais pasižyminčiuose Lietuvos rajonuose“. Be minėtų 24 A tipo GMP automobilių, pagal šį projektą įsigyti 37 naujausi B tipo automobiliai taip pat artimiausiu metu išvažiuos į įvairiausias greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikiančias gydymo įstaigas: pirminius sveikatos priežiūros centrus, greitosios medicinos pagalbos centrus ir pan. Bendra projekto vertė — 5 937 212 eurų, šiems automobiliams įsigyti išleista 4,4 mln. eurų.
Greitosios medicinos pagalbos parką planuojama atnaujinti ir įsigyjant 11 C tipo GMP automobilių, kurie bus skirti pacientams tam tikrose teritorijose transportuoti į insultų gydymo centrus, traumų centrus, asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, kuriose atliekama perkutaninė vainikinių arterijų intervencija, ir kitoms būtinoms GMP paslaugoms teikti.
„Mūsų tikslas — užtikrinti aukšto lygio pirmąją medicinos pagalbą ir greitą paciento transportavimą į atitinkamą gydymo įstaigą. Tai padės mažinti mirtingumą dėl traumų ir kitų išorinių priežasčių“, — sako sveikatos apsaugos ministerijos kancleris Gedeminas Aleksonis.(„KŽ“ inf.)

Nuotraukoje: Meras Petras Kuizinas, Regioninės Telšių ligoninės direktorės pavaduotoja medicinai Jovita Seiliuvienė, direktorė Alma  Vitkienė ir vairuotojas Remigijus Rupšys prie naujojo greitosios medicininės pagalbos automobilio.