Slaugytojos profesija — darbas, reikalaujantis fizinių ir emocinių išteklių

Iš kairės: vyresnioji slaugytoja, Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) Telšių skyriaus VšĮ Regioninė Telšių ligoninė pirminės grupės pirmininkė Rita Šedleckienė, vyriausioji slaugos administratorė Beruta Zavadskienė, Reanimacijos skyriaus vyresnioji slaugytoja Janina Zmailienė, slaugytojos: Alė Milašienė, Vaida Juciuvienė ir Vita Kelpšienė.

Šiemet Regioninėje Telšių ligoninėje slaugytojų profesinė šventė pasitinkama emocinio nuovargio dėl COVID-19 ligos, karo Ukrainoje ir ekonominių iššūkių fone, tačiau šios profesijos atstovės, dirbančios Reanimacijos skyriuje, rodos, nestokoja entuziazmo bei yra toliau pasiruošusios vykdyti kilnią misiją.

Justina Lukošienė

Būtinybė apsaugoti, remti ir investuoti į slaugytojo profesiją
Šiais metais Tarptautinė slaugytojų taryba ragina kalbėti apie būtinybę investuoti į slaugą bei gerbti slaugytojų teises, todėl 2022 m. Tarptautinės slaugytojų dienos tema: „Slaugytojų lyderių balsas: investuokite į slaugą ir gerbkite teises, kad būtų užtikrinta pasaulinė sveikata“.
COVID-19 atskleidė trūkumus, atsiradusius dėl nepakankamų investicijų į sveikatos sistemas visame pasaulyje, tad ši tema parodo, kad reikia investuoti į slaugą, sukurti atsparius, aukštos kvalifikacijos slaugos darbuotojus ir apsaugoti slaugytojų teises, siekiant pakeisti sveikatos sistemas taip, kad jos atitiktų asmenų ir bendruomenių poreikius dabar ir ateityje.
Regioninėje Telšių ligoninėje stacionaro skyriuose ir konsultacinėje poliklinikoje dirba 168 slaugytojos. Anot vyresniosios slaugytojos Ritos Šedleckienės, kuri taip pat yra Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) Telšių skyriaus VšĮ Regioninės Telšių ligoninės pirminės grupės pirmininkė, jaunimas retai renkasi šią profesiją, nes darbas yra alinantis, reikalaujantis daug atsakomybės, o atlyginimas — mažas. „Nors slaugytojų trūkumas jaučiamas, bet dėl labai gero mikroklimato gydymo įstaigoje sulaukiame slaugos specialisčių iš Mažeikių ir Klaipėdos“,— sakė R.Šedleckienė, kuri taip pat pasidžiaugė organizacijos rengiamais kursais slaugytojoms bei išvykomis, kuriose netrūksta įvairių edukacijų.

Reanimacijos skyriaus slaugytojoms — dvigubas iššūkis
Praėjusiais metais Tarptautinės slaugytojų dienos proga apie savo darbo kasdienybę pasakojo bei savo lūkesčiais dalinosi šios kilnios profesijos atstovės, dirbusios COVID-19 padalinyje, o šiemet apie savo patirtį kalba Reanimacijos skyriaus slaugos specialistės.
Kaip pažymėjo Regioninės Telšių ligoninės vyriausioji slaugos administratorė B.Zavadskienė, Reanimacijos skyrius, perskyrus jį per pusę, dirbo dviem frontais, mat čia buvo teikiama ne tik intensyvi reanimacinė pagalba įvairaus pobūdžio pacientams, bet ir slaugomi „kovidiniai“ pacientai, todėl slaugytojoms teko labai sunkus darbo krūvis. „Reikėdavo persirengti, laikytis visų higienos reikalavimų, kad išsaugotų tą „švariąją“ Reanimacijos pusę. Patalpos nedidelės, nepritaikytos tam, tačiau slaugytojos atlaikė šį didelį iššūkį. Dabar Reanimacijos skyriuje sklando posakis „Išgriovėme Berlyno sieną“, kadangi turime „švarią“, tvarkingą Reanimaciją su vienu izoliatoriumi“,— pašmaikštavo vyriausioji slaugos administratorė.

