Gripas kai kuriose mokyklose sustabdė pamokas

Gripui ir įvairioms peršalimo ligoms sparčiai guldant į patalą ne tik moksleivius, bet ir pedagogus, kai kurios Telšių rajono mokyklos buvo priverstos nutraukti ugdymo procesą ir paskelbti karantiną.

Lina Dijokienė

Sprendžia direktoriai
Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriui Sauliui Urbonui pasirašius įsakymą, kad nuo vasario 6 dienos Telšių rajono savivaldybės teritorijoje skelbiama gripo epidemijos pradžia, nurodyta, jog sveikatos priežiūros bei ugdymo įstaigų vadovai, atsižvelgdami į gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų susirgimų skaičių, priima patys sprendimus dėl įstaigų darbo organizavimo. Kai kurios mokyklos šiuo įsakymu iškart pasinaudojo ir paskelbė karantiną.

Keturiose mokyklose — karantinas
Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Danutė Mažeikienė laikraščiui „Kalvotoji Žemaitija“, jau baigiantis savaitei, sakė, jog skyrius kasdien renka duomenis apie situaciją rajono mokyklose. O ji esanti labai įvairi, nors jau pora dienų, kaip nesikeičia, skaičiai išlieka tokie patys.
Keturiose ugdymo įstaigose kurį laiką pamokos nevyksta. Telšių Vincento Borisevičiaus gimnazijoje pamokos nevyko vasario 8-9 dienomis, Telšių rajono Luokės Vytauto Kleivos gimnazijoje ugdymo procesas stabdomas nuo vasario 8 iki 12 dienos, Telšių rajono Varnių Motiejaus Valančiaus gimnazijoje — nuo vasario 6 iki 12 dienos. Karantinas vasario 6-9 dienomis paskelbtas ir Telšių „Ateities“ progimnazijos Degaičių skyriuje.

Sergama nevienodai
„Paprastai karantinas skelbiamas, kai ugdymo įstaigoje serga 50 ir daugiau procentų mokinių. Mokyklų direktoriai patys sprendžia, kada skelbti karantiną. Telšių rajono mokyklose vaikai serga labai skirtingai. Štai Upynos pagrindinėje mokykloje sergančių vos 5 proc., o Telšių Naujamiesčio mokykloje negaluojančiųjų skaičius pasiekė jau 40 proc. Daugiau kaip penktadalis moksleivių serga (po 21 proc.) Telšių „Kranto“ progimnazijoje, Buožėnų ir Rainių mokyklose, 28 proc. mokinukų negaluoja Telšių „Saulėtekio“ pradinėje mokykloje-darželyje“,— pasakojo D. Mažeikienė. Kitose ugdymo įstaigose, pasak vedėjos, sergamumas gerokai mažesnis.

Svarbu — higiena
Telšių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai užsikrėtimo virusais rizikai sumažinti rekomenduoja kuo dažniau plauti rankas. Suaugusieji turi padėti plauti rankas mažiems vaikams.
Rankas rekomenduojama plauti: prieš ir po valgio arba prieš tvarkant maistą; pasinaudojus tualetu ar pakeitus sauskelnes; po nosies pūtimo, kosėjimo ar čiaudėjimo; po sąlyčio su gyvūnais / gyvūnų ekskrementais; po sąlyčio su užterštais aplinkos daiktais ir paviršiais, pavyzdžiui, šiukšlių dėže, valymo šluostėmis ir kt.; prieš užsimaunant ir nusimovus apsaugines pirštines; kai sugrįžtama namo iš lauko; be to, vaikų lopšeliuose-darželiuose vaikams plaunamos rankos rytą atvykus į vaikų ugdymo įstaigą ir prieš išvykstant namo.
Kita profilaktikos priemonė — tinkamas patalpų valymas. „Aplinkos valymas ir dezinfekcija — labai svarbūs, kad namų aplinkoje virusai neišplistų ir neužsikrėstų kiti šeimos nariai. Namų aplinka nukenksminama (dezinfekuojama) šluostant, valant, skalbiant, virinant, naudojant karštą vandenį, buitines valymo arba dezinfekuojančias valymo priemones“,— pataria specialistai. Dažniausiai naudojami daiktai ir/ar rankomis liečiami paviršiai (pvz., durų rankenos, tualeto sėdynės, praustuvų čiaupai, žaislai ir t.t.) turi būti valomi ne mažiau kaip du kartus per dieną arba nedelsiant esant vizualiam užteršimui.
Nuolatiniam patalpų valymui, kai vaikų įstaigoje nėra viduriuojančių vaikų ir neužregistruotas protrūkis, pakanka naudoti šiltą vandenį ir neutralias buitines valymo priemones.
Protrūkio metu paviršiai valomi ir dezinfekuojami dažniau nei paprastai, rekomenduojama valyti kasdien pagal valymo grafiką. Ypatingas dėmesys skiriamas didžiausio užterštumo patalpoms ir paviršiams (pvz., vonios kambarys, durų rankenos, laiptų turėklai). Taip pat patariama kosint ar čiaudint prisidengti burną vienkartine servetėle ar tai daryti į alkūnės sulenkimą. Neliesti akių, nosies ar burnos neplautomis rankomis. Vengti artimo sąlyčio su sergančiuoju. Susirgus pasilikti keletą dienų namuose, negaminti maisto kitiems.

1 Komentaras

Komentarai nepriimami.