Socialinės dirbtuvės – galimybė neįgaliesiems jaustis lygiaverčiais visuomenės nariais

Socialinių dirbtuvių tikslas – didinti asmenų įsidarbinimo atviroje darbo rinkoje galimybes, ugdyti, lavinti ir palaikyti bendruosius bei specialiuosius darbinius įgūdžius, atliekant prasmingas darbinio užimtumo veiklas, nukreiptas į konkrečios prekės, produkto gamybą ar paslaugos atlikimą. Žemaitijos psichikos negalią turinčių žmonių klubas „Telšių atjauta“ socialinių dirbtuvių projektą, kuriam buvo numatytas trejų metų laikotarpis, baigia įgyvendinti, tačiau viliasi, kad ir toliau galės dirbti su neįgaliaisiais, teikti jiems numatytas paslaugas, jei tik Savivaldybės taryba uždegs tam žalią šviesą.

Justina Lukošienė

Žemaitijos psichikos negalią turinčių žmonių klubas „Telšių atjauta“ nuo 2020 m. iki 2023 m. balandžio 29 d. dalyvavo ESFA įgyvendinamame projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“. Dviejų projekto dalių – apsaugoto būsto ir įdarbinimo su pagalba – veiklos jau yra įgyvendintos, socialinių dirbtuvių veiklą iš ES lėšų planuojama finansuoti iki 2023 m. spalio 1 d.
Pasak socialinių dirbtuvių rinkodaros specialistės Veronikos Bespalovienės, buvo planuojama socialinių dirbtuvių veiklą pratęsti iki šių metų pabaigos iš ESFA finansavimo, tačiau šiuo metu viskas yra miglota. Liepą įvykusiame neeiliniame Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto posėdyje nebuvo priimta konkretaus sprendimo dėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymo dalyvauti projekte, plėtojant socialinių dirbtuvių paslaugas asmenims su psichikos ir (ar) intelekto negalia. Galutinį sprendimą turėtų priimti Telšių rajono savivaldybės taryba. „Kaip paaiškėjo, Telšių rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos ir rūpybos skyriaus vedėja Lendra Bukauskienė Sveikatos ir socialinių reikalų komitetui Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimo projekto „Dėl socialinių dirbtuvių paslaugos plėtros psichikos ir (ar) intelekto negalią turintiems asmenims“ aiškinamąjį raštą pateikė tik išvakarėse. Komiteto nariai neapsilankė mūsų socialinėse dirbtuvėse, išskyrus Tarybos narį Almantą Lukavičių, kuris pakvietė atvykti į komiteto posėdį ir pateikti paaiškinimą komiteto nariams, jeigu iškiltų klausimų, tačiau žodis „Atjautos“ atstovams nebuvo suteiktas. Verdiktas buvo toks, kad socialinės dirbtuvės yra neveiklios. Lendra Bukauskienė prisiminė sutartis, kurias sudarėme su UAB „Sidonas ir Ko“ bei UAB „2B Pack“. Pirmaisiais metais buvo sudaryta sutartis su „2B Pack“. Darbo buvo išties daug, o žmonės už tai gaudavo atlygį. Tačiau įmonė įsigijo mechanizuotas stakles ir jiems buvo nebereikalinga rankų darbo jėga. Antraisiais metais buvo sudaryta sutartis su „Sidonu“, tačiau žmonės nepajėgė įvykdyti įmonės keliamų reikalavimų. Trūko tempo, kokybės“, – pasakojo V. Bespalovienė, piktindamasi nuskambėjusiu pasakymu, jog siuvykla nefunkcionuoja. „Ji puikiai veikia. Toje siuvykloje mes paruošiame dirbinius nevyriausybinių organizacijų mugėms, miesto šventėms. Siuvame arbatžolių, pirkinių ir dovanų maišelius, taip pat bandėme siūti kėdžių paminkštinimus“, – vardijo pašnekovė.