Stiprus ir vieningas kolektyvas
Reanimacijos skyriuje darniai darbuojasi vyr. slaugytoja Janina Zmailienė, 10 slaugytojų (Alė Milašienė, Vaida Juciuvienė, Vita Kelpšienė, Mandžeta Zamarienė, Nijolė Vaitkaitienė, Aušra Basienė, Inga Urvakienė, Jūratė Navickytė, Rima Lekavičienė, Emilija Lukauskienė) ir 5 slaugytojo padėjėjos. Darbą nuolat lydi įvairūs iššūkiai, pareikalaujantys tiek fizinių, tiek emocinių išteklių, tačiau visos deda pastangas, kad pagerintų pacientų gyvenimo kokybę.
Prakalbus apie slaugytojo darbo kasdienybę Reanimacijos skyriuje, Vaida Juciuvienė prisiminė pirmąją pandemijos bangą, kuri atnešė daug nežinomybės. „Pradžia buvo labai sunki, nes reikėjo su viskuo susipažinti, daug darbuotojų sirgo. Po to pačios persirgome, įgavome imunitetą, o vėliau ir pasiskiepijome. Visgi galiu pasidžiaugti, kad Reanimacijoje dirba išties profesionali komanda — visi darbuotojai yra stipriai paruošti. Skyrius aprūpintas visa reikiama įranga, gavome nemažai dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų, kurių šiuo metu turime apie 15, bei naujų monitorių“,— vardijo V.Juciuvienė, kuriai antrino Reanimacijos vyresnioji slaugytoja Janina Zmailienė. „Dirbome sunkiai, bet tikrai galime pasidžiaugti tuo, kad ir slaugos, ir apsaugos priemonių netrūko. Jomis buvome aprūpintos ir per pirmąją, ir per antrąją pandemijos bangas“,— akcentavo J.Zmailienė.

Pagrindinis stimulas — noras padėti sergančiajam
Visos pašnekovės sutartinai užtikrino, kad nemažai jėgų pareikalavo intubuojamų „kovidinių“ pacientų slauga, kuriuos reikėjo guldyti ant pilvo, jog palengvintų jų kvėpavimą. Tačiau viršsvorio turinčių pacientų kilnojimas nebuvo pats didžiausias iššūkis, kiek sunkiau buvo susitaikyti su mintimis, kad slaugomo paciento, su kuriuo buvo užmegztas artimas ryšys, nebeliko tarp gyvųjų. „Labai jautriai sureagavau, kai mirė viena jauna pacientė, su kuria daug bendravau. Žinoma, skaudu dėl kiekvieno paciento netekties, bet mes esame išmokusios su tuo susigyventi, pernelyg giliai neimti į širdį, jog išlaikytume stabilią psichologinę būseną, kuri labai reikalinga slaugant kitus pacientus“,— atviravo V.Juciuvienė. Pasak vyresniosios slaugytojos, Reanimacijos skyriuje dirbti pasiryžta tik stiprios asmenybės, kurios yra „užsiauginusios storesnę odą“. Prieš 27-erius metus, kai kūrėsi minėtas skyrius, atėjusiai čia dirbti J.Zmailienei viskas buvo labai nauja ir nepatirta, tačiau šiandien medikė drąsiai teigia, jog neįsivaizduoja savęs dirbančios kitame skyriuje. Turinti darbinės patirties užsienyje bei poliklinikoje, V.Juciuvienė darbą Reanimacijos skyriuje vadina pašaukimu. Energija trykštanti slaugos specialistė didžiuojasi darbine veikla, kurioje jaučiasi net tik realizavusi save, bet ir vykdanti svarbią misiją — būti užuovėja sergančiajam, ieškančiam emocinio palaikymo, paguodos.
„Slauga — į žmogų nukreipta priežiūra. Dėl to yra būtinos tokios vertybės kaip užuojauta ir pagarba, gailestingumas ir pasiaukojimas, žmogaus orumas. Nuoširdžiai sveikinu visas slaugytojas ir dėkoju už kantrybę ir tarnystę, už tai, kad skubate padėti, užjaučiate, palaikote, kai pacientui sunku, pasidžiaugiate su jais laimės akimirką“,— slaugos specialistėms dėkojo vyriausioji slaugos administratorė B.Zavadskienė.