Dermatovenerologo kompetencija: padeda spręsti odos problemas ir gydo venerines ligas

Gydytoja dermatovenerologė Agnė Višniauskienė.

Oda yra pats didžiausias ir labiausiai matomas žmogaus kūno organas. Įvairios dermatologinės ligos sukelia ne tik estetines, bet ir psichologines problemas, todėl labai svarbu kreiptis į šios srities specialistą, kuris parinktų tinkamą ir efektyviausią gydymo būdą. Regioninėje Telšių ligoninėje dirbanti gydytoja dermatovenerologė Agnė Višniauskienė teigia, kad savo darbo praktikoje susiduria su įvairaus amžiaus pacientais, kuriuos vargina skirtingos dermatologinės ligos, tačiau kiekvienam iš jų suteikiama kvalifikuota pagalba.

Justina Lukošienė

Grįžo į Telšius
Gydytoja dermatovenerologė Agnė Višniauskienė yra kilusi iš Žemaitijos sostinės, kur baigė Telšių Žemaitės gimnaziją. Vėliau išvyko krimsti medicinos studijų Vilniaus universitete.

Prieš renkantis rezidentūros studijas, pasitaikė galimybė praktiką atlikti Regioninėje Telšių ligoninėje, kurios metu jauna gydytoja domėjosi, kokių specialistų trūksta šioje gydymo įstaigoje. „Vis tik planavau grįžti į gimtuosius Telšius, čia gyventi ir dirbti. Domėjausi, kokias rezidentūros studijas būtų tikslingiausia rinktis, kokių specialistų trūksta, tad priėmiau sprendimą stoti į dermatologijos rezidentūrą. Tikrai niekada nesigailėjau dėl šio savo sprendimo, nes man labai artima ši specialybė“,— pasakojo Agnė Višniauskienė.
Gydytojai imponavo tai, jog dermatologijos sritis yra gana plati, nes ji apima ne tik odos ligų diagnostiką, bet ir lazerines, chirurgines procedūras. Pasak jos, dermatologai specializuojasi tiek gydydami vaikus, tiek suaugusius, todėl pacientų ratas yra labai platus ir įvairus: vaikai dažniausiai šio specialisto kabineto duris pravera dėl alerginių odos išbėrimų, paaugliai — dėl aknės bėrimų, o vyresnio amžiaus žmonės kreipiasi dėl bėrimų, atsirandančių dėl gretutinių lėtinių ligų ar vartojamų vaistų.
„Viena dažniausių lėtinių ligų tarp pacientų — žvynelinė (psoriazė)“,— sakė specialistė. Pažymėtina, kad gydytojas dermatovenerologas gydo ne tik uždegimines, infekcines, alergines odos ligas, bet taip pat specializuojasi vyrų ir moterų lytinės sistemos sutrikimų srityje. „Tiriame ir dėl venerologinių odos susirgimų: laboratorijoje atliekame mikroskopinius tyrimus bei mikrobiologinius pasėlius, siunčiame PGR tyrimus dėl lytiškai plintančių ligų“,— akcentavo gydytoja dermatovenerologė Agnė Višniauskienė bei atviravo, jog jai patinka dirbti šioje gydymo įstaigoje, mat čia pagarbiai vertinami darbuotojai, kolektyvas yra šaunus ir draugiškas, o iš ligoninės administracijos jaučiamas suinteresuotumas, jog specialistai turėtų visas ištyrimo ir gydymo priemones.

Dėvimos veido kaukės paaštrino dermatologines ligas
Privalomas kaukių dėvėjimas jau tapo mūsų kasdieniu savotišku ritualu, kuris visgi daugumai žmonių sukėlė odos problemų arba paaštrino jau turimas. Nuo ilgalaikio kaukių dėvėjimo atsirandančios odos problemos vadinamos „maskne“ — nauja aknės rūšimi, kuriai atsirasti turi įtakos ilgalaikis kaukės dėvėjimas ir jos lietimasis su oda. Odos bėrimai, paraudimas, išsausėjimas atsiranda būtent ten, kur kaukė tiesiogiai liečiasi su oda, tačiau gali išplisti ir už kaukės dėvėjimo ribų. Dėl pro nosį ir burną iškvepiamo oro po kauke kaupiasi drėgmė ir šiluma, o tai yra puiki bakterijų dauginimosi terpė.
Anot gydytojos dermatovenerologės Agnės Višniauskienės, kaukės ne tik sukelia vadinamąją „masknę“, bet aktyvina ir kitas, jau esančias, odos ligas: paprastąją aknę, būdingą paaugliams, rožinę, perioralinį dermatitą. „Gydymas priklauso nuo odos būklės: atsiradus pirmiesiems bėrimams, sudirgimui, odą reikia tepti drėkinančiais, barjeriniais kremais, kurių sudėtyje yra cinko. Pas mus kreipiasi daugiau komplikuoti pacientai, kuriuos vargina stipresnis odos uždegimas. Tuomet odos priežiūra yra derinama kartu su gydymu“,— kalbėjo gydytoja dermatovenerologė. Specialistė pabrėžė, kad labai svarbi yra odos priežiūra: prieš dėvint veido kaukę ir ją nusiėmus, veidą būtina drėkinti, vakare prausti švelniu bemuiliu prausikliu, kad būtų pašalintas nešvarumų ir riebalų perteklius neišsausinant odos. Patartina reguliariai keisti vienkartines veido kaukes. Jeigu naudojamos daugkartinės kaukės, jas reikėtų plauti aukštoje temperatūroje, naudojant bekvapius skalbiklius.

Šių laikų rykštė — atopinis dermatitas
Atopinis dermatitas yra lėtinė, pasikartojanti uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos sausumas ir niežtintys bėrimai ant odos. Ja dažniausiai susergama kūdikystėje arba ankstyvoje vaikystėje.
Dauguma vaikų iš šios dermatologinės ligos išauga, tačiau yra dalis pacientų, kuriuos atopinis dermatitas, odos sausumas vargina ir suaugus. Gydytojos dermatovenerologės teigimu, vieno faktoriaus, lemiančio šią lėtinę odos ligą, nėra. Įtakos turi genetika, alergijos, stresas.
„Tokiems pacientams labai svarbi kasdienė odos priežiūra, nuolatinis emolientų naudojimas, kurie drėkiną odą ir padeda atkurti apsauginį odos barjerą, taip suretindami paūmėjimų pasikartojimą“,— patarė Agnė Višniauskienė.

Raginama profilaktiškai pasitikrinti dėl odos vėžio
Šiltuoju metų laiku pats laikas kruopščiai apsižiūrėti savo odą, įvairius darinius, todėl visi raginami apsilankyti pas gydytoją dermatovenerologą dėl apgamų ir odos vėžio patikros.
Agnė Višniauskienė pastebėjo tendenciją, kad vasaros metu padaugėja pacientų, kurie yra susirūpinę įvairiais odos dariniais, besikeičiančiais apgamais. „Dermatoskopu galime įvertinti odos darinių stuktūrą, pastebėti pakitimus. Siekiant patikslinti diagnozę, poliklinikoje atliekame ir odos biopsijas. Rekomenduojama visiems kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti odos darinius pas gydytoją dermatologą“,— paragino Agnė Višniauskienė.
Gydytoja pataria atkreipti dėmesį į naujus pigmentinius darinius, taip pat darinius, kurių spalva, forma, dydis keičiasi — tokiu atveju reikėtų nedelsiant kreiptis į šį specialistą. Kreipiantis į dermatovenerologą, šeimos gydytojo siuntimo nereikia.

3 Komentarai

Komentarai nepriimami.