Už projektui įgyvendinti skirtas lėšas taip pat nupirktos medžio apdirbimo staklės, kuriomis gaminamos šiukšlių dėžės, suoliukai. „Yra pagaminta pilna dirbinių, kuriuos pardavinėjome ir turguje. Pernai pavasarį buvo labai paklausios pakeliamosios lysvės. Esame pagaminę ir didelių gabaritinių baldų. Vienu metu sustojo gaminių gamyba, nes turėjome perkraustyti įrangą, sutvarkyti elektrifikaciją, paruošti žmones, kurie galės dirbti prie medžio apdirbimo stakliųׅ“, – sakė socialinių dirbtuvių rinkodaros specialistė.
Praėjusiais metais, savo veiklas vykdydami senose patalpose, Žemaitės g, Žemaitijos psichikos negalią turinčių žmonių klubas „Telšių atjauta“ sudarė sutartį su UAB „Butų ūkio valdos“ dėl teritorijų priežiūros. V. Bespalovienės teigimu, iš pradžių buvo sunku, nes visuomenė negalėjo net įsivaizduoti, kad pschikos negalią turintys žmonės tvarkys jų kiemus. „Reikėjo gal pusės metų, kad pasikeistų visuomenės požiūris į neįgaliuosius. Tada pradėjome sulaukti vis daugiau pasiūlymų, sudarėme daug naujų sutarčių“, – pasakojo V. Bespalovienė, pridurdama, kad organizacija yra sudariusi ilgalaikes sutartis ne tik su UAB „Butų ūkio valdos“, bet ir su UAB „Raguvilė“, Telšių miesto seniūnija, UAB „Norfos mažmena“, Daugiabučių namų savininkų bendrija Stoties g. 14, Telšiuose. Be 19 valomų teritorijų, daugiausiai prie daugiabučių namų, socialinių dirbtuvių teikiamų paslaugų gavėjai prižiūri 7 objektus.
Prie pašnekesio prisijungė ir Edita, kuri trejus metus lanko socialines dirbtuves. Moteris tvarko aplinką, šiuo metu prižiūri 3 objektus. „Asmeniškai man socialinės dirbtuvės suteikia daug naudos. Aš čia ne tik pabendrauju su žmonėmis, bet ir užsidirbu kažkiek pinigėlių. Kad ir nedaug, bet man tai yra didelė parama. Po darbų valgome pietus, taip pat parsinešame maisto namo. Aš tik meldžiu Dievo, kad ir toliau gyvuotų socialinės dirbtuvės“, – vylėsi moteris, kuri taip pat išmėgino instrukcijų lankstymą, tačiau suprato, kad ši veikla ne jai. Pasak socialinių dirbtuvių teikiamų paslaugų gavėjos, jai geriau žiemą sniegą kasti ar rudenį lapus grėbti. „Aišku, pavargstu, bet man reikia tokios veiklos“, – patikino Edita.
Socialinių dirbtuvių socialinė darbuotoja Rasa Bielskienė, kuriai netgi pačiai teko grėbti lapus praėjusį rudenį kartu su socialinių dirbtuvių teikiamų paslaugų gavėjais, pasidžiaugė, jog Edita, lankydama socialines dirbtuves, „apšlifavo“ savo aštrų charakterį ir patobulėjo kaip asmenybė.
Socialinių dirbtuvių veikloje dalyvauja 12 neįgaliųjų, dirba 4 darbuotojai (socialinis darbuotojas, individualios priežiūros specialistas, užimtumo specialistas, rinkodaros specialistas). Iš ES lėšų finansuojamas 3,5 etato užimančių darbuotojų darbo užmokestis, taip pat mokamos kompensacijos po 38 Eur/mėn. socialinių dirbtuvių veikloje dalyvaujantiems asmenims, 3 proc. šių lėšų skiriama administravimo išlaidoms padengti. Iš uždirbtų pajamų išlaikomi 3 darbuotojų etatai, įsigijama žaliava, priemonės, medžiagos, išlaikomos patalpos (500 Eur šildymo išlaidos) ir kt.
Socialinių dirbtuvių uždirbtos pajamos projekto vykdymo laikotarpiu (2020-06-01 – 2023-07-31): 2020 m. – 2166,03 Eur, 2021 m. – 429,06 Eur, 2022 m. – 24133,42 Eur, 2023 m. 01-07 mėn. – 25448,36 Eur. Iš ESFA socialinių dirbtuvių veiklai skiriama po 5500 Eur/mėn. „Sugeneruojame nemažai lėšų, yra įdarbinti 3 darbuotojai su negalia. Atviroje darbo rinkoje šie žmonės vieni patys dirbti negali, jiems yra reikalinga nuolatinė priežiūra ir palaikymas, ką šiai dienai jie randa mūsų organizacijoje“, – akcentavo V. Bespalovienė.