Vyriausioji rinkimų komisija Tarybos narių kaltės nenustatė

Vasarą rašėme, kad birželio 6 dieną Telšių apylinkės teismų Telšių rūmų teisėja Jurgita Staševičienė rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje G.S. kaltinta rinkėjų papirkinėjimu. Moteris nuteista teismo baudžiamuoju įsakymu. G.S. rinkėjus papirkinėjo neva socialdemokrato Sauliaus Urbono ir „valstiečio“ Imanto Motiejūno naudai. Abu politikai neigė prašę G.S. papirkinėti rinkėjus. O dabar štai, ištyrusi anoniminį skundą, abiejų politikų kaltės neįžvelgė ir Vyriausioji rinkimų komisija.

Alvydas Ivoncius

Atvežė balsuoti už pinigus
Teismas nustatė, kad G.S., siūlydama piniginį atlygį piliečiams už tai, kad jie išankstiniuose 2023 metų Savivaldybės tarybos narių (ir merų) rinkimuose balsuotų už jos nurodytą politinę partiją, kurios Nr. 5 bei į tos partijos pirmumo balsų vietą (langelį) įrašytų kandidatą, pažymėtą Nr. 11, tai yra – S.Urboną.
G.S. taip pat siūlė piliečiams pinigus, kad jie balsuotų už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatą į Telšių rajono savivaldybės merus I. Motiejūną.
Anot teismo, moteris 2023 metų kovo 1 dieną apie 18 valandą pasiūlė rinkėjams L. S., B. S., J. P. ir V. L. balsuoti už jos nurodytą politinę partiją, kurios sąrašo Nr. 5, bei į pirmumo balsų vietą (langelį) įrašytų kandidatą pažymėtą Nr. 11 – S. U. Siūlė balsuoti ir už kandidatą į Telšių rajono savivaldybės merus I. M., pažadėdama už tai kiekvienam balsavusiam rinkėjui po 5 eurus. Kaip minėta, šiais inicialais įvardijami dabartiniai Savivaldybės tarybos nariai Saulius Urbonas ir Imantas Motiejūnas.
S.Urbonas neigė prašęs G.S. papirkinėti rinkėjus. Tiesa, ji skambinusi, pranešusi esą galinti padėti per rinkimus. „Daviau jai išplatinti kalendoriukų, ir viskas tuo baigėsi“, – „Kalvotajai Žemaitijai“ sakė S.Urbonas.
I.Motiejūnas taipogi neigė prašęs papirkinėti rinkėjus. S.G. taipogi neprisipažino, kad papirkinėjo rinkėjus. Ji teigė giminaičiui vien paskolinusi pinigų. Jį ir dar keturis asmenis nuvežusi į rinkimų apylinkę Žemaitės gatvėje, Savivaldybės pastate, balsuoti. Tie asmenys – nelabai mėgsta tvarkingai gyventi. Jų keistą elgesį balsuojant pastebėjo rinkimų komisijos narės. Viena jų pasekė išeinančius rinkėjus, matė, į kurį automobilį jie įsėdo. Pagal automobilio numerį buvo nustatyta S.G. O balsuotojus surasti policijai nebuvo sunku, kadangi visi, gaudami biuletenius, ties savo pavardėmis pasirašome. Taigi apklausiami tie asmenys prisipažino, tiesa, ne visi, kad balsavo už pinigus.

Policija įtarimų nepareiškė
Situacija gana keista. Pagal surinktą medžiagą, S.G. kažkodėl ragino balsuoti už socialdemokratų sąrašą ir reitinguoti jame S.Urboną. Tačiau mero rinkimuose neva nurodė balsuoti už I.Motiejūną, kurį kandidatu iškėlė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.
Pasak S.Urbono, apskritai nėra prasmės papirkinėti rinkėjų, nes tokiu būdu daug balsų nesurinksi, be to, rizikinga, o dar ir taip elgtis jam nepriimtina. „Kad būčiau reitinguojamas, rūpinausi pats savo aktyvia agitacija, ir vien leistinais būdais. Pats aplankiau nemažai žmonių, o tai ir turėjo įtakos rinkimų rezultatams“, – pasakojo S.Urbonas. Jis sakė, kad kvietimas atvykti į policiją kaip liudytojui jį apstulbino. Politikas prisiminė esą seniai S.G. padėjęs, gal toji jaučia dėkingumą ir savaip sumanė atsidėkoti. O gal, kas žino, rinkėjų papirkinėjimu buvo suinteresuotas visai kitas asmuo, ir moteris iš jo gautą „paramą“ sumanė panaudoti S.Urbono naudai?
Nelabai aišku, kodėl S.G. turėjo agituoti ir už I.Motiejūną, kuris ją neva „išėdė“ iš darbo. Tiesą, matyt, žino tik pati S.G., tačiau jos neatskleidė ir, kaip minėta, pareigūnams ir teismui neigė papirkinėjusi rinkėjus.
Nei S.Urbonui, nei I.Motiejūnui policija įtarimų nepareiškė. Jie buvo apklausti kaip liudininkai.

Nusiuntė skundą į VRK
„Kalvotajai Žemaitijai“ apie tai paskelbus straipsnį, kažkas laikraščio numerius nusiuntė Vyriausiajai rinkimų komisijai. Ji pradėjo tyrimą.
Lapkričio 9 dieną Vyriausioji rinkimų komisija nusprendė, kad G.S. pažeidė Rinkimų kodekso 101 straipsnio 1 dalyje nustatytą draudimą papirkinėti rinkėjus ir šio kodekso 3 straipsnyje nustatytus rinkimų sąžiningumo, teisingumo ir skaidrumo principus.
Tame pačiame sprendime Vyriausioji rinkimų komisija teigia nenustačiusi, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų kandidatas į merus I.Motiejūnas ir Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatas į Savivaldybės tarybą S.Urbonas pažeidė Rinkimų kodekso 101 straipsnio 1 dalyje nustatytą draudimą papirkinėti rinkėjus. Vyriausioji rinkimų komisija nutarė, kad už juos atiduoti keturių rinkėjų balsai rinkimų rezultatams esminės įtakos neturėjo, todėl nėra teisinio pagrindo pripažinti Savivaldybės tarybos ir mero rinkimų rezultatus negaliojančiais.